Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda məktəblilər üçün növbəti seminar keçirilib
AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda “Elm və təhsilin inteqrasiyası” proqramı çərçivəsində orta məktəb şagirdləri üçün riyaziyyatdan növbəti elmi-populyar mühazirə keçirilib.
İnstitutun Cəbr və riyazi məntiq şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, riyaziyat üzrə fəlsəfə doktoru Eminağa Məmmədovun apardığı mühazirə “Koşi-Bunyakovski bərabərsizliyi, ədədi, həndəsi və harmonik ortalar arasında münasibət” mövzusuna həsr olunub.
Mühazirədə populyar dildə Koşi-Bunyakovski bərabərsizliyi isbat edilib, həmçinin müxtəlif tətbiqi məsələlərə baxılıb.

В Институте математики и механики проведен очередной семинар для школьников
В Институте математики и механики НАНА в рамках программы «Интеграция науки и образования» прошла очередная научно-популярная лекция по математике для учащихся средних школ.
Лекция, проведенная ведущим научным сотрудником Отдела алгебры и математики института, доктор философии по математике Аминагой Мамедовым, была посвящена теме «Коши-Буньяковское неравенство, отношения между числовыми, геометрическими и гармоническими центрами».
В лекции на популярном языке было доказано Коши-Буньяковское неравенство, а также рассмотрены различные прикладные задачи.