Əlyazmalar İnstitutu tərəfindən “Kərim xan Zənd” əsəri  çap olunub
AMEA-nın M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu tərəfindən İranın Şəhid Behişti Universitetinin müəllimi, tədqiqatçı alim Məhbubə Tehraninin “Kərim xan Zənd” əsəri  çap olunub.
“Elm və təhsil” nəşriyyatında çap olunan kitab fars dilindən Azərbaycan dilinə institutun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əkrəm Bağırov tərəfindən tərcümə edilib.
Kitabın elmi redaktoru və ön sözün müəllifi - tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nigar Gözəlova, redaktoru isə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru İbrahim Quliyevdir.
Kitabda Nadir şah Əfşarın qətlindən (1747-ci il) sonra ölkədəki vəziyyət, Lor tayfasının tarix səhnəsinə gəlməsi, Əfşarlar dövlətinin sərkərdəsi olan Kərim xan Zəndin hakimiyyət uğrunda mübarizə aparması, onun hakimiyyət dövrü, Kərim xanın ölümündən sonrakı dövrdə (1779-1794) xələflərinin səltənət uğrunda qanlı çarpışmaları ciddi tarixi mənbələr əsasında araşdırılıb.
Müəllif, həmçinin o dövrün mədəni-ədəbi həyatına da toxunub, sənət adamlarının yaradıcılığından bəzi nümunələr verib.

“Karim khan Zand” work published by the Institute of Manuscripts
“Karim khan Zand” work by researcher-scientist Mahbuba Tehrani, a teacher of Shahid Behishti University of Iran, was reelased by the Institute of Manuscripts after M.Fuzuli of ANAS.
The book published at the “Science and Education” has been translated from Persian into Azerbaijani by a leading researcher, Ph.D in philology Akram Baghirov.
The situation in the country after assassination of Nadir Shah Afshar (1747), emerge of Lor kin in the historical arena, struggle of Karim Khan Zand, the commander of the Afshars state for throne, his ruling period, bloody collisions of Karim khan Zand’s succesors for a thore after his death (1779-1794) have been investigated on the basis of serious historical sources in the book.
Author has tpuched upon cultural-liteary life of that time and gave some samples from creativities of cultural figures as well.