Ədəbiyyat İnstitutunda Türkiyənin İLESAM qurumunun nümayəndələri ilə görüş keçirilib
AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda Türkiyə Elmi və Ədəbi Əsər Sahiblərinin Məslək Birliyinin (İLESAM) nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək iki qurum arasında əməkdaşlıq haqqında imzalanmış müqaviləni xatırladıb. Qeyd edib ki, sözügedən müqavilə iki ölkənin ədəbi mühitinin ictimaiyyətə tanıdılması baxımından önəmlidir. Akademik müqavilə çərçivəsində birgə konfransların keçirilməsinin, məqalə və kitab nəşrinin vacibliyini vurğulayıb.
Sonra İLESAM-ın sədri Mehmet Nuri Parmaksız çıxış edərək 2018-ci ilin mart-aprel aylarında iki qurumun təşkilatçılığı ilə beynəlxalq simpoziumun keçiriləcəyini bildirib. M.N.Parmaksız Mikayıl Müşfiqin anadan olması ilə əlaqədar hər il keçirilən Şairlər Gününün növbəti il Xəlil Rza Ulutürkün yaradıcılığına həsr ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) nümayəndəsi Xəyal Rza çıxış edərək Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyi çərçivəsində istiqlal şairləri ilə bağlı anım tədbirlərinin keçiriləcəyini bildirib.

В Институте литературы имени Низами НАНА состоялась встреча с представителями Профессионального союза авторов научных и литературных произведений Турции (ILESAM).
Выступив на встрече, вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли напомнил о договоре о сотрудничестве, подписанном между двумя структурами. Отметил, что данный договор имеет важное значение с точки зрения доведения до общественности литературной среды двух стран. Академик подчеркнул важность проведения совместных конференций, издания книг и статей в рамках контракта.
Затем, выступив, председатель ILESAM Мехмет Нури Пармаксыз сообщил, что в марте-апреле 2018 года при совместной организационной поддержке обеих структур пройдет международный симпозиум. М.Н.Пармаксыз довел до внимания, что очередной День поэтов, который состоится ежегодно в связи с днем рождения поэта Микаила Мушвига, будет посвящен творчеству Халила Рзы Улутюрка.
Выступивший на мероприятии представитель Союза писателей Азербайджана (СПА) Хаял Рза отметил, что в рамках 100-й годовщины создания Азербайджанской Демократической Республики пройдут памятные мероприятия, посвященные поэтам независимости.