Azərbaycanlı alim Rusiyada keçirilən beynəlxalq konfransda məruzə ilə çıxış edib
Rusiya Elmlər Akademiyasının Astronomiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Zavoljsk şəhərində komet və meteor tədqiqatlarının inkişaf etdirilməsində böyük xidmətləri olan tanınmış astronom F.A.Bredixinə həsr olunan “VI Bredixin konfransı” keçirilib.
Tədbirdə ölkəmizi təmsil edən N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxa­nasının (ŞAR) baş elmi işçisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əyyub Quliyev kometlərin parçalanması və ŞAR-da komet spektrlərinin işlənmələrindən alınan nəticələrə dair məruzə ilə çıxış edib.
Konfrasda, həmçinin tanınmış alimlərlə görüşlər keçirilib, əməkdaşlıq perspektivləri müza­kirə olunub.

Азербайджанский ученый выступил с докладом на международной конференции в России
При организационной поддержке Института астрономии Российской академии наук в городе Заволжске прошла «VI Бредихинская конференция», посвященная видному астроному Ф.А.Бредихину, которому принадлежали большие заслуги в развитии исследований комет и метеоритов.
Представивший нашу страну на мероприятии старший научный сотрудник Шамахинской астрофизической обсерватории имени Н.Туси (ШАО), член-корреспондент НАНА Эйюб Гулиев выступил с докладом о распаде комет и результатах, полученных от разработок спектров комет ШАО.
В ходе конференции были проведены встречи с известными учеными и обсуждены перспективы сотрудничества.