Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda magistr dissertasiyaları müzakirə olunub
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Magistr Dissertasiya İşlərinin Müdafiəsi üzrə İxtisaslaşdırılmış Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasda institutun direktoru, müdafiə şurasının sədri, tarix elmləri doktoru Maisə Rəhimova, elmi şuranın üzvləri və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin Magistratura şöbəsinin rəisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov iştirak ediblər.
Müdafiəyə institutun əməkdaşları – İlahə Nəhmətovanın “Azərbaycanda islamaqədərki dəfn adətləri” və Nigar Məmmədovanın “Orta əsr Azərbaycan şəhərlərində gigiyenik vəziyyət” mövzularında magistr dissertasiyaları təqdim olunub. Magistrlar mövzunun aktuallığı, dissertasiya işlərinin fəsilləri, istifadə olunan mənbələr və əldə etdikləri nəticələr barədə məlumat verib, şura üzvlərinin suallarını cavablandırıblar.
İxtisaslaşdırılmış Elmi Şura üzvləri təqdim olunmuş tədqiqat işlərinin müasir elmin standartlarına cavab verdiyini bildiriblər və onları yüksək qiymətləndiriblər.
İclasda iştirak edən Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Şahin Mustafayev magistr dissertasiya işləri üçün seçilmiş mövzuların aktual olduğunu söyləyib və gənc alimlərin tədqiqatlara peşəkar mütəxəssis kimi yanaşdıqlarını bildirib.

Institute of Archeology and Ethnography Master's theses discussed
Specialized Scientific Council for the Protection of Master's Dissertational Works of ANAS Institute of Archeology and Ethnography held a regular meeting.
Director of the institute, chairman of the Defense Council, Doctor of History sciences Maisa Ragimova, members of the academic council and head of the department of the magistracy of the Science and Education Department of the Presidium of ANAS, PhD in technology Huseyn Huseynov took part in the meeting.
The master's dissertations of Institute employees - Ilaha Nahmetova on "Pre-Islamic funeral rites in Azerbaijan" and Nigar Mammadova - "The Hygienic Situation in Azerbaijani Medieval Towns" were presented for defense.
The members of the Specialized Scientific Council announced the compliance of submitted research papers with modern scientific standards and highly appreciated them.
Academician Shahin Mustafayev, Deputy Director for scientific work of the Institute of Oriental Studies, who took part in the meeting, noted that, the selected topics of theses are representing relevance.