AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində bir sıra nəşrlərin təqdimatı olub
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Əlyazmalar Fondunun direktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fərman Xəlilovun “Naxçıvanın elmi, ədəbi və mədəni mühiti: tədqiqlər” adlı kitabının və Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun əməkdaşı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sara Hacıyevanın “Naxçıvanda sənətkarlıq” monoqrafiyasının təqdimatı olub.
Tədbiri bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq hər iki kitabın nəşrini yüksək qiymətləndirib. Bildirib ki, F.Xəlilovun Naxçıvanın elmi, ədəbi və mədəni mühitinə həsr etdiyi kitabda qəzet, jurnal və toplularda müəllifin müxtəlif illərdə çap olunmuş məqalələri sistemləşdirilib.
İ.Hacıyev S.Hacıyevanın müəllifi olduğu monoqrafiyada Naxçıvan ərazisində orta əsrlərdə yaradılan və bu günə gəlib çıxan sənətkarlıq məhsulları, bədii daşyonma, toxuculuq, xalçaçılıq, dəmirçilik, misgərlik, zərgərlik, bədii tikmə, boyaqçılıq və digər nümunələr barəsində məlumatların yer aldığını söyləyib. Qeyd edib ki, kitabda Azərbaycan tədqiqatçıları ilə yanaşı, türk və rus alimlərinin tədqiqatları, müxtəlif dövrlərdə bölgəyə səfər edən əcnəbi səyyah, coğrafiyaşünas və tarixçilərin yol qeydləri və əsərləri də öz əksini tapıb.
Tədbirdə filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Hüseyn Həşimlinin “Naxçıvanın elmi, ədəbi və mədəni mühitinin tədqiqinə həsr edilmiş qiymətli əsər” və  Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İlhami Əliyevin “Naxçıvanda sənətkarlığın inkişafına həsr edilmiş dəyərli əsər” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Daha sonra mövzu ətrafında bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Orucova  və Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Asəf Orucov çıxış ediblər.

В Нахчыванском отделении НАНА состоялась презентация книги директора Фонда рукописей Нахчыванского отделения НАНА, доктора философии по филологии Фармана Халилова «Научная, литературная и культурная среда Нахчывана: исследования» и монографии сотрудника Института истории, этнографии и археологии, доктора философии по истории, доцента Сары Гаджиевой «Ремесленничество в Нахчыване».
Открывая мероприятие, председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев высоко оценил обе книги. Отмечалось, что в книге Ф.Халилова, посвященной научной, литературной и культурной среде Нахчывана, систематизированы статьи автора, опубликованные в газетах, журналах и сборниках в различные годы.
И.Гаджиев отметил, что в монографии С.Гаджиевой представлена информация об обнаруженных на территории Нахчывана образцах красильного, кузнечного и ювелирного дела, ремесла, ковроткачества, художественного шитья, ткачества, художественного камнетесания, медных изделиях, относящихся к средним векам. В книгу также вошли записи и труды как азербайджанских исследователей, так и турецких, российских ученых, иностранных путешественников, географов и историков.
На мероприятии были заслушаны доклады доктора филологических наук, профессора Гусейна Гашимли «Ценный труд, посвященный исследованию научной, литературной и культурной среды Нахчывана» и заведующего отделом Института истории, этнографии и археологии, доктора философии по истории, доцента Ильхами Алиева «Ценный труд, посвященный развитию ремесленничества в Нахчыване».
Затем по теме выступили старший научный сотрудник Отдела литературоведения Института искусства, языка и литературы, доктор философии по филологии Айгюн Оруджева и заведующий отделом Института истории, археологии и этнографии, доктор философии по истории Асаф Оруджев.