Böyük Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin 135 illik yubileyi Bolqarıstanda qeyd edilib
AMEA-nın, ölkəmizin Bolqarıstandakı səfirliyi və Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universiteti nəzdində Bakı Slavyan Universitetinin Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə Sofiyada görkəmli şair və dramaturq Hüseyn Cavidin anadan olmasının 135 illik yubileyinə həsr olunan konfrans keçirilib.
Tədbir “Böyük Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin 135 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 24 oktyabr tarixli Sərəncamına əsasən təşkil olunub.
Əvvəlcə Sofiya şəhər meri Yordanka Fandıkova, Bolqarıstanın Kitabxanaçılıq Tədqiqatları və İnformasiya Texnologiyaları Universitetinin rektoru Stefan Dençev, Q.S.Rakovski adına Hərbi Akademiyanın rektoru Qrudi Anqelov, “Slavyanlar” fondunun sədri Zaxari Zaxariev və Elm, Təhsil və Mədəniyyət üzrə İctimai Akademiyanın sədri, akademik Asen Boqdanovun tədbir iştirakçılarına ünvanlanmış məktubları oxunulub.
Konfransda çıxış edən ölkəmizin Bolqarıstandakı səfiri Nərgiz Qurbanova Azərbaycan ədəbiyyatının zəngin əsaslarından söz açıb, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının folklor xəzinəmizin dəyərli incisi kimi dünya epos nümunələri arasında özünəməxsus yer tutduğunu bildirib.
XX əsrin əvvəlində Azərbaycan ədəbiyyatının romantizm cərəyanının meydana gəlməsi ilə xarakterizə olunduğunu qeyd edən N.Qurbanova həmin dövrün ictimai-siyasi hadisələrinin, o cümlədən 1918-ci ildə müsəlman Şərqində ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının ədəbiyyata müstəsna təsirini vurğulayıb.O, yeni cərəyanın – romantik poetik dramaturgiyanın banisi kimi Hüseyn Cavidin Azərbaycan ədəbiyyatında xüsusi yer tutduğunu bildirib, onun şair və filosof, lirik dramaturq, istedadlı alim və ədib kimi nəinki Azərbaycanda, hətta onun hüdudlarından kənarda şöhrətindən söz açıb. Diplomat ədibin dramaturgiyasının öz dövrünün universal sosial-siyasi və mədəni hadisələrini əhatə etdiyini və bir çox dillərə tərcümə edilərək geniş oxucu kütləsi qazandığını vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının (BEA) vitse-prezidenti Vasil Nikolov konfransın Azərbaycan və Bolqarıstan arasında mədəniyyət və elm sahəsində əlaqələrin inkişafına zəmin yaratdığını söyləyib. Hər iki ölkənin elmlər akademiyalarının bu istiqamətdə fəal iş apardığını deyən alim cari ilin aprel ayında BEA ilə AMEA arasında elm və texnologiya üzrə imzalanmış əməkdaşlıq haqqında sazişdən söhbət açıb. V.Nikolov həmin sənədin iki akademiya arasında müxtəlif sahələrdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi, elmi konfrans, seminar və simpoziumların təşkilini nəzərdə tutduğunu diqqətə çatdırıb.
Vitse-prezident H.Cavidin Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində mövqeyindən də söz açıb. “İblis”, “Peyğəmbər”, “Şeyx Sənan” və s. əsərləri ilə H.Cavid adının Azərbaycan ədəbiyyatının qızıl səhifələrinə daxil edildiyini vurğulayıb.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Bolqarıstanda H.Cavid yaradıcılığına həsr olunan tədbirin böyük mədəni hadisə və Avropada Cavid irsinə həsr olunan ilk konfrans olduğunu söyləyib. Hər iki ölkənin akademiyaları arasında imzalanan elm və texnologiya üzrə əməkdaşlıq haqqında sazişi yüksək qiymətləndirən İ.Həbibbəyli elmi sahədə əməkdaşlıq üçün geniş perspektivlərin olduğunu qeyd edib.
Akademik İ.Həbibbəyli dramaturqun “Maral” və “Şeyda” dramlarının bolqar dilinə tərcümə edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, nəşrlərin Bolqarıstanda Cavid irsinin öyrənilməsinə kömək edəcəyini söyləyib.
BEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru Elka Traykova H.Cavid yaradıcılığının müxtəlif cəhətlərinə toxunub, ədibin əsərlərini qısa təhlil edib.
Tədbirdə AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur KərimliHüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlı, Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universitetinin Türkologiya və altayşünaslıq kafedrasının rəhbəri İrina Sarıvanova və başqaları çıxış edərək Hüseyn Cavidin mənzum faciələri və tarixi dramları ilə Azərbaycan dramaturgiyasında yeni mərhələnin əsasını qoyduğunu bildiriblər.
Konfrans çərçivəsində, həmçinin dramaturqun Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universiteti nəzdində Bakı Slavyan Universitetinin Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin direktoru Sofiya Şıqayeva-Mitreska tərəfindən bolqar dilinə tərcümə edilmiş “Maral” və “Şeyda” əsərlərinin təqdimatı keçirilib və tələbələrin ifasında Azərbaycan və bolqar dillərində sözügedən əsərlərdən hissələr səsləndirilib.

В Болгарии отметили 135-летний юбилей великого азербайджанского поэта и драматурга Гусейна Джавида
При совместной организационной поддержке НАНА, Посольства нашей страны в Болгарии и Центра азербайджанского языка и культуры Бакинского славянского университета при Софийском университете имени Св. Климента Охридского в Софии состоялась конференция, посвященная 135-летнему юбилею выдающегося поэта и драматурга Гусейна Джавида.
Мероприятие было организовано в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики «О проведении 135-летнего юбилея выдающегося азербайджанского поэта и драматурга Гусейна Джавида» от 24 октября 2017 года.
Сначала были прочитаны письма мэра города Софии Йорданки Фандыковой, ректора Университета библиотечных исследований и информационных технологий Болгарии Стефана Денчева, ректора Военной академии имени Г.С.Раковского Груди Ангелова, председателя Фонда «Славяне» Захария Захариева, председателя Общественной академии науки, образования и культуры, академика Асена Богданова, адресованные участникам мероприятия.
Выступившая на конференции посол нашей страны в Болгарии Наргиз Гурбанова рассказала о богатых корнях азербайджанской литературы и отметила, что являющийся жемчужиной отечественной фольклорной сокровищницы дастан «Китаби-деде Горгуд» занимает своеобразное место среди образцов эпического жанра мировой литературы.
Н.Гурбанова сообщила, что азербайджанская литература начала XX века характеризуется возникновением романтического течения. Она отметила, что тогда на литературу оказывали исключительное влияние общественно-политические события того времени, в том числе образование в 1918 году первой демократической республики на мусульманском Востоке - Азербайджанской Демократической Республики. Она подчеркнула особую роль Гусейна Джавида в азербайджанской литературе, как основателя нового течения - романтической поэтической драматургии. Н.Гурбанова рассказала о славе Г.Джавида как поэта и философа, лирического драматурга, талантливого ученого и литератора в Азербайджане и за ее пределами. Дипломат довела до внимания, что драматургия Г.Джавида охватывает универсальные социально-политические и культурные события своего времени и обладает широким кругом читателей.
Выступивший затем вице-президент Болгарской академии наук (БАН) Василь Николов отметил, что конференция создаст почву для развития научно-культурных связей между Азербайджаном и Болгарией. Подчеркнув, что в обеих академиях ведутся активные работы в данном направлении, ученый проинформировал о договоре о сотрудничестве, подписанном в области науки и технологий между НАНА и АНБ в апреле текущего года. В.Николов отметил, что в документе предусмотрены реализация совместных проектов между академиями, организация научных конференций, семинаров и симпозиумов.
Вице-президент также рассказал о позиции Гусейна Джавида в истории азербайджанской литературы. Подчеркнул, что такими произведениями, как «Иблис», «Пророк», «Шейх Санан» имя Г.Джавида вписано в золотые страницы азербайджанской литературы.
Выступивший затем вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что мероприятие, посвященное творчеству Г.Джавида в Болгарии, является большим культурным событием и первой конференцией, посвященной наследию Джавида в Европе. Высоко оценив соглашение о сотрудничестве, подписанное между академиями двух стран в сфере науки и технологии, И.Габиббейли отметил, что имеются широкие перспективы для сотрудничества в научной сфере.
Подчеркнув значение перевода драм «Марал» и «Шейда» великого драматурга, академик И.Габиббейли сказал, что данные издания способствуют изучению наследия Джавида в Болгарии.
Директор Института литературы БАН Элка Трайкова коснулась различных аспектов творчества Г.Джавида, коротко проанализировала произведения литератора.
На мероприятии академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли, директор Дома-музея Гусейна Джавида, доктор филологических наук Гюльбениз Бабаханлы, заведующая кафедрой тюркологии и алтаистики Софийского университета имени Св. Климента Охридского Ирина Сарыванова и другие выступившие отметили, что Гусейн Джавид своими стихотворными трагедиями и историческими драмами открыл новый этап в азербайджанской драматургии.
В рамках конференции также состоялась презентация переведенных на болгарский язык произведений «Марал» и «Шейда» великого драматурга.