Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda görkəmli kimyaçı alimin 90 illik yubileyinə həsr olunan elmi-texniki konfrans keçiriləcək
08.08.2017 17:19
Oktyabrın 3-də AMEA akademik Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda tanınmış kimyaçı alim, professor Sultan Sultanovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilən “Yanacaqlar, yanacaq komponentləri, xüsusi təyinatlı mayelər, yağlar və aşqarlar” mövzusunda respublika elmi-texniki konfransı keçiriləcək.
Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd görkəmli alimin raket, dizel və reaktiv yanacaqlarının alınması istiqamətindəki rolunu bir daha işıqlandırmaqdır.
Konfransın elmi proqramında reaktiv və raket yanacaqlarının alınma texnologiyası, reaktiv və raket yanacaqları üçün sintetik komponentlər, mühərrik yanacaqları ücün aşqarlar bölmələri üzrə plenar, şifahi və stend məruzələrinin dinlənilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, professor S.Sultanovun əsas elmi istiqaməti Azərbaycan neftləri əsasında istehsal olunan reaktiv yanacağının keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq və yeni yanacaq növlərinin alınması olub. Apardığı sistematik və məqsədyönlü tədqiqatları nəticəsində o, Azərbaycan neftlərinin emalında yeni elmi istiqamətin əsasını qoyub.

В Институте нефтехимических процессов состоится научно-техническая конференция, посвященная 90-летнему юбилею видного ученого-химика
08.08.2017 17:19
3 октября в Институте нефтехимических процессов имени академика Ю.Мамедалиева НАНА пройдет республиканская научно-техническая конференция, посвященная 90-летию со дня рождения известного ученого-химика, профессора Султана Султанова «Топливы, компоненты топлива, жидкости особого назначения, масла и присадки».
Основная цель проведения мероприятия – обсуждение роли видного ученого в получении ракетного, реактивного и дизельного топлива.
В научной программе конференции предусмотрено заслушание пленарных, устных и стендовых докладов о технологии получения реактивного и ракетного топлива, синтетических компонентах реактивного и ракетного топлива, присадках для моторного топлива.
Отметим, что основное научное направление профессора С.Султанова – улучшение качества реактивного топлива, производимого на основе азербайджанской нефти и получение новых видов топлива. В результате систематических и целенаправленных исследований ученый заложил основу нового научного направления в переработке нефти.