Balakən rayonunun Tülü kəndi ərazisində V-IX əsrlərə aid abidə aşkar edilib
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Qafqaz Albaniyasının xristian abidələrinin arxeoloji tədqiqi ekspedisiyası tərəfindən Balakən rayonunun Tülü kəndi ərazisində V-IX əsrlərə aid abidə aşkar edilib.
Tülü türbəsinin Şərq divarlarında aparılmış arxeoloji kəşfiyyat işləri nəticəsində onun Qafqaz Albaniyasının xristian abidəsinin zəng qülləsi və ya nar tekseri olduğu müəyyən edilib. Ümumi uzunluğu 12 metr 70 santimetr olan Qafqaz Albaniyasına məxsus Alban xristian abidəsi tədqiqata cəlb edilib.
Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Natiq Alışov bildirib ki, tədqiqatlar ilk öncə abidənin kənar divarlarında aparılıb. Onun xarici memarlıq xüsusiyyətləri müəyyən edildikdən sonra isə daxili tədqiqatlara başlanılacaq. Bu maddi-mədəniyyət nümunəsinin döşəmə hissəsi kvadrat formalı, ölçüləri 20x20 metr olan və 4-5 sm məsafə arasında dəyişən kərpiclərdən ibarətdir. Abidə müqəddəs yer sayıldığı üçün burada keramika məmulatlarına az rast gəlinir.
"Hiss olunur ki, abidədə ilk əvvəl yanğın baş verib, sonradan onun daxilində çökmə prosesini əks etdirən 15-ə yaxın mədəni təbəqə yaranıb. Bu mədəni təbəqə, üst təbəqədə əsasən çökmə-dağılma prosesini əks etdirir. Üst təbəqənin 50 sm-ə yaxın ölçüdə dağıldığı müşahidə edilir. Digər təbəqələrin isə tədricən dağıldığı görünür. Burada yanğın izləri və kül qatları aşkar olunub" – deyə N.Alışov bildirib.
Arxeoloqun fikrincə, abidədə aparılan arxeoloji tədqiqatlar Azərbaycanda arxeoturizmin inkişafı, regionda dini rəngarəngliyin mövcud olması, abidənin qorunaraq gələcək nəsillərə ötürülməsi baxımından əhəmiyyətlidir. Bu isə onu göstərir ki, Qafqaz Albaniyasındakı müstəqil Alban katolikosluğu dövrünə aid, xristian dinini özündə əks etdirən yüzlərlə yerüstü və yeraltı abidə öz tədqiqini gözləyir.

Экспедицией археологических исследований христианских памятников Кавказской Албании Института археологии и этнографии НАНА на территории села Тюлю Балакенского района обнаружен памятник, относящийся к V-IX вв.
В результате археологических исследований восточных стен Мавзолея Тюлю, было установлено, что в христианском памятнике Кавказской Албании находилась колокольня. Данный памятник, общая длина которого составляет 12 метров 70 сантиметров, привлечен к исследованию.
Ведущий научный сотрудник Института археологии и этнографии, доктор философии по истории Натиг Алышов отметил, что раскопки, в первую очередь, были проведены на внешних стенах памятника. После установления особенностей зарубежной архитектуры начнутся исследования внутри памятника.
Пол образца материальной культуры состоит из квадратных кирпичей. Керамические изделия в памятнике встречаются редко, так как он считался священным местом.
«Чувствуется, что сначала в памятнике произошел пожар, а затем в его внутренней части в результате процессов оседания возникло около 15 культурных слоев. Верхний культурный слой отражает в себе процесс оседания и разрушения. Здесь обнаружены следы пожара и остатки пепла», - сказал Н.Алышов.
По мнению археолога, проведенные в памятнике археологические исследования имеют большое значение с точки зрения развития археотуризма, существования религиозного разнообразия в регионе, сохранения и передачи памятника грядущим поколениям. А это свидетельствует о том, что сотни отражающих в себе христианство наземных и подземных памятников Кавказской Албании находятся в ожидании исследования.