“Cəlil Məmmədquluzadənin şeir yaradıcılığı” adlı monoqrafiya çapdan çıxıb
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Orucovanın “Cəlil Məmmədquluzadənin şeir yaradıcılığı” adlı monoqrafiyası işıq üzü görüb.
Kitab AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin elmi redaktorluğu, filologiya üzrə elmlər doktorları - Hüseyn Həşimli və Fərman Xəlilovun rəyi ilə çap olunub.
Monoqrafiya akademik İsa Həbibbəylinin qələmə aldığı “Böyük ədibin şeir yaradıcılığı” adlı ön sözdən, giriş, 3 fəsil və nəticədən ibarətdir.
Əsərdə XIX əsrin sonlarında Naxçıvan ədəbi mühitinin yetirməsi olan, sonralar bütün türk-müsəlman aləminin ikinci Molla Nəsrəddini kimi tanınan və sevilən istedadlı yazıçı, dramaturq, “Molla Nəsrəddin” satirik məcmuəsinin və eyniadlı ədəbi məktəbin yaradıcısı Cəlil Məmmədquluzadənin zəngin və çoxcəhətli yaradıcılığının nisbətən az araşdırılan bir sahəsi tədqiqata cəlb olunub. Kitabda böyük sənətkarın təkcə satirik və lirik şeirləri yox, həm də nəzmlə yazılmış “Çay dəstgahı” alleqorik dramı və habelə felyetonları, məqalələri, dram və nəsr əsərlərində istifadə olunan şeir nümunələri də diqqət mərkəzinə çəkilir.
Monoqrafiyada mollanəsrəddinçi satirik şeirin ideya-estetik, dil və ifadə xüsusiyyətlərinin formalaşmasında Cəlil Məmmədquluzadənin rolundan əsaslı şəkildə bəhs edilir.
Kitabda uzun illər müəllifinin dəqiqləşdirilməsi ilə bağlı ədəbi mübahisələr gedən “Nə işim var?!” satirası ilə bağlı böyük ədibin, müasirlərinin yazdıqları qeydlərə, bu əsərlə bağlı mübahisələrin tarixi və məzmununa diqqət çəkilir və yeni mövqe ortaya qoyulur.

Published " Jalil Mammadguluzadeh Poetry " monograph
Senior researcher of the Department of Literature Studies of the Institute of Art, Language and Literature of the Nakhchivan Branch of ANAS, Ph.D. in Philology Aygun Orujova’s " Jalil Mammadguluzadeh Poetry " monograph was published.
The scientific editor of the publication is vice-president of ANAS, academician Isa Habibbeyli, reviewers - doctors of philological sciences Huseyn Gashimli and Farman Khalilov.
The monograph consists of a foreword by Academician Isa Habibbayli, entitled "The poetic work of an outstanding writer", introduction, 3 chapters and conclusions.
The new edition reflects less attracted side of famous as the second Molla Nasreddin of the Turkic-Muslim world, the playwright, the founder of the satirical magazine "Molla Nasreddin" and the literary school, talented writer Jalil Mammadgulizadeh’s rich activity. In the book, attention is drawn not only to the satirical and lyric poems of the great master of the world, but also to the allegorical drama "The Tea Ceremony" written in verse, as well as feuilletons, articles, poetic samples used in his dramatic and prosaic works.
The monograph tells about the role of Jalil Mammadguluzadeh in the formation of ideological, aesthetic and linguistic features of the satirical verse.