Genetik Ehtiyatlar İnstitutu Niderlandın "Rijk Zvaan" şirkəti ilə əməkdaşlıq edəcək
Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov Niderland Krallığının kənd təsərrüfatı bitkilərinin tədqiqi, seleksiyası və toxumçuluğu üzrə tanınmış tədqiqat və istehsal müəssisəsi olan “Rijk Zvaan” şirkətinin dəvəti ilə bu ölkəyə səfər edib.
Məqsəd “Rijk Zvaan” şirkəti ilə yaxından tanış olmaq, qarşılıqlı texnologiya və alim mübadiləsi, birgə tədqiqat və gənc kadrların hazırlanması üzrə əməkdaşlıq imkanlarını araşdırmaq, genetik ehtiyatların toplanılması ilə bağlı ekspedisiyaların təşkili məsələlərini müzakirə etmək olub.
Səfər çərçivəsində Zeynal Əkpərov sözügedən şirkətin kənd təsərrüfatı bitkiləri, xüsusən də biotexnologiyalardan geniş istifadə etməklə tərəvəz bitkilərinin seleksiya və toxumçuluğu üzrə qazandığı çoxillik böyük təcrübəsi, elmi-tədqiqat imkanları ilə tanış olub.
Şirkətin rəhbərliyi və alim heyəti ilə görüşən Z.Əkpərov Azərbaycanın zəngin aqrobiomüxtəlifliyi, onun öyrənilmə və qorunma vəziyyəti, aqrar və biologiya elmləri sahələrində yaradılmış elmi-texniki və kadr potensialı haqqında məlumat verib, birgə multidissiplinar tədqiqatların tərəflər üçün fayda verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Görüşlər zamanı ilkin razılaşma əldə olunub və yaxın zamanlarda qarşılıqlı əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması gözlənilir.
Qeyd edək ki, səfərdə Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Bitki Sortlarının Qeydiyyatı və Toxum Nəzarəti üzrə Dövlət Xidmətinin mütəxəssisi Tofiq Məmmədov, o cümlədən Rusiya və Tacikistandan olan alimlər də iştirak ediblər.

Institute of Genetic Resources will cooperate with the Dutch company Rijk Zwaan
Director of ANAS Institute of Genetic Resources, correspondent member Zeynal Akperov visited the Kingdom of the Netherlands by the invitation of the company "Rijk Zwaan", which is the leading research and production enterprise for the study, selection and seed production of agricultural crops.
The goal is to get a close acquaintance with the company Rijk Zwaan, study the possibilities of cooperation in the field of mutual exchange of technologies and scientists, conduct joint research and training of young personnel, and discuss the organization of expeditions to collect genetic resources.
Within the framework of the visit Zeynal Akperov got acquainted with the research opportunities and long-term experience of the company in the field of selection and seed production of vegetable crops with extensive use of agricultural crops, in particular biotechnologies.
At a meeting with the leadership and scientists of the company, Z.Akperov informed about the rich agrobiodiversity of Azerbaijan, the state of its study and protection, as well as the scientific, technical and human potential created in the field of agrarian and biological sciences.
During the meeting, a preliminary agreement was reached, and an agreement on mutual cooperation is expected to be signed soon.
Note that, trip was attended by a specialist of the State Service for Registration of Plant Varieties and Seed Supervision under the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Tofik Mammadov, including scientists from Russia and Tajikistan.