Naxçıvan Bölməsinin sədri Türkiyədə keçirilən beynəlxalq konqresdə iştirak edib
AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev Türkiyənin Muğla Sıtkı Koçman Universitetində keçirilən “Turizm və mədəni miras” adlı beynəlxalq konqresdə iştirak edib.
Dünyanın bir sıra ölkələrindən olan elm adamlarının və tədqiqatçıların qatıldığı tədbirdə türk xalqlarına aid sənət, ədəbiyyat, memarlıq, dil və adət-ənənələrlə bağlı müxtəlif mövzularda elmi məruzələr dinlənilib.
Türk dünyasının zəngin mədəniyyətini tanıtmaq, nəsildən-nəsilə ötürmək və qorumaq məqsədi daşıyan konqresin bölmə iclaslarından birinə sədrlik edən akademik İ.Hacıyev “Naxçıvan turizmi və mədəniyyət abidələri: Qarabağlar türbəsi” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Alim müstəqilliyimizin bərpasından sonra Naxçıvan Muxtar Respublikasında bütün sahələrlə yanaşı, bu bölgənin tarixinin öyrənilməsi, qaranlıq səhifələrin işıqlandırılması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Bildirib ki,muxtar respublikada qədim yaşayış yerləri, tаriхi-memаrlıq аbidələr qeydə аlınır, mövcud olan abidələrdə tədqiqatlar aparılır, məlum olmayan abidələr üzə çıxarılaraq tədqiq edilir.
Günümüzə gəlib çatan abidələr içərsində türbələrin özünəməxsus yeri olduğunu söyləyən İsmayıl Hacıyev bildirib ki, Naxçıvanın qədim memarlıq məktəbinin qiymətli abidələrindən biri də Kəngərli rayonunun Qarabağlar Türbə Kompleksidir. Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun “Qarabağlar Türbə Kompleksinin bərpa və tədqiq olunması haqqında” 4 iyul 2016-cı il tarixli sərəncamına əsasən dünya əhəmiyyətli abidə olan türbə elmi və tarixi əsaslarla bərpa edilir. Qarabağlar Türbə Kompleksi regiona gələn turistlərin böyük marağına səbəb olur.

Председатель Нахчыванского отделения принял участие в международном конгрессе в Турции
Председатель Нахчыванского отделения НАНА, академик Исмаил Гаджиев принял участие в международном конгрессе под названием «Туризм и культурное наследие», проведенном в Университете Мугла Сыткы Кочман Турции.
На мероприятии, в котором приняли участие деятели науки и исследователи из ряда стран мира, были заслушаны доклады, посвященные искусству, языку и литературе, архитектуре, обычаям и традициям тюркских народов.
Академик И.Гаджиев, председательствующий на одном из сессий конгресса, нацеленного на признание и доведение до грядущих поколений богатой культуры турецкого мира, представил свой доклад на тему «Памятники культуры и туризма Нахчывана: мавзолей Гарабаглар». Ученый довел до внимания, что после обретения независимости в Нахчыванской Автономной Республике наряду со всеми сферами, проделана важная работа по изучению истории этого региона.
Отметив, что мавзолеям принадлежит особое место среди памятников, дошедших до наших дней, Исмаил Гаджиев довел до внимания, что одним из ценных памятников древней архитектурной школы Нахчывана является Мавзолейный комплекс Гарабаглар Кенгерлинского района.