Avropa Təhsil Fondu və İrlandiyanın davamlı təhsil və təlim üzrə Agentliyinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
28.09.2017 16:16
Artıq uzun illərdir ki, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu Avropa Komissiyasının “Avropa qonşuluq siyasəti” və “Şərq tərəfdaşlığı” proqramları çərçivəsində Avropa Təhsil Fondunun ölkədə əmək bazarının dinamikasının təhlili, insan resurslarının intellektual idarə olunması, kadrlara olan perspektiv tələbatın proqnozlaşdırılması, tələb və təklifin uyğunlaşdırılması üçün yanaşma, metodologiya, vasitə və institusional mexanizmlərin inkişafına yönəlmiş tədqiqat layihələrində iştirak edir.
Əməkdaşlıq çərçivəsində əmək bazarının İT-mütəxəssisləri seqmentində tələb və təklifin tədqiqi, intellektual informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə insan resurslarının səmərəli idarə olunması problemlərinin həlli mexanizmlərinin işlənilməsi, əmək bazarında ixtisaslı kadrlara olan tələb və təklifin uyğunlaşdırılması və proqnozlaşdırılması istiqamətlərində layihələr uğurla həyata keçirilib, Azərbaycanda ixtisaslı işçi qüvvəsinə olan tələb və təklifin proqnozlaşdırılması və uyğunlaşdırılması metodologiyası üzrə yol xəritəsi hazırlanıb.
Avropa İttifaqı Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin ekspert şəbəkəsinin Azərbaycan üzrə nümayəndəsi, AMEA-nın müxbir üzvü Məsumə Məmmədovanın rəhbərliyi ilə institutun 15 saylı şöbəsində müvafiq istiqamətlər üzrə aparılan tədqiqatların bir sıra elmi-nəzəri və praktiki nəticələri institutun mühüm nailiyyətləri sırasına daxil edilib.
Qeyd olunan istiqamətlərdə əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi məqsədilə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Avropa Təhsil Fondunun Siyasət və peşə təhsili sistemləri üzrə baş mütəxəssisi Eduarda Kastel Branko və İrlandiyanın davamlı təhsil və təlim üzrə Agentliyinin (SOLAR) Əmək resursları və əmək bazarının tədqiqi üzrə şöbə müdiri Con Mak Qrat ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, M.Məmmədova, institutun elmi-katibi Mədinə Səidova, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zərifə Cabrayılova iştirak ediblər.
M.Məmmədova görüşün əsas məqsədinin Azərbaycanda Əmək bazarı üzrə Milli Observatoriyanın yaradılması və qonaqların bu istiqamətdə institutun elmi potensialı ilə tanışlığı olduğunu bildirib.
Akademik R.Əliquliyev çıxış edərək institutda aparılan elmi-tədqiqatlar, yaradılmış innovativ şərait haqqında ətraflı məlumat verdi. Alim ölkədə elektron demoqrafiya sisteminin yaradılmasının əhəmiyyətindən danışdı, bu problemlərə diqqət cəlb etməyin vacibliyini vurğulayıb. Ölkəmizdə hazırda bir çox sahələr üzrə reyestr sisteminin mövcud olduğunu qeyd edən R.Əliquliyev elektron dövlət çərçivəsində bu sistemlərin, məlumat bazalarının inteqrasiya olunmasının və demoqrafiya problemlərini öyrənən milli intellektual metaverilənlər sisteminin yaradılmasının önəmini qeyd edib. Bildirib ki, bu sistem əmək problemləri də daxil olmaqla, demoqrafiya sahəsində problemləri aşkar etməyə imkan verəcək.
İnstitutda elektron demoqrafiya problemlərinin araşdırıldığını önə çəkən R.Əliquliyev prof. M.Məmmədovanın rəhbərliyi ilə ölkənin demoqrafiya sisteminin tərkib hissəsi olan elektron-tibb və elektron sağlamlıq demoqrafiyası problemlərinin də tədqiq olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik Avropanın bu sahədə fəaliyyət göstərən müvafiq qurumları ilə əlaqələrin qurulması və birgə seminarların keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Alim, həmçinin “Şərq tərəfdaşlığı” çərçivəsində həyata keçirilən Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasının (Gigabit European Advanced Network Technology, GEANT) “EapConnect” layihəsindən bəhs edərək ölkəmizi bu layihədə institutun AzScienceNet şəbəkəsinin milli operator statusunda üzvlüyə qəbul olunaraq yeganə səlahiyyətli qurum kimi təmsil etdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu şəbəkə dünyanın nüfuzlu beynəlxalq təşkilatları, o cümlədən Avropa Birliyinin müvafiq qurumları ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələri quraraq akademiyanın institut və təşkilatları və ölkənin ali təhsil müəssisələrinin dünyanın elm və təhsil şəbəkələrinin təqdim etdiyi texnologiyalardan və xidmətlərdən istifadə etmələrinə şərait yaradır.
Akademik Azərbaycanın əmək bazarında insan resurslarının proqnozlaşdırılması, tələb və təklifin uyğunlaşdırılması sisteminin qurulmasının, ölkədə demoqrafik vəziyyətin monitorinqinin, xüsusilə tibbi seqmentdə fərdi tibbi məlumatlar infrastrukturunun formalaşdırılmasının vacibliyini, e-tibbin formalaşdığı müasir dövrdə belə problemlərin həllinin ölkəninin əsas prioritetləri ilə vəhdət təşkil etdiyini vurğulayıb. Bu baxımdan Əmək bazarı üzrə Milli Observatoriyanın yaradılmasının zəruriliyini qeyd edib.
Qonaqlar bir sıra inkişaf etmiş ölkələrdə, o cümlədən İrlandiyada yaradılmış Milli Observatoriyaların fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verdilər və bu qurumun əsas məqsədinin əmək bazarında insan resurslarına olan tələb və təklifinin elmi əsaslandırılmış idarə olunması, proqnozlaşdırılması, onların kəmiyyət və keyfiyyət baxımından ölkədə biliklər iqtisadiyyatının tələblərinə uyğunlaşdırılması, demoqrafik vəziyyətin analizi, proqnozlaşdırılmasını sistematik həyata keçirən və aidiyyatı istiqamətlər üzrə müxtəlif idarəetmə səviyyələri üzrə qərarların qəbuluna intellektual dəstək olan milli informasiya sisteminin yaradılması olduğunu nəzərə çatdırıblar.
Sonda Azərbaycanda əmək bazarının idarə olunması üçün Observatoriyanın yaradılması ətrafında geniş aspektli fikir mübadiləsi aparılıb.

Состоялась встреча с представителями Европейского фонда образования и Агентства по устойчивому образованию и обучению Ирландии
28.09.2017 16:16
Как известно, Институт информационных технологий НАНА уже долгие годы в рамках программ Европейской комиссии «Европейская политика соседства» и «Восточное партнерство» принимает участие в исследовательских проектах Европейского рынка труда, направленных на анализ динамики рынка труда в стране, интеллектуальное управление человеческими ресурсами, а также развитие прогнозирования, методологии, средств и институциональных механизмов перспективного спроса на кадры.
В рамках сотрудничества были успешно реализованы проекты по исследованию требований и предложений в сегменте IT-специалистов, разработке механизмов решения проблем эффективного управления человеческими ресурсами с применением интеллектуальных информационных технологий; приведения в соответствие и прогнозированию требований и предложений, предъявляемых к квалифицированным кадрам на рынке труда; подготовлена дорожная карта по методологии прогнозирования и приведения в соответствие требований и предложений предъявляемых к квалифицированной рабочей силе на рынке труда.
Ряд научно-теоретических и практических результатов исследований, проведенных по соответствующим направлениям в Отделе № 15 института под руководством представителя экспертной сети по Азербайджану стран Восточного партнерства Европейского союза, члена-корреспондента НАНА Масумы Мамедовой, включен в список важных достижений института.
С целью расширения сотрудничества в указанных направлениях в Институте информационных технологий состоялась встреча с главным специалистом Европейского фонда образования по системам политического и профессионального обучения Эдуардом Кастелем Бранко и заведующим Отделом исследования трудовых ресурсов и рынка труда Агентства по устойчивому образованию и обучению (SOLAR) Ирландии Джоном Мак Гратом.
Во встрече приняли участие академик-секретарь НАНА, директор института, академик Расим Алгулиев, М.Мамедова, ученый секретарь института Мадина Саидова, доктор философии по технике, доцент Зарифа Джабраилова.
М.Мамедова отметила, что основная цель встречи заключается в создании Национальной обсерватории по рынку труда в Азербайджане и ознакомлении гостей с научным потенциалом института.
Выступив, академик Р.Алгулиев подробно проинформировал о проводимых в институте научных исследованиях и созданных инновационных условиях. Ученый рассказал о значении создания электронной демографической системы в стране и подчеркнул необходимость привлечения внимания к этим проблемам. Доведя до сведения, что в настоящее время в нашей стране существует реестровая система по многим сферам, Р.Алгулиев подчеркнул важность интеграции этих систем и информационных баз в рамках электронного государства и создания национальной интеллектуальной системы метаданных. Отмечалось, что данная система позволит выявлять проблемы в области демографии, включая проблемы труда.
Выдвинув на передний план вопрос исследования в институте электронно-демографических проблем, академик Р.Алгулиев отметил, что под руководством профессора М.Мамедовой ведутся исследования в области демографических проблем электронной медицины и электронного здравоохранения.
Академик подчеркнул важность налаживания связей с соответствующими структурами Европы, осуществляющими деятельность в данной сфере.
Рассказав о проекте Европейской ассоциации научно-образовательных сетей (Gigabit European Advanced Network Technology, GEANT) “EapConnect”, осуществляемом в рамках программы «Восточное партнерство», ученый сообщил, что нашу страну в этом проекте под статусом национального оператора представляет сеть института AzScienceNet. Отмечалось, что, налаживая тесные связи сотрудничества с авторитетными международными организациями мира и соответствующими структурами Европейского союза, эта сеть создает условия для использования институтами и организациями академии, а также высшими учебными заведениями страны технологий и услуг, представляемых мировыми научно-образовательными сетями.
Академик добавил, что прогнозирование человеческих ресурсов на рынке труда в Азербайджане, строение системы приведения в соответствие требований и предложений, мониторинг демографического состояния в стране, решение проблем формирования э-медицины в стране составляют единство с основными приоритетами страны. С этой точки зрения была отмечена важность учреждения Национальной обсерватории по рынку труда.
Гости рассказали о направлениях деятельности национальных обсерваторий, созданных в ряде развитых стран, в том числе Ирландии, а также доведи до внимания, что цели этих структур заключаются в научно обоснованном управлении и прогнозировании требований и предложений, предъявляемых к человеческим ресурсам на рынке труда; приведении их в соответствие с требованиями экономики знаний с точки зрения количества и качества; создании национальной информационной системы, систематически осуществляющей анализ, прогнозирование демографического состояния, и оказывающей интеллектуальную поддержку в принятии решений по различным уровням управления в соответствующих направлениях.
В заключение состоялся широкий обмен мнениями по созданию в Азербайджане обсерватории по управлению рынка труда.