Akademik Rafael Hüseynov “Bir dünya rəssamı Rəis Rəsulzadə” adlı kitaba müqəddimə yazıb
AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi tərəfindən “Bir dünya rəssamı Rəis Rəsulzadə” adlı kitab Türkiyə türkcəsində çap olunub. Kitabda Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərindən olan, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü, Əməkdar rəssam Rəis Rəsulzadənin rəsm əsərləri yer alıb.
Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov yeni nəşrə müqəddimə yazıb. “Adında və qələmində işıq daşıyan” başlıqlı giriş sözündə böyük mütəfəkkir, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin banisi Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin nəvəsi olan Rəis Rəsulzadənin insani keyfiyyətləri, həyat və fəaliyyətinin əsas məqamları və rəssamlıq fəaliyyətindən bəhs olunub.
Böyük istedad sahibi Rəis Rəsulzadə ürəyi min bir məhəbbət teli ilə xalqa bağlı olan bir nəslin nümayəndəsidir. O, 1946-cı ilin noyabrında Qazaxıstanın Almatı şəhərində dünyaya göz açmışdır. 1972-1977-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetini bitirmiş, 1978-ci ildən həmin ali məktəbdə müəllim kimi fəaliyyətə başlamışdır.
1978-ci ildə Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü seçilən R.Rəsulzadənin əsərləri ABŞ, Türkiyə, Rusiya və Kuba kimi ölkələrdə təşkil olunan  beynəlxalq sərgilərdə təqdim olunmuşdur.
Doğma vətəninin gözəlliklərini tablolarda əbədiləşdirən R.Rəsulzadənin yağlı boya ilə çəkdiyi “Çinarlar”, “Çaykənd yağışdan sonra”, “Quşçular kəndi”, “Abşeronda”, “Kəpəz və Murovdağ”, “Dəniz kənarında qəsəbə”, “Şəkidə bahar”, “Şahdağ” kimi əsərləri Azərbaycan rəssamlıq sənətinin incilərindəndir.

Academician Rafael Huseynov wrote an introduction to the book "World Artist Rais Rasulzadeh"
The book "World Artist Rais Rasulzadeh" was published in the Turkish language by the National Museum of Azerbaijan Literature of ANAS. The book includes paintings of one of the outstanding personalities of Azerbaijan, a member of the Artists’ Union of Azerbaijan, Honored Artist Rais Rasulzade.
Director of the National Museum of Azerbaijan Literature, Academician Rafael Huseynov wrote an introduction to the publication under the title "Carrier of Light in Name and Pen", in which he spoke about the human qualities, the main moments of life and creativity, the artistic activity of the grandson of the great thinker, the founder of Azerbaijan Democratic Republic Mammad Amin Rasulzade - Raisa Rasulzadeh.
The owner of a great talent, Rais Rasulzadeh, is attached with all his heart to his people. He was born in November 1946 in Almaty, Kazakhstan. In the years 1972-1977 he studied at the Azerbaijan State Pedagogical University and since 1978 started his career as a teacher in the same university.
The paintings of the elected member of the Artists’ Union of Azerbaijan R.Rasulzadeh in 1978 were demonstrated at international exhibitions organized in such countries as the USA, Turkey, Russia and Cuba.
Such works written in oil paints, depicting the beauty of their native country in their paintings R. Rasulzade, as "Chinars", "Chaikend after the rain", In Absheron", "Gushchular village", "Spring in Sheki", "Shahdag", " Kepez and Murovdag "," The village at the quay "are the pearls of the fine arts of Azerbaijan.