Çexiya Texniki Universitetinin Eksperimental və Tətbiqi Fizika İnstitutunun direktoru İvan Ştekl və bu müəssisənin keçmiş rəhbəri Stanislav Pospişil AMEA-nın Fizika İnstitutunda olublar.
İnstitutun direktoru, akademik Nazim Məmmədovla keçirilən görüşdə birgə əməkdaşlıq perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb.
Fizika İnstitutunda artıq 3 ildir ki, təhsilin magistratura pilləsinə qəbulun aparıldını söyləyən N.Məmmədov hazırda rəhbərlik etdiyi müəssisədə 16 magistrantın təhsil aldığını bildirib. Qeyd edib ki, magistrantların ixtisas istiqamətlərinə uyğun olaraq institutda nəzəri və riyazi fizika, fizikanin riyazi metodları, kvant mexanikası və elektrodinamikasının aktual problemlərinə dair mühazirələr tədris olunur. N.Məmmədov magistrantların nəzəriyyə ilə yanaşı, təcrübi biliklərə də yiyələnmələrinə xüsusi önəm verildiyini və onların elmlə məşğul olmaları üçün institutda hər cür şəraitin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra institutun innovasiya və transfer üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Ayaz Bayramov bu müəssisənin strukturu, fəaliyyət istiqamətləri və əldə etdiyi əsas elmi nəticələri barədə məlumat verib.

Чешские ученые побывали в Институте физики НАНА
Директор Института прикладной и экспериментальной физики Чешского технического университета Иван Штекл и бывший руководитель этого учреждения Станислав Поспишил побывали в Институте физики НАНА.
На встрече с директором института, академиком Назимом Мамедовым состоялись обсуждения относительно перспектив совместного сотрудничества.
Отметив, что уже на протяжении 3 лет в Институте физики осуществляется прием в магистратуру, Н.Мамедов сообщил, что в настоящее время в руководимом им учреждении получают образование 16 магистрантов. В соответствии с их специальностями в институте читают лекции по теоретической и математической физике, математическим методам физики, актуальным проблемам квантовой механики и электродинамики. Н.Мамедов подчеркнул, что придается особое значение формированию у магистрантов практических навыков и создаются все необходимые условия для их занятия наукой.
Далее заместитель директора института по инновациям и трансферу, доктор физико-математических наук Аяз Байрамов проинформировал о структуре, направлениях деятельности и основных научных достижениях учреждения.