Şəmkirdə arxeoloji tədqiqatlar davam etdirilir
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Şəmkir arxeoloji ekspedisiyası 2006-cı ildən başlayaraq Narınqala ərazisində tədqiqatları davam etdirir. İndiyə kimi Azərbaycanda orta əsr şəhər mədəniyyəti, buradakı insanların məşğuliyyəti, həyat tərzi öyrənilib. Tədqiqat zamanı məlum olub ki, həmin dövrdə şəhərdə saxsı borular vasitəsilə kanalizasiya xətləri də çəkilib. Şəhərdə dulusçuluğun inkişaf etdirildiyi, rəngli keramik və saxsı qabların, müxtəlif bəzək əşyalarının istehsal edildiyi müəyyənləşdirilib. Şəhər memarlığı da diqqət çəkir. Orta əsr Şəmkir qalası istər monqolların, istərsə də rusların istilası zamanı dağıdılıb. Buna baxmayaraq, şəhərin arxitekturasını, binatikmə mədəniyyətini tam şəkildə öyrənmək mümkün olub.
Ekspedisiyanın rəhbəri, tarix üzrə elmlər doktoru Tarix Dostiyev bildirib ki, orta əsr Şəmkir qalasının ümumi ərazisi 28 hektardır. Builki tədqiqatlar nəticəsində monumental binanın şimal hissəsi tamamilə öyrənilib. Məlum olub ki, bu hissədə 3 otaq yerləşir. Bütövlükdə isə əvvəllər düşünüldüyü kimi, monumental binanın 10-dan çox otağı olub və bütövlükdə iki min kvadratmetr sahəni əhatə edib.
T.Dostiyevin sözlərinə görə, divarların bünövrəsi çay daşı ilə gil məhlulundan istifadə olunmaqla qoyulub. Tikilinin bu hissəsi təxminən 1-2 metrdir. Daha sonra seysmik qurşaq yaradılıb, yəni ağacdan lay təbəqə qoyulub ki, bu da zəlzələyə davamlılığı artırıb. Monumental binanın şimal divarı tam açılaraq tədqiq olunub.  Müəyyən edilib ki, şərq və cənub divarları kimi, şimal divar da qəsr divarı kimi inşa edilib, yəni mərkəzdə, şərqdə və qərbdə dairəvi bürclərlə möhkəmləndirilib.
Arxeoloq qeyd edib ki, orta əsr Şəmkir qalasının tarixi öyrənilməklə yanaşı, bu qədim memarlıq abidəsinin qorunub gələcək nəsillərə ötürülməsi üçün bərpa işləri də görülür.

Archaeological researches in Shamkir are ongoing
Since 2006, Shamkir archaeological expedition of ANAS Institute of Archeology and Ethnography are ongoing research in Naryngal territory. So far, the urban culture of the Middle Ages in Azerbaijan, the occupations and the way of life of the population living here has been studied.
In the course of the research it was found out that in the city sewer lines were made using clay pipes. In addition, the population was engaged in pottery, as well as the production of colored ceramic and earthenware vessels and various ornaments. Urban architecture is also attracting considerable attention. The medieval Shamkir fortress was destroyed as a result of the invasion of the Mongols and Russians. But this did not prevent the study of urban architecture.
The head of the expedition, Doctor of history sciences Tarih Dostiyev said that, the total area of the medieval Shamkir fortress is 28 hectares. As a result of research conducted this year, the northern part of the monumental building has been thoroughly studied. It turned out that this part of the building consisted of 3 rooms. Previously, the monumental structure consisted of more than 10 rooms, and the area covered, in general, two thousand square meters.
According to T.Dostiev, the foundation of the walls was laid out of river stones and clay. This part of the structure reaches 1-2 m. Next, a seismic belt made of wood, providing resistance to earthquakes, was created. During the research it was established that the northern part of the structure, as well as the eastern and southern parts, was built in the form of a castle, i. In the central, eastern and western parts, ring bastions were erected.
The archaeologist noted that along with the study of the history of the medieval Shamkir fortress, restoration work is being carried out to preserve and transfer this ancient architectural monument to future generations.