Çexiya Texniki Universitetinin Eksperimental və Tətbiqi Fizika İnstitutunun direktoru İvan Ştekl və bu müəssisənin keçmiş rəhbəri Stanislav Pospişil AMEA-nın Fizika İnstitutunda olublar.
İnstitutun direktoru, akademik Nazim Məmmədovla keçirilən görüşdə birgə əməkdaşlıq perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb.
Fizika İnstitutunda artıq 3 ildir ki, təhsilin magistratura pilləsinə qəbulun aparıldını söyləyən N.Məmmədov hazırda rəhbərlik etdiyi müəssisədə 16 magistrantın təhsil aldığını bildirib. Qeyd edib ki, magistrantların ixtisas istiqamətlərinə uyğun olaraq institutda nəzəri və riyazi fizika, fizikanin riyazi metodları, kvant mexanikası və elektrodinamikasının aktual problemlərinə dair mühazirələr tədris olunur. N.Məmmədov magistrantların nəzəriyyə ilə yanaşı, təcrübi biliklərə də yiyələnmələrinə xüsusi önəm verildiyini və onların elmlə məşğul olmaları üçün institutda hər cür şəraitin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra institutun innovasiya və transfer üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Ayaz Bayramov bu müəssisənin strukturu, fəaliyyət istiqamətləri və əldə etdiyi əsas elmi nəticələri barədə məlumat verib.

Director of the Institute of Applied and Experimental Physics of the Czech Technical University, Ivan Stekl and former head Stanislav Pospishil visited the Institute of Physics of ANAS.
During the meeting with the director of the Institute, academician Nazim Mammadov discussions were held on the prospects of joint cooperation.
Nazim Mammadov, noted that, he currently has 16 masters studying at the enterprise. He noted that the lectures on the theoretical and mathematical physics, mathematical methods of physics, actual problems of quantum mechanics and electrodynamics are taught at the institute. Mammadov emphasized that special attention was paid to the acquisition of practical skills along with the theory of masters and that all conditions were created in the institute for their knowledge.
Then deputy director of the institute on innovation and transfer, doctor of physical and mathematical sciences Ayaz Bayramov informed about the structure, directions of activity and main scientific results of the Institute of Physics.