"Dünyanı tanıyaq" adlı layihələr sərgisi təşkil olunub
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev, Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova iştirak ediblər.
ABŞ, İngiltərə, Fransa, Rusiya, Yaponiya, Türkiyə, Almaniya və Misirlə bağlı millətlərarası dioloq naminə keçirilən tədbir müxtəlif dillərdə salamlama ilə başlayıb. Tədbirdə liseyin direktoru Mehriban Vəliyeva rəhbərlik etdiyi təhsil müəssisəsinin layihələr istiqamətində fəaliyyəti haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, "Dünyanı tanıyaq" layihəsinə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin "Bu gün multikulturalizm Azərbaycanda dövlət siyasəti və eyni zamanda, həyat tərzidir" fikrini şüar seçərək ötən ilin oktyabr ayından start verilib. IX siniflər müxtəlif ölkələr üzrə il boyu araşdırma aparıb, hər ay müxtəlif təqdimatlar ediblər. Tədbirdə, həmçinin elmi və sosial layihələr sərgilənib.
Akademik Fəxrəddin Qədirov çıxış edərək tədbirin əhəmiyyətindən danışıb, AMEA-nın bu təhsil ocağına hər zaman dəstək verməyə hazır olduğunu bildirib. Akademik multikulturalizm ideyasının akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin nümunəsində şagirdlərə həyat tərzi kimi öyrədilməsinin vacib olduğunu vurğulayıb.  AMEA-da elmlə təhsilin inteqrasiyasından danışan akademik bu istiqamətdə bir sıra mühüm işlər görüldüyünü və nailiyyətlər əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb. Fəxrəddin Qədirov AMEA-nın institutları tərəfindən orta məktəb şagirdləri üçün müxtəlif sahələrdə elmi-populyar mühazirə və seminarlar keçirildiyini qeyd edib. Akademik şagirdlərə təhsillərində və həyatlarında uğurlar arzulayıb.

"Discover the World" project exhibition organized
The event was attended by ANAS Vice-President, Academician Dilgam Tagiyev, Academician-secretary of the Department of Earth Sciences, Academician Fakhraddin Gadirov, Academician-Secretary of the Department of Social Sciences, Academician Nargiz Akhundova.
The event, held in connection with the interethnic dialogue with the United States, Britain, France, Russia, Japan, Turkey, Germany, Egypt, began with a greeting in various languages. At the event Lyceum Director Mehriban Veliyeva informed about the activities of the educational institution she directed towards projects. It was noted that the project "Recognize the World" started under the motto of the thought of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev. "Today, multiculturalism in Azerbaijan is not only a state policy, but also a way of life". During the year, pupils of the IX classes conducted research on different countries and presented their presentations on a monthly basis. The event also demonstrated scientific and social projects.
Academician of ANAS Fakhraddin Gadirov in his speech spoke about the significance of the event and noted that he is always ready to provide support in this educational institution. Stressed the importance of inculcating the ideas of multiculturalism to students as a way of life on the example of the lyceum after Academician Zarifa Aliyeva. Speaking about the integration of science and education, the academician noted that important work has been done in this direction and successes have been achieved at ANAS. Fakhraddin Gadirov noted that the institutes of ANAS conduct popular science lectures and seminars in various fields for secondary school students. Academician wished success to students in their life and studies.