“İncəsənətə dair söhbətlər” layihəsi çərçivəsində növbəti tədbir keçirilib
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “O.Şmerlinq və İ.Rotterin “Molla Nəsrəddin” jurnalındakı yaradıcılığı” mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbir muzeylə Rusiya İnformasiya - Mədəniyyət Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “İncəsənətə dair söhbətlər” layihəsi çərçivəsində baş tutub.
Seminarda t.ü.f.d. Fuad Ağayev məruzə ilə çıxış edərək Molla Nəsrəddin jurnalının rəssamları - O.Şmerlinq və İ.Rotterin yaradıcılığında dini mövhumat və xurafat, çarizmin milli siyasəti, iqtisadi gerilik və digər sosial problemlərin tənqidinin mühüm yer tutduğunu bildirib. F.Ağayev bu rəssamların Azərbaycanda karikatura sənətinin inkişafına misilsiz töhfə verdiklərini vurğulayıb.
Sonda “Azərbaycan Kazak Həmyerliləri” İctimai Birliyinin sədri, ataman Sergey Samulyov çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına təşəkkür edib və bu cür seminarların gələcəkdə də keçirilməsinin önəmindən danışıb.

Состоялось очередное мероприятие в рамках проекта «Беседы об искусстве»
В Национальном музее истории Азербайджана НАНА состоялся семинар на тему «Творчество О.Шмерлинга и И.Роттера в журнале «Молла Насреддин».
Мероприятие состоялось при совместной организационной поддержке музея и Российского информационно-культурноого центра в рамках проекта «Беседы об искусстве».
Выступив на семинаре с докладом, доктор философии по истории Фуад Агаев сообщил, что в творчестве художников журнала «Молла Насреддин» - О.Шмерлинга и И.Роттера важное место занимает исследование религиозных суеверий и предрассудков, национальной политики царизма, экономического дохода и других социальных проблем. Ф.Агаев отметил, что эти художники внесли неоценимый вклад в развитие карикатурного искусства в Азербайджане.
Выступив в заключение, председатель Общественного объединения «Казахские соотечественники в Азербайджане», атаман Сергей Самульев выразил признательность организаторам мероприятия и рассказал о значении проведения подобных семинаров в дальнейшем.