"Dünyanı tanıyaq" adlı layihələr sərgisi təşkil olunub
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev, Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova iştirak ediblər.
ABŞ, İngiltərə, Fransa, Rusiya, Yaponiya, Türkiyə, Almaniya və Misirlə bağlı millətlərarası dioloq naminə keçirilən tədbir müxtəlif dillərdə salamlama ilə başlayıb. Tədbirdə liseyin direktoru Mehriban Vəliyeva rəhbərlik etdiyi təhsil müəssisəsinin layihələr istiqamətində fəaliyyəti haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, "Dünyanı tanıyaq" layihəsinə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin "Bu gün multikulturalizm Azərbaycanda dövlət siyasəti və eyni zamanda, həyat tərzidir" fikrini şüar seçərək ötən ilin oktyabr ayından start verilib. IX siniflər müxtəlif ölkələr üzrə il boyu araşdırma aparıb, hər ay müxtəlif təqdimatlar ediblər. Tədbirdə, həmçinin elmi və sosial layihələr sərgilənib.
Akademik Fəxrəddin Qədirov çıxış edərək tədbirin əhəmiyyətindən danışıb, AMEA-nın bu təhsil ocağına hər zaman dəstək verməyə hazır olduğunu bildirib. Akademik multikulturalizm ideyasının akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin nümunəsində şagirdlərə həyat tərzi kimi öyrədilməsinin vacib olduğunu vurğulayıb.  AMEA-da elmlə təhsilin inteqrasiyasından danışan akademik bu istiqamətdə bir sıra mühüm işlər görüldüyünü və nailiyyətlər əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb. Fəxrəddin Qədirov AMEA-nın institutları tərəfindən orta məktəb şagirdləri üçün müxtəlif sahələrdə elmi-populyar mühazirə və seminarlar keçirildiyini qeyd edib. Akademik şagirdlərə təhsillərində və həyatlarında uğurlar arzulayıb.

Организована проектная выставка «Узнаем мир»
В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА, академик Дильгам Тагиев, академик-секретарь Отделения наук о Земле, академик Фахраддин Гадиров, академик-секретарь Отделения общественных наук, академик Наргиз Ахундова.
Мероприятие, проведенное в связи межнациональным диалогом с США, Англией, Францией, Россией, Японией, Турцией, Германией, Египтом, началось с приветствия на различных языках. На мероприятии директор лицея Мехрибан Велиева проинформировала о деятельности руководимого ею учебного заведения в направлении проектов. Было отмечено, что проект «Узнаем мир» стартовал под девизом мысли Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «Сегодня мультикультурализм в Азербайджане является не только государственной политикой, но и образом жизни». В течение года ученики IX классов проводили исследование по различным странам и ежемесячно представляли свои презентации. На мероприятии также были продемонстрированы научные и социальные проекты.
Академик НАНА Фахраддин Гадиров в своем выступлении рассказал о значении мероприятия и отметил, что всегда готов оказать поддержку в этом учебном заведении. Подчеркнул важность привития идей мультикультурализма учащимся как образ жизни на примере лицея имени академика Зарифы Алиевой. Рассказывая об интеграции науки и образования, академик отметил, что в этом направлении проделана важная работа и достигнуты успехи в НАНА. Фахраддин Гадиров отметил, что институтами НАНА проводятся научно-популярные лекции и семинары по различным сферам для учащихся средних школ. Академик пожелал успехов учащимся в их жизни и учебе.