“Gənc muzeyşünaslar və muzeysevərlər” klubunun açılış mərasimi keçirilib
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Gənc muzeyşünaslar və muzeysevərlər” klubunun açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı çıxış edərək klubun yaradılmasında əsas məqsədin maddi-mədəni abidələrimizin qoruyucusu olan muzeylər haqqında məlumatı gənclərə çatdırmaq olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, müasir cəmiyyətdə muzeylərin sosial rolunun əhəmiyyətli dərəcədə yüksəlməsi onları dünyada mədəni proseslərin fəal iştirakçısına çevirir. Alim qarşılarında muzeylərin ixtisaslı kadrlarla təmin edilməsi, eləcə də ölkəmizdə muzey işinin dünya standartlarına uyğunlaşdırılması kimi mühüm vəzifələrin durduğunu söyləyib.
Sonra klubun ideya müəllifi və layihə rəhbəri, muzeyin Xarici əlaqələr və elmi kütləvi iş şöbəsinin elmi işçisi Sahibə Ələkbərova çıxış edərək klubda keçiriləcək məşğələlər barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
Tədbirdə Azərbaycan Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Muzeyşünaslıq kafedrasının müdiri, dosent Yeganə Eyvazova və dosent Elfira Məlikova-Qurbanova çıxış edərək yeni açılan klubun önəmindən danışıblar.

Состоялась церемония открытия клуба «Молодые музееведы и любители музеев»
В Национальном музее истории Азербайджана НАНА состоялась церемония открытия клуба «Молодые музееведы и любители музеев».
Выступив на церемонии, директор музея, академик Наиля Велиханлы сообщила, что основная цель создания клуба заключается в передаче молодежи информации о музеях, являющихся хранителями памятников материальной культуры. Отметив, что значительное повышение в современном обществе социальной роли музеев превращает их в активного участника культурных процессов в мире. Ученый подчеркнула, что перед музеями стоят такие важные задачи, как обеспечение их квалифицированными кадрами и приведение музейного дела в соответствие с мировыми стандартами в нашей стране.
Затем, выступив, автор идеи клуба и руководитель проекта, научный сотрудник Отдела внешних связей и массовой научной работы Сахиба Алекберова проинформировала участников о занятиях, которые предусмотрено проводить в клубе.
На мероприятии заведующий кафедрой музееведения Азербайджанского университета культуры и искусства, доцент Егяна Эйвазова и доцент Эльфира Меликова-Гурбанова рассказали о значении нового клуба.