Balakən rayonunun Tülü kəndi ərazisində V-IX əsrlərə aid abidə aşkar edilib
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Qafqaz Albaniyasının xristian abidələrinin arxeoloji tədqiqi ekspedisiyası tərəfindən Balakən rayonunun Tülü kəndi ərazisində V-IX əsrlərə aid abidə aşkar edilib.
Tülü türbəsinin Şərq divarlarında aparılmış arxeoloji kəşfiyyat işləri nəticəsində onun Qafqaz Albaniyasının xristian abidəsinin zəng qülləsi və ya nar tekseri olduğu müəyyən edilib. Ümumi uzunluğu 12 metr 70 santimetr olan Qafqaz Albaniyasına məxsus Alban xristian abidəsi tədqiqata cəlb edilib.
Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Natiq Alışov bildirib ki, tədqiqatlar ilk öncə abidənin kənar divarlarında aparılıb. Onun xarici memarlıq xüsusiyyətləri müəyyən edildikdən sonra isə daxili tədqiqatlara başlanılacaq. Bu maddi-mədəniyyət nümunəsinin döşəmə hissəsi kvadrat formalı, ölçüləri 20x20 metr olan və 4-5 sm məsafə arasında dəyişən kərpiclərdən ibarətdir. Abidə müqəddəs yer sayıldığı üçün burada keramika məmulatlarına az rast gəlinir.
"Hiss olunur ki, abidədə ilk əvvəl yanğın baş verib, sonradan onun daxilində çökmə prosesini əks etdirən 15-ə yaxın mədəni təbəqə yaranıb. Bu mədəni təbəqə, üst təbəqədə əsasən çökmə-dağılma prosesini əks etdirir. Üst təbəqənin 50 sm-ə yaxın ölçüdə dağıldığı müşahidə edilir. Digər təbəqələrin isə tədricən dağıldığı görünür. Burada yanğın izləri və kül qatları aşkar olunub" – deyə N.Alışov bildirib.
Arxeoloqun fikrincə, abidədə aparılan arxeoloji tədqiqatlar Azərbaycanda arxeoturizmin inkişafı, regionda dini rəngarəngliyin mövcud olması, abidənin qorunaraq gələcək nəsillərə ötürülməsi baxımından əhəmiyyətlidir. Bu isə onu göstərir ki, Qafqaz Albaniyasındakı müstəqil Alban katolikosluğu dövrünə aid, xristian dinini özündə əks etdirən yüzlərlə yerüstü və yeraltı abidə öz tədqiqini gözləyir.

The monument of V-IX centuries has been discovered in Tulu village of Balakan region
A monument of V-IX centuries was discovered in the Tulu village of Balakan region by the archaeological research expedition of the Christian monuments of the Caucasian Albania of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS.
As a result of archaeological exploration conducted on the Eastern walls of the Tuli Tomb, it was determined that the Christian monument of Caucasian Albania was a bell tower. Albanian Christian monument belonging to Caucasian Albania with a total length of 12 meters 70 centimeters was involved in the research.
Natig Alishov, a leading scientific worker at the Institute of Archeology and Ethnography, said the researches were first carried on the outer walls of the monument. Once the external architectural features have been identified, internal research will be started. The floor part of the monument consists of square shaped bricks with dimensions of 20x20 meters and between 4-5 cm.
According to the archeologist, the ceramic items are rarely seen here since the monument is considered sacred.
"It is felt that there was a fire first in the monument, and later there were about 15 cultural layers that reflected the process of sedimentation, which reflects the sediment-disintegration process in the upper layer, which is about 50 cm and it is observed that the other layers have gradually dissipated, and traces of fire and ash were discovered here, "Alishov said.
According to the archeologist, archeological researches in the monument are important for the development of archeology in Azerbaijan, the presence of religious diversity in the region, and the transfer of the monument to future generations.