Əlyazmalar İnstitutu tərəfindən “Kərim xan Zənd” əsəri  çap olunub
AMEA-nın M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu tərəfindən İranın Şəhid Behişti Universitetinin müəllimi, tədqiqatçı alim Məhbubə Tehraninin “Kərim xan Zənd” əsəri  çap olunub.
“Elm və təhsil” nəşriyyatında çap olunan kitab fars dilindən Azərbaycan dilinə institutun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əkrəm Bağırov tərəfindən tərcümə edilib.
Kitabın elmi redaktoru və ön sözün müəllifi - tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nigar Gözəlova, redaktoru isə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru İbrahim Quliyevdir.
Kitabda Nadir şah Əfşarın qətlindən (1747-ci il) sonra ölkədəki vəziyyət, Lor tayfasının tarix səhnəsinə gəlməsi, Əfşarlar dövlətinin sərkərdəsi olan Kərim xan Zəndin hakimiyyət uğrunda mübarizə aparması, onun hakimiyyət dövrü, Kərim xanın ölümündən sonrakı dövrdə (1779-1794) xələflərinin səltənət uğrunda qanlı çarpışmaları ciddi tarixi mənbələr əsasında araşdırılıb.
Müəllif, həmçinin o dövrün mədəni-ədəbi həyatına da toxunub, sənət adamlarının yaradıcılığından bəzi nümunələr verib.

Институтом рукописей был издан труд «Керим хан Зенд»
Институтом рукописей имени М.Физули НАНА издан труд «Керим хан Зенд» преподавателя Университета Шехида Бехишти Ирана, ученого-исследователя Махбубы Техрани.
Изданная в издательстве «Наука и образование» книга с фарси на азербайджанский язык была переведена ведущим научным сотрудником института, доктором философии по филологии Акрамом Багировым.
Научным редактором книги и автором предисловия является доктор философии по истории Нигяр Гезалова, а редактором - доктор философии по филологии Ибрагим Гулиев.
В книге на основе весомых исторических источников исследованы ситуация в стране после убийства Надир шаха Афшара (1747 год), приход на историческую арену племени Лор, борьба за власть полководца государства Афшаров Керим хана Зенда, период его правления, кровавые сражения за власть потомков после смерти Карим хана (1779-1794).
Автор также коснулся культурно-литературной жизни того периода, дал некоторые образцы из творчества людей искусства.