Vahid Qeydiyyat Sistemi və Milli Rəqəmsal Yaddaş layihəsi ilə bağlı təlim keçirilib
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) Vahid  Qeydiyyat Sisteminin (VQS) təşkili və Milli Rəqəmsal Yaddaş (MRY) layihəsinin tətbiqi ilə bağlı təlim keçirilib.
Təlim MEK-in Elektron kataloqun koordinasiya bölməsinin rəhbəri Günel Əhədova tərəfindən aparılıb.
Tədbirin məqsədi avtomatlaşdırılmış kitabxana idarəetmə sisteminin komplektləşdirmə və kataloqlaşdırma modullarında edilən yeniliklərlə bağlı əməkdaşları təlimatlandırmaq olub. Əsasən Kitabxana-xidmət şöbəsinin və Proqramçılar bölməsinin əməkdaşlarının iştirak etdiyi təlimdə kataloqlaşdırma modullarında edilən yeniliklərdən, MRY-da iş sisteminin xüsusiyyətlərindən bəhs edilib. MRY-a daxil edilən kitabların siyahısını açıqlayan G.Əhədova elektron kataloqlaşdırma prosesində dəqiqliyin vacib şərt olduğunu vurğulayıb.
Sonra seçilmiş sənədlərin MRY-a daxil edilməsi əyani göstərilib və mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək  ki, MEK tərəfindən 2016-cı ilin sonlarından həyata keçirilməyə başlamış Milli Rəqəmsal Yaddaş layihəsində əsasən Azərbaycanın qədim mədəniyyətini, tarixini, etnoqrafiyasını, arxeologiyasını, dövlətçiliyini, qanunvericiliyini, demoqrafik və statistik durumunu əks etdirən sənədlər yerləşdirilir. Vahid Qeydiyyat Sistemi (VQS) isə 2016-cı ilin mart-aprel aylarından MEK-in əməkdaşları tərəfindən hazırlanaraq istifadəyə verilib.

Состоялся тренинг в связи с «Единой системой регистрации» и проектом «Национальная цифровая память»
В Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА прошел тренинг в связи с организацией Единой системы регистрации (ЕСР) и применением проекта «Национальная цифровая память» (НЦП).
Тренинг проводился руководителем Отдела координации электронного каталога ЦНБ Гюнель Ахадовой.
Цель мероприятия заключалась в инструктировании сотрудников по вопросам новых изменений в модулях комплектации и каталогизации автоматизированной библиотечной системы управления. В тренинге с участием сотрудников Отдела библиотечных услуг и Отдела программистов говорилось о нововведениях, осуществленных в модулях каталогизации, а также об особенностях системы НЦП. Представив список книг, включенных в НЦП, Г.Ахадова подчеркнула, что в процессе электронной каталогизации точность является важным условием.
Затем был наглядно показан процесс включения избранных документов в НЦП и проведен обмен мнениями по теме.
Отметим, что в Национальной цифровой памяти размещаются, в основном, документы отражающие древнюю культуру, историю, этнографию, археологию, государственность, законодательство Азербайджана, а также демографическое и статистическое состояние страны. А Единая система регистрации подготовлена и сдана в эксплуатацию сотрудниками ЦНБ в марте-апреле 2016 года.