Azərbaycanın qədim tarixi, incəsənəti və ədəbiyyatını əks etdirən kitablar AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının fonduna daxil edilib
17.04.2017 10:17
Azərbaycanın Gürcüstan və Moldova Respublikalarında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri olmuş, hüquq elmləri doktoru, professor Namiq Əliyev AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasını (MEK) ziyarət edib. O, kitabxanaya Azərbaycanın qədim tarixini, incəsənətini, ədəbiyyatını, kulinariyasını əks etdirən, eləcə də beynəlxalq hüquq normaları, insan hüquqları, Qarabağ münaqişəsinə aid bir neçə nəşr hədiyyə edib.
N.Əliyev müəllifi olduğu, litva və macar dillərində çapdan çıxmış “Beynəlxalq hüquq və Dağlıq Qarabağ münaqişəsi” adlı kitabının Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü barədə Macarıstan və Litva ictimaiyyətinin məlumatlandırılması baxımından vacib olduğunu qeyd edib. Müxtəlif ölkələrdən olan müəlliflərin məqalələrinin yer aldığı Moldovada nəşr olunan «Военный сектор» adlı almanaxın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə həsr olunmuş sayını diqqətə çatdırıb.
Kitabxananın direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova MEK-ə təqdim olunan nəşrlərin Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq miqyasda təbliğindəki əhəmiyyətindən bəhs edib. Direktor əlavə edib ki, kitablardan bir neçəsi MEK-in Milli Rəqəmsal Yaddaş bazasına daxil ediləcək.

В фонд Центральной научной библиотеки НАНА включены книги, отражающие древнюю историю, искусство и литературу Азербайджана
17.04.2017 10:17
Бывший чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в Грузии и Молдавии, доктор юридических наук, профессор Намиг Алиев посетил Центральную научную библиотеку (ЦНБ) НАНА. Он подарил в библиотеку несколько изданий, отражающие древнюю историю искусство, литературу Азербайджана, а также нормы международного права, права человека, Карабахский конфликт.
Н.Алиев отметил важность своей книги «Международное право и Нагорно-карабахский конфликт» на венгерском и литовском языках с точки зрения информирования общественности Венгрии и Литвы об агрессии Армении против Азербайджана. Альманах «Военный сектор», изданный в Молдавии, в который вошли статьи различных иностранных авторов, посвящен Нагорно-карабахскому конфликту.
Директор библиотеки, доктор философии по медицине Лейла Иманова рассказал о значении представленных в ЦНБ изданий в пропаганде азербайджанских реалий в международном масштабе. Директор сообщил, что некоторые из книг войдут в базу Национальной Цифровой Памяти ЦНБ.