"Qarabağ Regional Mərkəzinin dialektoloji atlası" hazırlanır
AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Azərbaycan dialektologiyası şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən "Qarabağ Regional Mərkəzinin dialektoloji atlası" hazırlanır.
Kitab Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı"nın 6.3.5. bəndinin (Azərbaycan dilinin müxtəlif dialekt və şivələrinin müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq öyrənilməsinin təmin edilməsi) həyata keçirilməsi çərçivəsində hazırlanır.
Bu məqsədlə institutun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylunun rəhbərlik etdiyi ekspedisiya üzvləri Ağcabədi rayonunun Taxta-körpü qəsəbəsində olub, burada məskunlaşan Laçın rayonundan olan məcburi köçkünlərlə dialekt və şivələrlə bağlı söhbətlər aparıblar.

"Dialectological Atlas of the Karabakh Regional Center" is being prepared
Employees of the Azerbaijan Dialectology Department of the Institute of Linguistics named after Nasimi ANAS are preparing the "Dialectological Atlas of the Karabakh Regional Center".
The book is prepared as part of the implementation of paragraph 6.3.5. (Ensuring the study of various dialects and adverbs of the Azerbaijani language in accordance with the requirements of modern times), "State Program on the use of the Azerbaijani language in the context of globalization in accordance with the requirements of the time and the development of linguistics in the country", approved by the order of the President of the Republic of Azerbaijan of April 9, 2013.
For this purpose, members of the expedition, led by the director of the institute, academician Mohsun Nagisoylu, visited the village of Takhta-Korpu of the Agjabedi district. Here they talked about dialects and dialects with internally displaced people from Lachin district.