“Təhsil-Elm-Start up İnnovasiya modeli” layihəsi çərçivəsində seminar keçirilib
5-6 iyun 2017-ci il tarixlərində Avropa Komissiyasının Texniki Yardım və İnformasiya Mübadiləsi (TAİEX) proqramına uyğun olaraq AMEA-da hazırlanmış “Təhsil-Elm-Start up İnnovasiya modeli” layihəsi çərçivəsində seminar keçirilib.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov “Təhsil-Elm-Start up İnnovasiya modeli”nin əhəmiyyətini qeyd edib, onun Azərbaycanda elm və təhsilin inkişafına töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Ə.Sadıqov AMEA-da son illər elm və təhsilin inteqrasiyası sahəsində həyata keçirilən islahatlar, elmi tədqiqatların istehsalata tətbiqi, magistratura təhsili, beynəlxalq elmi qurumlarla əməkdaşlıq perspektivləri barədə məlumat verib.
Sonra çıxış edən Təhsil nazirinin müşaviri Həsən Həsənli elm, təhsil və innovasiyaların inkişafı ilə bağlı Avropa İttifaqının təcrübəsinin əhəmiyyətini qeyd edib. O, bu təcrübənin öyrənilməsi və ölkəmizdə tətbiqində Xaricdə təhsil üzrə dövlət proqramı çərçivəsində təhsil almış Azərbaycanlı tələbələrin boyük rolu olduğunu bildirib. H.Həsənli Təhsil Nazirliyi ilə AMEA arasında sıx əməkdaşlıq perspektivləri və bunun bariz nümunəsi kimi SABAH qruplarının AMEA-da təcrübə keçməsi ilə bağlı məlumat verib.
Seminarda Rumıniyanın Babeş-Boyyayi Universiteti və Texnologiya İnstitutunun əməkdaşı Kristina Dobrota, Bolqarıstanın Milli və Dünya İqtisadiyyatı Universitetinin professoru Diana Kopeva, İspanıyanın La Laguna Universitetinin baş direktoru Qvintero Leon, Sloveniyanın Lyublyana Texnologiya parkının əməkdaşı Domen Bole “Təhsil-Elm-Start up İnnovasiya modeli” sahəsində Avropa İttifaqı ölkələrinin əldə etdiyi son nailiyyətlər, universitetlərlə sənaye müəssisələri arasında əməkdaşlığın uğurlu nəticələri, dünyada texnologiyaların inkişafının yeni inkişaf istiqamətləri haqqında məruzələrlə çıxış ediblər.
Ekspertlər “Təhsil-Elm-Start up İnnovasiya modeli”nin inkişaf etdirilməsi üçün Avropa İttifaqının tövsiyələrini iştirakçıların diqqətinə çatdırıblar. Qarşılıqlı diskussiya şəklində keçən tədbirdə ekspertlər iştirakçıların çoxsaylı suallarını cavablandırıblar.

Seminar was held within the project "Innovative Model of Education-Science Startup"
On June 5-6, 2017, in accordance with the Program of Technical Assistance and Information Exchange of the European Commission (TAİEX), a seminar was held within the framework of the project "Innovation Model Education-Science-Startup" developed in the National Academy of Sciences.
The event was opened by an introductory speech the head of the Office of Science and Education of the Presidium of ANAS the device, corresponding member of ANAS Aminagha Sadigov. Then A. Sadigov made a report on the reforms carried out at ANAS in recent years in the field of integration of science and education, the application of research results in production, training at the master's level, the prospects for cooperation between ANAS and the Ministry of Education, as well as with international scientific organizations. He stressed the importance of the "Innovation Model Education-Science-Startup" and expressed confidence that this model will contribute to the development of science and education in Azerbaijan.
In his speech at the seminar advisor to Education Minister Hasan Hasanli he spoke about the importance of the EU experience in the development of science, education and innovation. He noted that a major role in the study of this experience and its application in our country played by Azerbaijani students educated within the state education programs abroad. He spoke about the prospects for close cooperation between the Ministry of Education and ANAS, as a clear example, the students of the group SABACH practice in ANAS.
At the seminar, presentations were made by the representative of the University of Babes-Boyyayi and the Romanian Institute of Technology Kristina Dobrota, Professor of the University of National and World Economy (Bulgaria) Diana Kopeva, General Director of the University of La Laguna (Spain) Gwintero Leon, Technology Park (Slovenia, Ljubljana) Bole, who spoke about the latest achievements in the countries of the European Union in the field of the "Innovation Model Education-Science-Startup", the successful results of cooperation between universities and industry Shlenov institutions, new areas of development in the world of technology.
Experts told the participants about the European Union's guidelines on the development of "innovative model of education-science start-ups." During the discussions the experts answered numerous questions of the participants of the event.
It should be noted that the seminar was attended by officials of scientific institutions of ANAS, as well as representatives of the Ministry of Education and higher educational institutions responsible for the sphere of education.