Azərbaycanlı alim rusiyalı həmkarları ilə birgə elmi araşdırmalar aparacaq
Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Qeyri-harmonik analiz şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Bilal Bilalov 19-27 may tarixlərində Rusiya Federasiyasının Başqırdıstan Dövlət Universitetində ezamiyyətdə olub.
Alim səfər çərçivəsində universitetin Sterlitamak Filialında keçirilən “Müasir riyaziyyat və onun tətbiqləri” konfransında iştirak edib. Tədbirdə B.Bilalov “Statistik konvergensiya, onun ümumiləşdirmələri, davamlı variant və Fourier-Stieltjes çevrilməsi üzrə tətbiqlər” mövzusunda məruzə  ilə çıxış edib.
Daha sonra SSRİ Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü A.F.Leontyevin 100 illik yubileyinə həsr olunan beynəlxalq konfransa qatılan alim “Həyəcanlanmış triqonometrik sistemlərin bazislik məsələlərində sərhəd məsələsi metodu və onun bəzi abstrakt ümumiləşmələri”  mövzusunda məruzəsini təqdim edib.
B.Bilalov səfər zamanı Başqırdıstan Dövlət Universitetinin professoru Azamat Axtyamov, həmin universitetin Riyazi məntiq və Cəbr kafedrasının müdiri, professor Bulat Habibullin, Başqırdıstan Pedaqoji Universitetinin professoru, Rusiyanın Əməkdar elm xadimi Yaudat Sultanayev və digərləri ilə görüşlər keçirib. Görüşlərdə gələcəkdə “Tam funksiyalar nəzəriyyəsi metodlarının operatorlar nəzəriyyəsinə tətbiqi” mövzusunda birgə elmi araşdırmaların aparılması barədə razılığa gəlinib.

Azerbaijani scientist to carry out scientific studies joint with Russian colleagues
Head of Inorganic-harmonic analysis Department of the Institute of Mathematics and Mechanics, corresponding member of ANAS Bilal Bilalov was seconded to the Bashkortostan State University of the Russian Federation, May 19-27.
Within the visit scientist attended at the conference “Modern Mathematics and its applications”, which was held Sterlitamak Branch of the University and made a presentation on “Statistical convergence, its generalizations, constant variant and applications to Fourier-Stieltjes transform”.
Then, scientist participated at the international conference devoted to the 100th jubilee of corresponding member of SSR Academy of Sciences A.F.Leontyev and made a presentation on “The border issue method in the base issues of excited trigonometric systems and its some abstract generalizations”.
During the visit, B.Bilalov met with a professor of Bashkortostan State University Azamat Akhtyamov, head Department of Mathematical Logic and Algebra Professor Bulat Habibullin, a Professor of Bashkortostan State Pedagogical University, Honored Scientist of Russia Yaudat Sultanayev and others, and agreed on holding joint studies on topic “The application of full functions theory method to the theory of operators’ methods”.