Naxçıvan Bölməsinin əməkdaşları Türkiyə və İranda Baba Nemətullah Naxçıvaninin irsi ilə bağlı tədqiqat aparacaqlar
26.09.2017 14:28
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində təsəvvüf alimi Baba Nemətullah Naxçıvaninin həyat və yaradıcılığına həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev tarixən Şərqin ticarət, sənətkarlıq, elm və mədəniyyət mərkəzi olan Naxçıvanın görkəmli yetirmələri ilə də tanındığını deyib. Azərbaycanın təsəvvüf alimləri arasında xüsusi yeri olan Baba Nemətullah Naxçıvaninin həyat və yaradıcılığı barədə məlumat verən İ.Hacıyev onun “Quran”ı təsəvvüf üslubunda şərh edən ilk alim kimi tarixə düşdüyünü diqqətə çatdırıb.
Sonra akademik İ.Hacıyev bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat institutlarının və Əlyazmalar Fondunun əməkdaşlarına Türkiyə və İranın arxiv, muzey və kitabxanalarında sufi alimin irsi ilə bağlı tədqiqatlar aparmalarına dair öz tapşırıqlarını verib.
İclasda İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsi tərəfindən “Taleyi və sənəti” layihəsi çərçivəsində hər il işıq üzü görən məqalələr toplusunun 2018-ci il üçün olan növbəti nəşrinin B.N.Naxçıvaniyə həsr edilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Qeyd edək ki, həyatının çoxunu Naxçıvanda keçirən alim İranda və Türkiyədə yaşayıb. O, təsəvvüf və təfsir sahələrindəki əsərlərini də burada qələmə alıb.

Сотрудниками Нахчыванского отделения будут проведены исследования в Турции и Иране, посвященные наследию Бабы Нейматуллаха Нахчывани
26.09.2017 14:28
В Нахчыванском отделении НАНА состоялось мероприятие, посвященное изучению жизни ученого в области суфизма Бабы Нематуллаха Нахчывани.
На мероприятии председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев в своем выступлении отметил, что, будучи историческим центром торговли ремесла, науки и культуры на Востоке Нахчыван привлекал внимание также благодаря своим выдающимся личностям. Рассказав о нахчыванцах, внесших значительный вклад в историю, литературу, науку и культуру Азербайджана, академик подробно остановился на одном из известных ученых своего времени Бабе Нейматуллахе Нахчывани. Он сообщил, что Баба Нейматуллах вошел в историю как первый ученый, прокомментировавший «Коран» в суфийском стиле.
Исмаилом Гаджиевым были даны поручения научным сотрудникам Института истории, этнографии и археологии, Института искусства, языка и литературы отделения и Фонда рукописей по проведению исследований в архивах, музеях и библиотеках Турции, Тегерана, Тебриза в связи с суфийскими учеными.
На заседании было принято решение о посвящении Бабе Нейматуллаху Нахчывани 12-го сборника статей на 2018 год, ежегодно издаваемого Отделом литературоведения Института искусства, языка и литературы в рамках проекта «Судьба и творчество».
Отметим, что ученый, который провел большую часть жизни в Нахчыване, проживал также в Тебризе и Турции, где были написаны его произведения, посвященные суфизму.