Aşqarlar Kimyası İnstitutunun əməkdaşlarının əsəri nüfuzlu xarici jurnalda yer alıb
AMEA akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun əməkdaşlarının “Thomson Reuters” beynəlxalq bazasında referatlaşdırılmış Journal of Enzyme Inhibition and Medicinal Chemistry jurnalında növbəti məqaləsi yer alıb.
Məqalə benzoksotion və 2-aminotiazolların aminometil və alkoksimetil törəmələrinin sintezinə və onların bioloji fəallığının tədqiqinə həsr edilib.
Qeyd edək ki, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun əməkdaşları 2015-ci ildən İtaliyanın Florensiya Universiteti, Türkiyənin Atatürk Universiteti və Səudiyyə Ərəbistanının Kral Səud Universitetinin əməkdaşları ilə birgə tədqiqatlar aparırlar. İndiyədək sintez etdikləri 50-dən çox yeni maddənin ilk dəfə canlı orqanizmdə fərqli metodlarla antioksidant, karbon anhidraz (CA) I, II izoenzimlər üzrə inhibitor, metal xelatlaşdırıcı təsirləri tədqiq edilib. Məlum olub ki, onlar yüksək fizioloji fəallığa malik hüceyrə və toxuma səviyyəsində baş verən bədxassəli şişlər, qıcolma, ağılzəifliyi, tənəffüs yolları və mədə-bağırsaq traktının kəskin iltihabı və başqa xəstəliklərə səbəb olan patoloji proseslərin qarşısını alır, bloklaşdırıcı xassə göstərirlər. Bəzi nümunələr indiyədək standart birləşmələr kimi tətbiq olunan a-tokoferol, troloks və sairdən on dəfə yüksək təsirə malikdir. Bu günədək müştərək tədqiqatların nəticəsi kimi bir monoqrafiya, yeddi məqalə dərc olunub.

Article of employees of the Institute of Additive Chemistry published in the authoritative foreign journal
18.09.2017 09:03
Journal "Journal of Enzyme Inhibition and Medicinal Chemistry", refereed on the international database "Thomson Reuters" published a regular article of employees of ANAS Institute of Chemistry of Additives after Academician Ali Guliyev.
The article is devoted to the synthesis and biological activity of derivatives of aminomethyl and alkoxymethyl benzoxonium and 2-aminothiazole.
It should be noted that, since 2015 the employees of the Institute of Additive Chemistry are conducting joint research with the staff of the Florence University of Italy, Atatürk University of Turkey and University of King Saud of Saudi Arabia.
Synthesis of substances, reflected in the article, will help prevent pathological processes associated with the formation of malignant tumors, seizures, mental retardation, inflammation of the respiratory tract and gastrointestinal tract. Some samples are 10 times more effective than standard compounds such as a-tocopherol, trolox and others. So far, as a result of joint research, 1 monograph and 7 articles have been published.