AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadənin əsərləri Jiverni festivalında səsləndirilib
Fransanın Normandiya departamentində keçirilən Jiverni kamera musiqisi festivalında Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin (TEAS) dəstəyi ilə Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadənin əsərləri səsləndirilib.
Festivalın direktoru Mişel Stros tədbirdə çıxış edərək Firəngiz Əlizadənin bəstələrini dünya klassik və avanqard əsərlərinin təması əsasında yaratdığını vurğulayaraq, onun və digər görkəmli musiqiçilərimizin simasında Azərbaycan musiqisinin dünyanın musiqi sənətinə və elminə böyük töhfələr verdiyini qeyd edib.
1998-ci ildən etibarən hər il keçirilən festival bu il F.Əlizadənin muğamsayağı əsəri ilə açılıb. “İpək yolu” mövzusuna həsr edilmiş festivalda tarixi yolun üzərində yerləşən ölkələrdə təkamülə töhfə vermiş elm və biliyin əsrlərboyu necə cərəyan etdiyini azərbaycanlı musiqiçi həzin notlarının gücü ilə canlandırıb.

Произведения члена-корреспондента НАНА Фирангиз Ализаде прозвучали на фестивале Дживерни
На фестивале камерной музыки Дживерни, состоявшемся во французском департаменте в Нормандии при поддержке Европейско-азербайджанского общества (TEAS), прозвучали произведения председателя Союза композиторов Азербайджана, Народной артистки, члена-корреспондента НАНА Фирангиз Ализаде.
Выступив на мероприятии, директор фестиваля Мишель Стросс подчеркнул, что произведения Фирангиз Ализаде созданы на основе взаимодействия классической и авангардной музыки и отметил, что в лице Ф.Ализаде и других известных отечественных музыкантов азербайджанская музыка вносит большой вклад в мировое музыкальное искусство и науку.
Фестиваль, проводимый ежегодно с 1998 года, был открыт мугамным произведением Ф.Ализаде. На мероприятии, посвященном теме «Шелковый путь», азербайджанский музыкант минорными нотами олицетворила многовековое развитие науки и знаний, придавших импульс прогрессу в странах, расположенных на этом историческом пути.