Şəmkirdə arxeoloji tədqiqatlar davam etdirilir
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Şəmkir arxeoloji ekspedisiyası 2006-cı ildən başlayaraq Narınqala ərazisində tədqiqatları davam etdirir. İndiyə kimi Azərbaycanda orta əsr şəhər mədəniyyəti, buradakı insanların məşğuliyyəti, həyat tərzi öyrənilib. Tədqiqat zamanı məlum olub ki, həmin dövrdə şəhərdə saxsı borular vasitəsilə kanalizasiya xətləri də çəkilib. Şəhərdə dulusçuluğun inkişaf etdirildiyi, rəngli keramik və saxsı qabların, müxtəlif bəzək əşyalarının istehsal edildiyi müəyyənləşdirilib. Şəhər memarlığı da diqqət çəkir. Orta əsr Şəmkir qalası istər monqolların, istərsə də rusların istilası zamanı dağıdılıb. Buna baxmayaraq, şəhərin arxitekturasını, binatikmə mədəniyyətini tam şəkildə öyrənmək mümkün olub.
Ekspedisiyanın rəhbəri, tarix üzrə elmlər doktoru Tarix Dostiyev bildirib ki, orta əsr Şəmkir qalasının ümumi ərazisi 28 hektardır. Builki tədqiqatlar nəticəsində monumental binanın şimal hissəsi tamamilə öyrənilib. Məlum olub ki, bu hissədə 3 otaq yerləşir. Bütövlükdə isə əvvəllər düşünüldüyü kimi, monumental binanın 10-dan çox otağı olub və bütövlükdə iki min kvadratmetr sahəni əhatə edib.
T.Dostiyevin sözlərinə görə, divarların bünövrəsi çay daşı ilə gil məhlulundan istifadə olunmaqla qoyulub. Tikilinin bu hissəsi təxminən 1-2 metrdir. Daha sonra seysmik qurşaq yaradılıb, yəni ağacdan lay təbəqə qoyulub ki, bu da zəlzələyə davamlılığı artırıb. Monumental binanın şimal divarı tam açılaraq tədqiq olunub.  Müəyyən edilib ki, şərq və cənub divarları kimi, şimal divar da qəsr divarı kimi inşa edilib, yəni mərkəzdə, şərqdə və qərbdə dairəvi bürclərlə möhkəmləndirilib.
Arxeoloq qeyd edib ki, orta əsr Şəmkir qalasının tarixi öyrənilməklə yanaşı, bu qədim memarlıq abidəsinin qorunub gələcək nəsillərə ötürülməsi üçün bərpa işləri də görülür.

В Шамкире продолжаются археологические раскопки
С 2006 года Шамкирская археологическая экспедиция Института археологии и этнографии НАНА продолжает вести исследования на территории Нарынгала. До сих пор были изучены городкая культура средних веков в Азербайджане, занятия и образ жизни проиживавшего здесь населения. В ходе исследований было выяснено, что в городе были проведены канализационные линии при помощи глиняных труб. Кроме того, население занималось гончарным делом, а также производством цветных керамических и глиняных сосудов и различных украшений. Городская архитектура также привлекает немалое внимание. Средневековая Шамкирская крепость была разрушена в результате нашествия монголов и русских. Но это не помешало изучению городской архитектуры.
Руководитель экспедиции, доктор исторических наук Тарих Достиев сообщил, что общая площадь средневековой Шамкирской крепости составляет 28 га. В результате исследований, проведенных в текущем году, северная часть монументального сооружения полностью изучена. Выяснилось, что эта часть здания состояла из 3 комнат. Раньше же монументальное сооружение состояло из более 10 комнат, а площадь охватывала, в целом, две тысячи квадратных метров.
По словам Т.Достиева, фундамент стен был заложен из речных камней и глины. Данная часть сооружения достигает 1-2 м. Далее был создан сеймический пояс из дерева, обеспечивающий устойчивость к землетрясениям. В ходе исследований было установлено, что северная часть сооружения, так же как и восточная и южная части, построена в виде замка, т.е. в центральной, восточной и западной частях были воздвигнуты кольцевые бастионы.
Археолог отметил, что наряду с изучением истории средневековой Шамкирской крепости, ведутся восстановительные работы для сохранения и передачи этого древнего памятника архитектуры грядущим поколениям.