“Gənc muzeyşünaslar və muzeysevərlər” klubunun açılış mərasimi keçirilib
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Gənc muzeyşünaslar və muzeysevərlər” klubunun açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı çıxış edərək klubun yaradılmasında əsas məqsədin maddi-mədəni abidələrimizin qoruyucusu olan muzeylər haqqında məlumatı gənclərə çatdırmaq olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, müasir cəmiyyətdə muzeylərin sosial rolunun əhəmiyyətli dərəcədə yüksəlməsi onları dünyada mədəni proseslərin fəal iştirakçısına çevirir. Alim qarşılarında muzeylərin ixtisaslı kadrlarla təmin edilməsi, eləcə də ölkəmizdə muzey işinin dünya standartlarına uyğunlaşdırılması kimi mühüm vəzifələrin durduğunu söyləyib.
Sonra klubun ideya müəllifi və layihə rəhbəri, muzeyin Xarici əlaqələr və elmi kütləvi iş şöbəsinin elmi işçisi Sahibə Ələkbərova çıxış edərək klubda keçiriləcək məşğələlər barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
Tədbirdə Azərbaycan Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Muzeyşünaslıq kafedrasının müdiri, dosent Yeganə Eyvazova və dosent Elfira Məlikova-Qurbanova çıxış edərək yeni açılan klubun önəmindən danışıblar.

The opening ceremony of the club "Young museum experts and museum lovers" held
National Museum of Azerbaijan History held the opening ceremony of the club "Young museum experts and museum lovers".
Speaking at the ceremony, the museum's director, Academician Naila Velihanli said that, the main goal of the club is to transfer information about museums that are the custodians of the monuments of material culture to the youth. Noting that, a significant increase in the modern society of the social role of museums makes them an active participant in cultural processes in the world.
The scientist stressed that, the museum faces such important tasks as providing them with qualified personnel and bringing the museum business in line with world standards in our country.
Then, speaking out, the author of the idea of the club and the project manager, researcher of the Department for External Relations and Scientific-Mass Work Sahiba Alakbarova informed the participants about the classes that are planned to be held at the club.
At the event, head of the Department of Museum Studies of the Azerbaijan University of Culture and Arts, Associate Professor Yeghana Eyvazova and Associate Professor Elfira Malikova-Gurbanova spoke about the significance of the new club.