Azərbaycanlı alimin həmmüəllifi olduğu monoqrafiya Ukraynada işıq üzü görüb
AMEA Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutu və Poltava Dövlət Texniki Universitetinin birgə əməkdaşlığı nəticəsində “İqtisadiyyatın enerji effektivliyi: problemləri bu gün və sabah” adlı monoqrafiya Ukraynada nəşr edilib.
İnstitutun İqtisadiyyat şöbəsinin müdiri Sevinc Cabbarovanın həmmüəllifi olduğu monoqrafiyada azərbaycanlı alimin “Naxçıvan Muxtar Respublikasının enerji effektivliyin xüsusiyyətləri” adlı məqaləsi öz əksini tapıb.
Məqalədə Naxçıvan Muxtar Respublikasının enerji təhlükəsizliyi və enerji effektivliyi sahəsində idxaldan ixraca keçdiyi tarix, mövcud vəziyyət və inkişaf istiqamətlərindən bəhs edilir. Həmçinin bu sahədə qoyulan investisiyalardan və müxtəlif beynəlxalq sazişlərdən, eləcə də bərpa olunan enerji mənbələrinin muxtar respublikada istifadəsindən söz açılır. S.Cabbarova məqalədə bərpa olunan və alternativ enerji mənbələrindən istifadənin bütövlükdə regionun enerji effektivliyinin artmasına gətirib çıxaracağını göstərir.
Müəlliflər monoqrafiyanın sonunda bərpa olunan enerji sahəsini inkişaf etdirməyə dair tövsiyələr verirlər.

Azerbaijani scientist - co-author of monograph published in Ukraine
"Energy Efficiency of the Economy: Problems Today and Tomorrow" monograph was published in Ukraine as a joint cooperation between Institute of Natural Resources of Nakhchivan Branch of ANAS and Poltava State Technical University, a entitled.
Head of the Economics department of the Institute and co-author of the monograph Sevinj Jabbarova’s "Peculiarities of energy efficiency of the Nakhchivan Autonomous Republic" article are reflected in the monograph.
The article describes history of the transition of Nakhchivan Autonomous Republic from import to export in the field of energy efficiency, current state and development trends. It also tells about investments in this area and various international agreements, as well as the use of renewable energy sources in the autonomous republic. In the article the author shows that the use of renewable and alternative energy sources will lead to an increase in the energy efficiency of the region as a whole.