Beynəlxalq Muzeylər Günündə Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinə giriş pulsuz olacaq
Hər il mayın 18-i dünya ölkələrində Beynəlxalq Muzeylər Günü kimi geniş qeyd edilir. Bu il Beynəlxalq Muzeylər Günü “Muzeylər və mübahisəli tarix: mürəkkəb məsələlərdən danışaq” mövzusuna həsr olunub.
Bu barədə məlumat Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) saytında yer alıb. Builki mövzu muzeylərin insanlar arasında sülhü təbliğ edən mərkəzə çevrildiyini göstərməklə onların cəmiyyət həyatında rolunu vurğulayır.
Beynəlxalq Muzeylər Günündə AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinə vətəndaşlar və ölkədə müvəqqəti məskunlaşan əcnəbilər üçün giriş pulsuz olacaq.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Muzeylər Günü ICOM-un təşəbbüsü ilə 1977-ci ildə təsis edilib. Bu günün məqsədi muzeylərin cəmiyyətin həyatında nə dərəcədə mühüm rol oynadığını göstərməkdir.

В Международный день музеев вход в Национальный музей азербайджанской литературы свободный
Ежегодно 18 мая празднуется во всём мире как Международный день музеев. В этом году Международный день музеев посвящен теме «Музеи и противоречивая история: поговорим о сложных вопросах».
Об этом сообщается на сайте Международного совета музеев (ICOM). В этом году тема подчеркивает роль музеев в жизни общества и отмечает, что музеи превратились в центр пропагандирующих мир среди людей.
В Международный день музеев вход граждан и иностранцев, временно проживающих в стране, в Национальный музей азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви - свободный.
Международный день музеев учрежден в 1977 году по инициативе Международного совета музеев (ICOM - International Council of Museums). День музеев устраивается с целью продемонстрировать обществу роль музеев в развитии общества.