Azərbaycanın qədim tarixi, incəsənəti və ədəbiyyatını əks etdirən kitablar AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının fonduna daxil edilib
17.04.2017 10:17
Azərbaycanın Gürcüstan və Moldova Respublikalarında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri olmuş, hüquq elmləri doktoru, professor Namiq Əliyev AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasını (MEK) ziyarət edib. O, kitabxanaya Azərbaycanın qədim tarixini, incəsənətini, ədəbiyyatını, kulinariyasını əks etdirən, eləcə də beynəlxalq hüquq normaları, insan hüquqları, Qarabağ münaqişəsinə aid bir neçə nəşr hədiyyə edib.
N.Əliyev müəllifi olduğu, litva və macar dillərində çapdan çıxmış “Beynəlxalq hüquq və Dağlıq Qarabağ münaqişəsi” adlı kitabının Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü barədə Macarıstan və Litva ictimaiyyətinin məlumatlandırılması baxımından vacib olduğunu qeyd edib. Müxtəlif ölkələrdən olan müəlliflərin məqalələrinin yer aldığı Moldovada nəşr olunan «Военный сектор» adlı almanaxın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə həsr olunmuş sayını diqqətə çatdırıb.
Kitabxananın direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova MEK-ə təqdim olunan nəşrlərin Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq miqyasda təbliğindəki əhəmiyyətindən bəhs edib. Direktor əlavə edib ki, kitablardan bir neçəsi MEK-in Milli Rəqəmsal Yaddaş bazasına daxil ediləcək.

The fund of the Central Scientific Library of ANAS includes books reflecting the ancient history, art and literature of Azerbaijan
17.04.2017 10:17
Former Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to Georgia and Moldova, Doctor of Law, Professor Namig Aliyev visited the Central Scientific Library of ANAS. He presented several editions to the library reflecting the ancient history of art, the literature of Azerbaijan, as well as the norms of international law, human rights, the Karabakh conflict.
N.Aliyev noted the importance of his book "International Law and the Nagorno-Karabakh Conflict" in Hungarian and Lithuanian languages from the point of view of informing the public of Hungary and Lithuania about the aggression of Armenia against Azerbaijan. The almanac "Military Sector", published in Moldova, which includes articles by various foreign authors, is dedicated to the Nagorno-Karabakh conflict.
Director of the library, Doctor of philosophy in medicine Leyla Imanova spoke about the importance of the publications presented in the CSL in the propaganda of the Azerbaijani realities on an international scale. The director said that some of the books will be included in the National Digital Memory Database of the CSL.