AMEA-nın müxbir üzvü Zəhmət Şahverdiyevin 75 yaşı tamam olur
Noyabrın 1-də görkəmli tarixçi alim, Naxçıvan Dövlət Universitetinin Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar müəllimi, AMEA-nın müxbir üzvü Zəhmət Şahverdiyevin 75 yaşı tamam olur.
Zəhmət Əbülfət oğlu Şahverdiyev 1 noyabr 1942-ci ildə Qərbi Azərbaycanın Əzizbəyov rayonunun Qarmraşen (keçmiş Kotanlı) kəndində anadan olub. O, 1961-ci ildə Keşkənd rayonunun Qoruşuq kəndindəki tam orta məktəbi bitirib və həmin il hərbi xidmətə yollanıb.
1966-cı ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun Tarix fakültəsinə daxil olub və 1970-ci ildə bu ali məktəbi fərqlənmə diploma ilə bitirib. Elə həmin il Azərbaycan SSR Ali və Orta İxtisas Təhsili Nazirliyinin göndərişi əsasında həmin institutun Naxçıvan filialına müəllim təyin olunub.
1975-ci ildə Azərbaycan SSR EA Tarix İnstitutunda aspiranturaya qəbul olub, 1984-cü ildə “XIX əsrin 70-90-cı illərində Azərbaycanda aqrar münasibətlər və kəndlilərin vəziyyəti” (Naxçıvan və Şərur-Dərələyəz qəzalarının materialları əsasında) mövzusunda namizədlik, 2011-ci ildə isə “XIX əsr və XX əsrin əvvəllərində Naxçıvanın siyasi vəziyyəti, regionun sosial iqtisadi və mədəni inkişafı” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib. 2013-cü ildən Naxçıvan Dövlət Universitetinin professoru, 2014-cü ildən isə AMEA-nın müxbir üzvüdür.
1996-1997-ci illərdə Naxçıvan Dövlət Universitetinin Humanitar fakültəsinin dekan müavini, 1998-2005-ci illərdə isə həmin fakültənin dekanı vəzifəsində çalışıb. 2006-cı ildən Naxçıvan Dövlət Universitetinin Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri vəzifəsində işləyir.
O, Prezident İlham Əliyevin 16 oktyabr 2007-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının Əməkdar müəllimi” fəxri adına layiq görülüb.
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin 8 noyabr 2002-ci il tarixli qərarı ilə çoxillilik səmərəli elmi-tədqiqat fəaliyyətinə, gənc nəslin təlim-tərbiyəsində nəaliyyətlərinə görə Fəxri fərmanla təltif olunub. Naxçıvan Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının 14 yanvar 2009-cu il tarixli qərarı ilə “İlin alimi” fəxri adını alıb.
Z.Şahverdiyev 100-dən artıq elmi məqalənin, 11  kitabın  (o cümlədən iki dərslik) və iki  proqramın (magistr və bakalavr  hazırlığı üçün) müəllifidir. Naxçıvan Dövlət Universitetinin Elmi əsərləri (İctimai Elmlər seriyası), AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin “Xəbərlər” jurnalının redaksiya heyətinin üzvüdür.
O, həmçinin 5 dissertasiyasının opponenti, 20-dək elmi işin rəyçisi olub. Hazırda Z.Şahverdiyev 3 tarix üzrə fəlsəfə doktoru dissertasiyasının rəhbəridir.
Görkəmli alimi 75 illik yubileyi münasibətilə ürəkdən təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və elmimizin tərəqqisi yolunda yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzu edirik!

Congratulations on correspondent member of ANAS Zahmet Shahverdiyev on his 75th jubilee!
Famous historian scientist, head of the Azerbaijan History Department of Nakhchivan State University, corresponding member of ANAS Zahmet Shahverdiyev is 75.
Shahverdiyev Zahmat Abulfat oglu was born on November 1, 1942 in the village of Garmrashen (former Kotanli) of Azizbeyov district of Western Azerbaijan. He graduated from the secondary school in Khorushuk village of Kashkand region in 1961 and was sent to military service in that year.
In 1966 he entered the History faculty of the Azerbaijan State Pedagogical Institute and graduated in 1970. In the same year he was appointed as a teacher of the Nakhchivan Branch.
In 1975-79 he was admitted to postgraduate study at the Institute of History of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR.
In 1996-1997, he worked as deputy dean of the Faculty of Humanities at Nakhchivan State University, and in 1998-2005 he was dean of that faculty. Since 2006, he has been working as the Head of the Department of History of the Azerbaijan State University. Scientist is a member of Nakhchivan State University's Scientific Works (Social Sciences Series), editorial staff of "News" magazine of Nakhchivan Branch of ANAS.
Since 2013 he is a professor of NSU, and since 2014 he is a corresponding member of ANAS. By the decree of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan dated November 8, 2002 and by the decision of the Scientific Council of NSU on April 1, 2002, he was awarded with honorary decrees for effective multidisciplinary scientific-research activities. He was awarded the honorary title "Honored Teacher of the Republic of Azerbaijan" by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated October 16, 2007. With the decision of the Scientific Council of NSU on January 14, 2009, he received the title of "Scholar of the Year".
Z.Shahverdiyev is the author of more than 100 scientific articles, eleven books (including two textbooks) and two programs (for master and bachelor's degree). He is also an opponent of 5 dissertations, and he has been a reviewer of scientific work for twenty years.
We congratulate the outstanding scientist on his 75th jubilee and wish him new creative successes and science progress!