“Naxçıvanın tarixi abidələri” adlı dərslik işıq üzü görüb
Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev və Naxçıvan Dövlət Universitetinin müəllimi Fizzə Quliyevanın həmmüəllifi olduğu “Naxçıvanın tarixi abidələri” adlı dərslik işıq üzü görüb.
Dərslikdə e.ə. VII minillikdən başlayaraq Naxçıvan ərazisində yaranan qədim yaşayış yerləri və memarlıq abidələri haqqında məlumatlar öz əksini tapıb.
Kitabda, həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclis Sədrinin 6 dekabr 2005-ci il tarixli “Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisindəki tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması və pasportlaşdırılması işinin təşkili haqqında” Sərəncamı əsasında 2006-2016-cı illər ərzində beynəlxalq ekspedisiyaların iştirakı ilə aparılan arxeoloji araşdırmalar zamanı aşkarlanan müxtəlif dövrlərə aid abidələr və maddi-mədəniyyət nümunələri elmi cəhətdən təhlil edilib.
Nəşr tədqiqatçılar, müəllimlər və universitet tələbələri, həmçinin geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Увидел свет учебник «Исторические памятники Нахчывана»
Вышел в свет учебник заведующего отделом Института истории, этнографии и археологии Нахчыванского отделения, члена-корреспондента НАНА Вели Бахшалиева и преподавателя Нахчыванского государственного университета Физзы Гулиевой «Исторические памятники Нахчывана».
В учебнике нашла отражение информация о древних поселениях и архитектурных памятниках, возникших на территории Нахчывана, начиная с VII тысячелетия до нашей эры.
В книге на научной основе исследованы памятники и образцы нематериальной культуры, относящиеся к различным периодам, и обнаруженные в ходе археологических исследований с участием международных экспедиций в 2006-2016 гг. в соответствии с Распоряжением Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской АР «Об организации работы по защите и паспортизации исторических и культурных памятников на территории Нахчыванской Автономной Республики» от 6 декабря 2005 года.
Издание предназначено для исследователей, преподавателей и студентов университета, а также для широкой читательской аудитории.