Akademik Şahin Mustafayev Qazaxstanda İpək Yolu ilə bağlı keçirilən beynəlxalq konfransda iştirak edib
16.06.2017 09:34
Qazaxstanın Almatı şəhərində UNESCO-nun Orta Asiya ölkələri üzrə klaster bürosu və Qazaxstanın “Mədəniyyətlərin yaxınlaşması” Mərkəzi Dövlət Muzeyinin təşkilatçılığı ilə “İpək Yolu üzərində Qazaxstanda və Orta Asiyada dinlər” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransın işində qazaxstanlı elm adamları ilə yanaşı, müxtəlif ölkələrdən, o cümlədən, İtaliya, Belçika, ABŞ, Rusiya, Özbəkistan, Qırğızıstan və Azərbaycandan dəvət edilmiş alimlər iştirak ediblər.
Beynəlxalq tədbirdə ölkəmizi AMEA akad. Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktor müavini, akademik Şahin Mustafayev təmsil edib. O, “Monqol dövründə Azərbaycanda və Cənubi Qafqazda dini vəziyyətin bəzi cəhətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Konfransın sonunda yekun qətnamə qəbul olunub. Qeyd edilib ki, müasir dünyada mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun gücləndirilməsinə ehtiyacın artdığı bir dövrdə bəşəriyyətin mədəni mirasının qorunması və öyrənilməsi, xüsusilə xalqlar arasında mədəni körpülər yaradan qədim İpək Yolu təcrübəsinin diqqətdə saxlanılması aktuallıq kəsb edir.

Академик Шахин Мустафаев принял участие в международной конференции, состоявшейся в связи с Шелковым путем в Казахстане
16.06.2017 09:34
В городе Алматы Казахстана при совместной организационной поддержке Кластерного Бюро ЮНЕСКО по странам Средней Азии и Центрального Государственного Музея Казахстана «Сближение культур» прошла международная научная конференция «Религии на Шелковом пути в Казахстане и Средней Азии».
В работе конференции, наряду с казахстанскими деятелями науки, приняли участие ученые из различных стран, в том числе США, Италии, Бельгии, России, Узбекистана, Кыргызстана и Азербайджана.
На этом международном мероприятии нашу страну представлял заместитель директора Института востоковедения имени академика З.М.Буньятова НАНА Шахин Мустафаев. Он выступил с докладом на тему «Некоторые аспекты религиозной ситуации в Азербайджане и на Южном Кавказе в период монголов».
В заключение конференции будет принята итоговая резолюция. Было отмечено, что в период роста потребности в усилении межкультурного и межрелигиозного диалога в современном мире большую актуальность приобретает сохранение и изучение культурного наследия человечества, в частности, направление внимания на опыт древнего Шелкового пути, построившего культурные мосты между народами.