Çinin elm və ədəbiyyat qurumları ilə əməkdaşlıq genişlənir
AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə Çin Xalq Respublikasının elm və ədəbiyyat qurumları arasında mövcud əməkdaşlıq və perespektivlərə dair müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Çinlə elmi və ədəbi əlaqələrin müstəqillik illərindəki tarixinə toxunub. Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin 1994-cü ildə Çin Xalq Respublikasına səfərini müstəqillik illərində əlaqələrin mühüm başlanğıc nöqtəsi olduğunu xüsusi vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli 2015-ci ildə Prezident İlham Əliyevin Çinə səfəri və keçirilən görüşlərin əməkdaşlıq üçün zəngin töhfələr verdiyini bildirib. O, Ədəbiyyat İnstitutunda Konfutsi Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini, Çin dilinin tədris olunduğunu diqqətə çatdırıb.
“AMEA-nın rəhbərliyi 2015-ci ildə Çinə səfər etmiş və burada İctimai Elmlər Akademiyasında müxtəlif formatda görüşlər keçirmişdir” – deyə bildirən akademik İsa Həbibbəyli bundan sonra da qarşılıqlı elmi əlaqələrin uğurla davam edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra Çindən altıaylıq elmi ezamiyyətdən geri dönmüş Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı Nərgiz Kərimovanın hesabatı dinlənilib. O, Çinin Xefey şəhərində yerləşən Anxoy Universitetində Çin dili ilə bağlı kurs keçdiyini deyib və qazandığı təcrübəni bölüşüb.
Görüşdə iştirak edən Pekin Xarici Dillər Universitetinin Asiya-Afrika dilləri fakültəsinin dosenti Aqşin Əliyev Çində Azərbaycan elminin təbliğinin müasir vəziyyəti, görülən işlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, 2017-ci ilin fevral ayından Pekin Xarici Dillər Universitetində Azərbaycan dili tədris olunmağa başlayıb. 2018-ci ildə isə Azərbaycan dili üzrə tələbə qəbulu nəzərdə tutulur. Həmçinin Çin-Azərbaycan dili lüğəti hazırlanıb, “Kitabi Dədə Qorqud” dastanı Pekində Çin dilində çapdan çıxıb.
İnstitutun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri, professor Bədirxan Əhmədov çıxış edərək son zamanlar Azərbaycan-Çin ədəbi əlaqələrinin inkişaf etdiyini və bu əməkdaşlığın gələcəkdə ciddi elmi tədqiqatlar aparmağa  imkan verdiyini bildirib.

Расширяется сотрудничество с научными и литературными структурами Китая
Состоялись обсуждения относительно существующего сотрудничества между Институтом литературы имени Низами Гянджеви НАНА и научными и литературными структурами Китайской Народной Республики.
Выступив на мероприятии, вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами, академик Иса Габиббейли рассказал об истории научных и литературных связей с Китаем в годы независимости. Подчеркнув, что визит общенационального лидера азербайджанского народа, выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева в Китайскую Народную Республику в 1994 году заложил основу связей в годы независимости, академик Иса Габиббейли отметил, что поездка Президента Ильхама Алиева в Китай в 2015 году и проведенные встречи внесли ценный вклад в развитие данного сотрудничества. Он отметил, что при Институте литературы функционирует Центр Конфуция и осуществляется обучение китайскому языку.
«В 2015 году руководство НАНА совершило визит в Китай и провело ряд встреч в Академии общественных наук» - отметил академик Иса Габиббейли, выразив уверенность в успешном продолжении взаимных научных связей.
Далее был заслушан отчет научного сотрудника Института литературы Наргиз Керимовой, вернувшейся из Китая после шестимесячной научной командировки. Она сообщила, что прошла курс китайского языка в Аньхойском университете в городе Хэфэй и поделилась накопленным опытом.
Принимавший участие во встрече доцент факультета азиатско-африканских языков Пекинского университета иностранных языков Агшин Алиев рассказал о современном состоянии пропаганды азербайджанской науки в Китае и работах, проделанных в данном направлении. Отмечалось, что с февраля 2017 года в Пекинском университете иностранных языков началось преподавание азербайджанского языка. А в 2018 году предусмотрен прием студентов по азербайджанскому языку. Также подготовлен китайско-азербайджанский словарь, в Пекине на китайском языке вышел в свет эпос «Китаби–Деде Коркут».
Затем, выступив заведующий Отделом азербайджано-азиатских литературных связей, профессор Бадирхан Ахмедов отметил, что азербайджано-китайские связи продолжают развиваться и подчеркнул, что данное сотрудничество позволит проводить важные научные исследования в дальнейшем.
В заключение академик И.Габиббейли выдвинул свои предложения и рекомендации по дальнейшему сотрудничеству.