Gənclər və İdman Nazirliyi ilə Elmin İnkişafı Fondu arasında əməkdaşlıq haqqında protokol imzalanıb
Mayın 22-də Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu (EİF) arasında 35 yaşadək gənc alimlərin qrantlar yolu ilə birgə dəstəklənməsi haqqında protokol imzalanıb. Sənədi Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov və  Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev imzalayıb.
Prezident İlham Əliyevin 2011-ci il 6 aprel tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramı və bu Proqramın həyata keçirilməsi üzrə Tədbirlər Planına uyğun olaraq tərəflər arasında imzalanmış protokola əsasən, Gənclər və İdman Nazirliyi və Elmin İnkişafı Fondu 2017-ci ildə gənc alim və mütəxəssislərin 4-cü xüsusi (“Mənim ilk qrantım”) birgə qrant müsabiqəsini keçirəcək.
Qrant müsabiqəsi ölkəmizdə təbiət, dəqiq, texniki, humanitar və ictimai elmlər sahəsində dövlət və cəmiyyət üçün əhəmiyyət kəsb edən fundamental, tətbiqi və innovasiya xarakterli elmi-tədqiqat proqram və layihələrini və digər tədbirləri dəstəkləmək, aktual və müasir elmi problemlərin həlli ilə məşğul olan gənc alimlərin fəaliyyətini stimullaşdırmaq, həmçinin ölkənin sosial-mənəvi, elmi-texniki və iqtisadi inkişafı üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edən regional və beynəlxalq səviyyəli konfrans, simpozium və başqa elmi tədbirlərin təşkili və keçirilməsi kimi xüsusi layihələri kiçik və orta həcmli qrantlar vasitəsilə maliyyələşdirmək məqsədi ilə keçirilir.
EİF tərəfindən gənc alim və mütəxəssislər üçün keçirilmiş üç qrant müsabiqəsində 74 layihə dəstəklənib, tədqiqatların həyata keçirilməsi üçün 1 milyon 470 min manat vəsait ayrılıb. İmzalanmış protokol növbəti müsabiqənin keçirilməsində Gənclər və İdman Nazirliyinin payçı qismində iştirakını müəyyənləşdirəcək.
Tərəflər müsabiqənin keçirilməsinə maliyyə və təşkilati dəstək göstərəcək, qalib qrant layihələrinin rəhbərləri ilə təqdimat xarakterli görüşlər təşkil olunacaq, yerinə yetirilən qrant layihələrinin vaxtaşırı monitorinqində və qiymətləndirilməsində iştirak edəcək, birgə qrant müsabiqəsi ilə bağlı məlumatları internet səhifələrində və KİV-lərdə müntəzəm işıqlandıracaq.

Подписан протокол о сотрудничестве между Министерством молодежи и спорта и Фондом развития науки
22 мая Министерство молодежи и спорта Азербайджанской Республики и Фонд развития науки (ФРН) при Президенте Азербайджанской Республики подписали протокол о совместной поддержке грантами молодых ученых до 35 лет. Протокол подписали министр молодежи и спорта Азад Рагимов и исполнительный директор Фонда развития науки Эльчин Бабаев.
Согласно протоколу, подписанному между сторонами в соответствии с Государственной программой «Азербайджанская молодежь в 2011-2015 годах», утвержденной Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 6 апреля 2011 года, и Планом мероприятий по реализации этой Программы, в этом году Министерство молодежи и спорта и Фонд проведут четвертый специальный совместный грантовый конкурс молодых ученых и специалистов «Мой первый грант».
Конкурс грантов проводится с целью финансирования посредством грантов малого и среднего объема специальных проектов таких, как поддержка значимых для государства и общества научно-исследовательских программ и проектов и других мероприятий фундаментального, прикладного и инновационного характера в области естественных, точных, технических, гуманитарных и общественных наук в нашей стране, стимулирование деятельности молодых ученых, занимающихся решением актуальных и современных научных проблем, а также организация и проведение конференций, симпозиумов и других научных мероприятий регионального и международного уровня для социально-духовного, научно-технического и экономического развития страны.
В рамках третьего грантового конкурса, проведенного Фондом для молодых ученых и специалистов, были поддержаны 72 проекта. Выделено 1,470 миллиона манат для проведения исследований.
Стороны будут оказывать финансовую и организационную поддержку проведению конкурса, организовывать встречи-презентации с руководителями победивших грантовых проектов, участвовать в мониторинге и оценивании реализуемых грантовых проектов, регулярно обнародовать информацию о совместном грантовом конкурсе в Интернете и СМИ.