AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində yeni nəşrlərin təqdimatı olub
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun Mineral xammalın kimyası və texnologiyası laboratoriyasının böyük elmi işçisi, kimya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əhməd Qarayevin “Gümüşlü qurğuşun-sink filizinin kompleks emalının elmi və praktiki əsaslarının işlənməsi” monoqrafiyasının və həmin institutun Sorbsiya prosesləri laboratoriyasının müdiri, kimya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Günel Məmmədovanın “Naxçıvan Muxtar Respublikasının seolitləri, mövcud istifadəsi və perspektivləri” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Bölmənin Elektron Kitabxanasında keçirilən tədbirdə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əliəddin Abbasov “Naxçıvan Muxtar Respublikasının seolitləri haqqında qiymətli əsər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, G.Məmmədovanın müəllifi olduğu yeni nəşrdə müasir analiz metodlarından istifadə etməklə muxtar respublikasının təbii mineralı – seolitin termiki davamlılığı, dehidratlaşma xüsusiyyətləri, ion-mübadilə xassələri öyrənilib, seolitlərə xas olan quruluş kəmiyyətləri hesablanıb.
Sonra kimya elmləri doktoru Bayram Rzayev “Gümüşlü qurğuşun-sink filizi haqqında qiymətli əsər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, Ə.Qarayevin monoqrafiyası Gümüşlü qurğuşun-sink filizindən kollektiv və seçici flotasiya metodu ilə qurğuşun sulfid konsentratının alınmasına, həmçinin bir sıra ikili və üçlü birləşmənin su mühitində sintez şəraitinin öyrənilməsinə, qara qurğuşunun alınmasına və digər məsələlərin tədqiqinə həsr olunub.
Tədbirdə Mineral xammalın kimyası və texnologiyası laboratoriyasının müdiri, kimya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qorxmaz Hüseynov və Əhməd Qarayev çıxış edərək yeni nəşrlərin elmi işçi və ali məktəb tələbələri üçün faydasından danışıblar.

В Нахчыванском отделении НАНА состоялась презентация новых изданий
В Нахчыванском отделении НАНА состоялась презентация монографии «Разработка научных и практических основ комплексной переработки серебристой свинцово-цинковой руды» старшего научного сотрудника Лаборатории химии и технологии минерального сырья Института природных ресурсов Нахчыванского отделения НАНА, доктора философии по химии, доцента Ахмеда Гараева и книги «Цеолиты Нахчыванской Автономной Республики, практическое использование и перспективы» заведующей Лабораторией сорбционных процессов того же института, доктора философии по химии, доцента Гюнель Мамедовой.
На прошедшем в Электронной библиотеке отделения мероприятии директор института, член-корреспондент НАНА Алиаддин Аббасов выступил с докладом на тему «Ценный труд о цеолитах Нахчыванской Автономной Республики». Было отмечено, что в новом издании изучены термическая устойчивость, особенности дегидратации, ионно-обменные свойства природного минерала автономной республики – цеолита.
Затем доктор химических наук Байрам Рзаев представил свой доклад на тему «Ценный труд о серебристой свинцово-цинковой руде».
Выступившие на мероприятии заведующий лабораторией химии и технологии минерального сырья, доктор философии по химии, доцент Горхмаз Гусейнов и Ахмед Гараев рассказали о пользе нового издания для научных сотрудников и студентов вузов.