BDU-nun Tətbiqi Riyaziyyat ETİ ilə Ukraynanın Mexanika İnstitutu arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
02.05.2017 09:40
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutu (TRETİ) ilə Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının (MEA) S.M.Timoşenko adına Mexanika İnstitutu arasında elmi əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Müqaviləyə əsasən, TRETİ-nin əməkdaşları Mexanika İnstitutunda nəşr olunan “Tətbiqi mexanika” jurnalına, ukraynalı alimlər isə TRETİ-də çap edilən Tətbiqi və Hesablama Riyaziyyatı (Applied and Computational Mathematics), həmçinin Türk Dünyası Riyaziyyat Cəmiyyətinin Nəzəri və Tətbiqi Riyaziyyat jurnallarına məqalələrini təqdim edəcəklər.
Müqaviləni BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov və Mexanika İnstitutunun direktoru, akademik Aleksandr Quz təsdiq edib, TRETİ-nin direktoru, akademik Fikrət Əliyev və Mexanika İnstitutunun şöbə müdiri, akademik Anatoli Martınyuk imzalayıblar.

Подписан договор о сотрудничестве между Научно-исследовательским институтом прикладной математики БГУ и Институтом механики Украины
02.05.2017 09:40
С целью развития научного сотрудничества между Научно-исследовательским институтом прикладной математики (НИИПМ) Бакинского государственного университета (БГУ) и Институтом механики имени С.М.Тимошенко Национальной академии наук Украины подписан договор о сотрудничестве.
Согласно договору, сотрудники НИИПМ представят свои статьи в журнал «Прикладная механика», издаваемом в Институте механики, а украинские ученые – в журналы «Прикладная и вычислительная математика» (Applied and Computational Mathematics) НИИПМ и «Теоретическая и прикладная математика» Математического общества тюркского мира.
Договор утвердили ректор БГУ, академик Абель Магеррамов и директор Института механики, академик Александр Гуз, а подписали - директор НИИПМ, академик Фикрет Алиев и заведующий отделом Института механики, академик Анатолий Мартынюк.