Azərbaycanlı alimin həmmüəllifi olduğu monoqrafiya Ukraynada işıq üzü görüb
AMEA Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutu və Poltava Dövlət Texniki Universitetinin birgə əməkdaşlığı nəticəsində “İqtisadiyyatın enerji effektivliyi: problemləri bu gün və sabah” adlı monoqrafiya Ukraynada nəşr edilib.
İnstitutun İqtisadiyyat şöbəsinin müdiri Sevinc Cabbarovanın həmmüəllifi olduğu monoqrafiyada azərbaycanlı alimin “Naxçıvan Muxtar Respublikasının enerji effektivliyin xüsusiyyətləri” adlı məqaləsi öz əksini tapıb.
Məqalədə Naxçıvan Muxtar Respublikasının enerji təhlükəsizliyi və enerji effektivliyi sahəsində idxaldan ixraca keçdiyi tarix, mövcud vəziyyət və inkişaf istiqamətlərindən bəhs edilir. Həmçinin bu sahədə qoyulan investisiyalardan və müxtəlif beynəlxalq sazişlərdən, eləcə də bərpa olunan enerji mənbələrinin muxtar respublikada istifadəsindən söz açılır. S.Cabbarova məqalədə bərpa olunan və alternativ enerji mənbələrindən istifadənin bütövlükdə regionun enerji effektivliyinin artmasına gətirib çıxaracağını göstərir.
Müəlliflər monoqrafiyanın sonunda bərpa olunan enerji sahəsini inkişaf etdirməyə dair tövsiyələr verirlər.

В Украине вышла в свет монография в соавторстве азербайджанского ученого
В результате совместного сотрудничества Института природных ресурсов Нахчыванского отделения НАНА и Полтавского государственного технического университета в Украине издана монография под названием «Энергоэффективность экономики: проблемы сегодня и завтра».
В монографии, соавтором которой является заведующая отделом Института экономики Севиндж Джаббарова, нашла свое отражение статья азербайджанского ученого под названием «Особенности энергетической эффективности Нахчыванской Автономной Республики».
В статье рассказывается об истории перехода Нахчыванской Автономной Республики от импорта к экспорту в сфере энергетической эффективности, нынешнем состоянии и направлениях развития. Также повествуется об инвестициях в этой области и различных международных соглашениях, а также использовании возобновляемых источников энергии в автономной республике. В статье автор показывает, что использование возобновляемых и альтернативных источников энергии приведет к повышению энергетической эффективности региона в целом.