Üzeyir Hacıbəyli IX Beynəlxalq Musiqi Festivalı çərçivəsində elmi konfrans keçirilib
Sentyabrın 19-da Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqında Üzeyir Hacıbəyli IX Beynəlxalq Musiqi Festivalı çərçivəsində “Müasir dövrdə Ü.Hacıbəylinin səhnə əsərlərinin geniş coğrafiyası” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə dahi bəstəkarın zəngin həyat və yaradıcılığından söhbət açıb, milli musiqimizin inkişafında xidmətlərindən danışıb. Festival çərçivəsində bir sıra mədəniyyət müəssisələrində silsilə tədbirlərin keçirildiyini deyən alim dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn musiqiçilərin, tamaşaçıların dahi bəstəkarın yaratdığı zəngin musiqi irsi ilə daha yaxından tanış olacağını qeyd edib. Bildirib ki, Üzeyir Hacıbəylinin yaradıcılığı tükənməz bir xəzinədir, onun əsərlərinin coğrafiyası gündən-günə genişlənir, yeni tədqiqat işləri aparılır və bu iş hər zaman aktual olaraq qalacaq.
Daha sonra  dahi bəstəkarın zəngin irsinə dair “Leyli və Məcnun” operası Bilkənd səhnəsində”, “Arşın mal alan” operettası xarici teatrların səhnəsində”, “Əsli və Kərəm” operasının səhnə taleyi”, “Koroğlu” operasının TÜRKSOY xətti ilə səhnəyə qoyulması”, “Arşın mal alan” filmi: yaranma tarixi və ekran həyatı”, “Ü.Hacıbəylinin “Arşın mal alan” operettasının Vyana Musiqili Teatrındakı tamaşasına daha bir nəzər”, “Leyli və Məcnun” operasının Amerika səhnəsində balet təcəssümü” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.

Состоялась научная конференция в рамках IX Международного музыкального фестиваля Узеира Гаджибейли
19 сентября в Союзе композиторов Азербайджана в рамках IX Международного музыкального фестиваля Узеира Гаджибейли состоялась научная конференция на тему «Широкая география сценических произведений Уз.Гаджибейли в современный период».
На мероприятии председатель Союза композиторов, Народная артистка, член-корреспондент НАНА Фирангиз Ализаде рассказала о содержательной жизни и творчестве гениального композитора, о его заслугах в развитии нашей национальной музыки. Сообщив о проведении в рамках фестиваля цикла мероприятий в ряде учреждений культуры, ученый отметила, что прибывшие из различных стран мира музыканты и зрители имеют возможность более близкого ознакомления с богатым музыкальным наследием гениального композитора.
Затем были заслушаны доклады по следующим темам – «Опера «Лейли и Меджнун» на сцене Билькент», «Оперетта «Аршин Мал Алан» на сцене зарубежных театров», «Сценическая судьба оперы «Асли и Керем», «Постановка на сцене оперы «Кероглу» по линии ТЮРКСОЙ», «Фильм «Аршин Мал Алан»: история создания и экранная жизнь», «Взгляд на спектакль оперетты «Аршин Мал Алан» Уз.Гаджибейли в Венском музыкальном театре».