Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda magistr dissertasiyaları müzakirə olunub
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Magistr Dissertasiya İşlərinin Müdafiəsi üzrə İxtisaslaşdırılmış Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasda institutun direktoru, müdafiə şurasının sədri, tarix elmləri doktoru Maisə Rəhimova, elmi şuranın üzvləri və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin Magistratura şöbəsinin rəisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov iştirak ediblər.
Müdafiəyə institutun əməkdaşları – İlahə Nəhmətovanın “Azərbaycanda islamaqədərki dəfn adətləri” və Nigar Məmmədovanın “Orta əsr Azərbaycan şəhərlərində gigiyenik vəziyyət” mövzularında magistr dissertasiyaları təqdim olunub. Magistrlar mövzunun aktuallığı, dissertasiya işlərinin fəsilləri, istifadə olunan mənbələr və əldə etdikləri nəticələr barədə məlumat verib, şura üzvlərinin suallarını cavablandırıblar.
İxtisaslaşdırılmış Elmi Şura üzvləri təqdim olunmuş tədqiqat işlərinin müasir elmin standartlarına cavab verdiyini bildiriblər və onları yüksək qiymətləndiriblər.
İclasda iştirak edən Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Şahin Mustafayev magistr dissertasiya işləri üçün seçilmiş mövzuların aktual olduğunu söyləyib və gənc alimlərin tədqiqatlara peşəkar mütəxəssis kimi yanaşdıqlarını bildirib.

В Институте археологии и этнографии были обсуждены магистерские диссертации
Состоялось очередное заседание Специализированного ученого совета по защите магистерских диссертационных работ Института археологии и этнографии НАНА.
В заседании приняли участие директор института, председатель Защитного совета, доктор исторических наук Маиса Рагимова, члены ученого совета и руководитель Отдела магистратуры Управления науки и образования аппарата Президиума НАНА, доктор философии по технике Гусейн Гусейнов.
На защиту были представлены магистерские диссертации сотрудников института – Илахы Нахметовой на тему «Доисламские похоронные обряды в Азербайджане» и Нигяр Мамедовой – «Гигиеническая ситуация в азербайджанских городах средневековья».
Члены Специализированного ученого совета заявили о соответствии представленных исследовательских работ современным научным стандартам и высоко оценили их.
Принимавший участие в заседании, заместитель директора по научной работе Института востоковедения, академик Шахин Мустафаев отметил, что избранные темы диссертаций представляют актуальность.