AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində yeni nəşrlərin təqdimatı olub
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun Mineral xammalın kimyası və texnologiyası laboratoriyasının böyük elmi işçisi, kimya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əhməd Qarayevin “Gümüşlü qurğuşun-sink filizinin kompleks emalının elmi və praktiki əsaslarının işlənməsi” monoqrafiyasının və həmin institutun Sorbsiya prosesləri laboratoriyasının müdiri, kimya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Günel Məmmədovanın “Naxçıvan Muxtar Respublikasının seolitləri, mövcud istifadəsi və perspektivləri” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Bölmənin Elektron Kitabxanasında keçirilən tədbirdə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əliəddin Abbasov “Naxçıvan Muxtar Respublikasının seolitləri haqqında qiymətli əsər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, G.Məmmədovanın müəllifi olduğu yeni nəşrdə müasir analiz metodlarından istifadə etməklə muxtar respublikasının təbii mineralı – seolitin termiki davamlılığı, dehidratlaşma xüsusiyyətləri, ion-mübadilə xassələri öyrənilib, seolitlərə xas olan quruluş kəmiyyətləri hesablanıb.
Sonra kimya elmləri doktoru Bayram Rzayev “Gümüşlü qurğuşun-sink filizi haqqında qiymətli əsər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, Ə.Qarayevin monoqrafiyası Gümüşlü qurğuşun-sink filizindən kollektiv və seçici flotasiya metodu ilə qurğuşun sulfid konsentratının alınmasına, həmçinin bir sıra ikili və üçlü birləşmənin su mühitində sintez şəraitinin öyrənilməsinə, qara qurğuşunun alınmasına və digər məsələlərin tədqiqinə həsr olunub.
Tədbirdə Mineral xammalın kimyası və texnologiyası laboratoriyasının müdiri, kimya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qorxmaz Hüseynov və Əhməd Qarayev çıxış edərək yeni nəşrlərin elmi işçi və ali məktəb tələbələri üçün faydasından danışıblar.

Presentation of new publications at Nakhchivan Department of ANAS
Senior scientific worker of Laboratory of chemistry and technology of mineral raw materials of the Institute of Natural Resources of the Nakhchivan Branch , PhD in Chemical Sciences, Associate Professor Ahmed Garayev’s "Development of scientific and practical bases of complex processing of silver lead-zinc ore" monograph and head of the Sorbian Process Laboratory of ANAS, PhD in Chemical Sciences, Associate Professor Gunel Mammadova’s "The Seolites of Nakhchivan Autonomous Republic, their current use and perspectives" book was presented.
The event took place at Department's Electronic Library. Aliaddin Abbasov, director of the institute, correspondent member of ANAS, made a report on theme "Precious work about the seolites of Nakhchivan Autonomous Republic". He noted that the new edition, authored by G.Mammadova, reflects usage of modern methods of analysis of natural mineral of the Autonomous Republic - thermal resistance of seolite, dehydration properties, ion exchange properties, and etc.
Later Doctor of Chemistry Bayram Rzayev made a report on theme "Precious work about silver lead-zinc ore". A.Garayev's monograph was dedicated to the acquisition of lead sulphide concentrate by collective and selective flotation method.
Head of Chemistry of Mineral Raw and Technology Laboratory, PhD in Chemical Sciences, Associate Professor Korkmaz Huseynov and Ahmed Garayev spoke about the benefits of new publications for academic staff and high school students.