AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda (GEİ) “Genetik modifikasiya olunmuş orqanizmlərin identifikasiyası, təyini və laboratoriyaların İSO standartına (17025) uyğun akkreditasiyası” üzrə regional kurs təşkil olunub.
5 gün davam edəcək kursda Azərbaycan, Qazaxıstan, Tacikistan və Qırğızıstan respublikalarının Səhiyyə, Kənd Təsərrüfatı, Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirlikləri, Milli Elmlər Akademiyası və universitetlərinin alim və mütəxəssisləri iştirak edir.
Kurs zamanı Genetik Modifikasiya olunmuş Orqanizmlər (GMO) üzrə Avropa ölkələrində yaradılan biotəhlükəsizlik sistemləri, qanunvericilik və GMO-ların molekulyar səviyyədə dəqiq və sürətli təyini üzrə nəzəri mühazirələr oxunulacaq, o cümlədən GMO-nun adi və RealTime PCR vasitəsilə təyini üzrə praktik təcrübələr aparılacaq.
Bundan əlavə, Azərbaycan, Qazaxıstan, Tacikistan və Qırğızıstanda biotəhlükəsizlik üzrə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, genetik modifikasiyaya uğramış və ya genomu dəyişdirilmiş orqanizmlər üzrə biotəhlükəsizlik sisteminin yaradılmasına dair müzakirələr aparılacaq. Həmçinin GMO-nun təyini üzrə Avropanın ixtisaslaşmış referens laboratoriyaları ilə əməkdaşlıq və Azərbaycanda fəaliyyət göstərən müvafiq laboratoriyaların yerli və beynəlxalq akkreditasiyadan keçirilməsi məsələlərindən bəhs ediləcək.

В Институте генетических ресурсов организован региональный курс
В Институте генетических ресурсов НАНА (ИГР) организован региональный курс «Идентификация и определение генетически модифицированных организмов и аккредитация лабораторий в соответствии со стандартом ISO (17025)».
В курсах, которые продлятся 5 дней, принимают участие Министерство экологии и природных ресурсов, Министерство здравоохранения, Министерство сельского хозяйства Азербайджана, Казахстана, Таджикистана и Киргизии, ученые и специалисты Национальной академии наук и университетов.
В ходе курсов будут прочитаны теоретические лекции о системах биобезопасности по генетически модифицированным организмам (ГМО), созданных в странах Европы, законодательстве и точном и быстром определении ГМО на молекулярном уровне, в том числе будет проведена практика по определению ГМО простым способом и посредством RealTime PCR.
Кроме того, будут проведены обсуждения по усовершенствованию законодательства по биобезопасности Азербайджана, Казахстана, Таджикистана и Киргизии, созданию системы биобезопасности организмов, подвергнутых генетической модификации и изменению генома. Также будет говориться о сотрудничестве с квалифицированными лабораториями Европы по определению ГМО и проведении местной и международной аккредитации соответствующих лабораторий, функционирующих в Азербайджане.