Naxçıvan Bölməsinin sədri Türkiyədə keçirilən beynəlxalq konqresdə iştirak edib
AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev Türkiyənin Muğla Sıtkı Koçman Universitetində keçirilən “Turizm və mədəni miras” adlı beynəlxalq konqresdə iştirak edib.
Dünyanın bir sıra ölkələrindən olan elm adamlarının və tədqiqatçıların qatıldığı tədbirdə türk xalqlarına aid sənət, ədəbiyyat, memarlıq, dil və adət-ənənələrlə bağlı müxtəlif mövzularda elmi məruzələr dinlənilib.
Türk dünyasının zəngin mədəniyyətini tanıtmaq, nəsildən-nəsilə ötürmək və qorumaq məqsədi daşıyan konqresin bölmə iclaslarından birinə sədrlik edən akademik İ.Hacıyev “Naxçıvan turizmi və mədəniyyət abidələri: Qarabağlar türbəsi” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Alim müstəqilliyimizin bərpasından sonra Naxçıvan Muxtar Respublikasında bütün sahələrlə yanaşı, bu bölgənin tarixinin öyrənilməsi, qaranlıq səhifələrin işıqlandırılması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Bildirib ki,muxtar respublikada qədim yaşayış yerləri, tаriхi-memаrlıq аbidələr qeydə аlınır, mövcud olan abidələrdə tədqiqatlar aparılır, məlum olmayan abidələr üzə çıxarılaraq tədqiq edilir.
Günümüzə gəlib çatan abidələr içərsində türbələrin özünəməxsus yeri olduğunu söyləyən İsmayıl Hacıyev bildirib ki, Naxçıvanın qədim memarlıq məktəbinin qiymətli abidələrindən biri də Kəngərli rayonunun Qarabağlar Türbə Kompleksidir. Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun “Qarabağlar Türbə Kompleksinin bərpa və tədqiq olunması haqqında” 4 iyul 2016-cı il tarixli sərəncamına əsasən dünya əhəmiyyətli abidə olan türbə elmi və tarixi əsaslarla bərpa edilir. Qarabağlar Türbə Kompleksi regiona gələn turistlərin böyük marağına səbəb olur.

Chairman of the Nakhchivan Department participated in the international congress in Turkey
The chairman of the ANAS Nakhchivan Department, Academician Ismail Hajiyev participated in the international congress on "Tourism and cultural heritage", held at the University of Mugla Sitki Kochman, Turkey.
At the event, in which scientists and researchers from several countries took part, reports were listened on the art, language and literature, architecture, customs and traditions of the Turkic peoples.
Academician I.Hajiyev, presiding at one of the sessions of the congress aimed at recognizing and bringing to the future generations the rich culture of the Turkish world, delivered his report on the "Monuments of Culture and Tourism of Nakhchivan: the Mausoleum of Garabaglar". The scientist brought to attention that after gaining independence in Nakhchivan Autonomous Republic, along with all spheres, an important work was done to study the history of this region.
Noting that, the mausoleums have a special place among the monuments that have survived to this day, Ismail Hajiyev brought to the attention that one of the valuable monuments of the ancient architectural school of Nakhchivan is the Mausoleum Complex of Garabaglar of the Kengerli District.