Böyük Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin 135 illik yubileyi Bolqarıstanda qeyd edilib
AMEA-nın, ölkəmizin Bolqarıstandakı səfirliyi və Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universiteti nəzdində Bakı Slavyan Universitetinin Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə Sofiyada görkəmli şair və dramaturq Hüseyn Cavidin anadan olmasının 135 illik yubileyinə həsr olunan konfrans keçirilib.
Tədbir “Böyük Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin 135 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 24 oktyabr tarixli Sərəncamına əsasən təşkil olunub.
Əvvəlcə Sofiya şəhər meri Yordanka Fandıkova, Bolqarıstanın Kitabxanaçılıq Tədqiqatları və İnformasiya Texnologiyaları Universitetinin rektoru Stefan Dençev, Q.S.Rakovski adına Hərbi Akademiyanın rektoru Qrudi Anqelov, “Slavyanlar” fondunun sədri Zaxari Zaxariev və Elm, Təhsil və Mədəniyyət üzrə İctimai Akademiyanın sədri, akademik Asen Boqdanovun tədbir iştirakçılarına ünvanlanmış məktubları oxunulub.
Konfransda çıxış edən ölkəmizin Bolqarıstandakı səfiri Nərgiz Qurbanova Azərbaycan ədəbiyyatının zəngin əsaslarından söz açıb, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının folklor xəzinəmizin dəyərli incisi kimi dünya epos nümunələri arasında özünəməxsus yer tutduğunu bildirib.
XX əsrin əvvəlində Azərbaycan ədəbiyyatının romantizm cərəyanının meydana gəlməsi ilə xarakterizə olunduğunu qeyd edən N.Qurbanova həmin dövrün ictimai-siyasi hadisələrinin, o cümlədən 1918-ci ildə müsəlman Şərqində ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının ədəbiyyata müstəsna təsirini vurğulayıb.O, yeni cərəyanın – romantik poetik dramaturgiyanın banisi kimi Hüseyn Cavidin Azərbaycan ədəbiyyatında xüsusi yer tutduğunu bildirib, onun şair və filosof, lirik dramaturq, istedadlı alim və ədib kimi nəinki Azərbaycanda, hətta onun hüdudlarından kənarda şöhrətindən söz açıb. Diplomat ədibin dramaturgiyasının öz dövrünün universal sosial-siyasi və mədəni hadisələrini əhatə etdiyini və bir çox dillərə tərcümə edilərək geniş oxucu kütləsi qazandığını vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının (BEA) vitse-prezidenti Vasil Nikolov konfransın Azərbaycan və Bolqarıstan arasında mədəniyyət və elm sahəsində əlaqələrin inkişafına zəmin yaratdığını söyləyib. Hər iki ölkənin elmlər akademiyalarının bu istiqamətdə fəal iş apardığını deyən alim cari ilin aprel ayında BEA ilə AMEA arasında elm və texnologiya üzrə imzalanmış əməkdaşlıq haqqında sazişdən söhbət açıb. V.Nikolov həmin sənədin iki akademiya arasında müxtəlif sahələrdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi, elmi konfrans, seminar və simpoziumların təşkilini nəzərdə tutduğunu diqqətə çatdırıb.
Vitse-prezident H.Cavidin Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində mövqeyindən də söz açıb. “İblis”, “Peyğəmbər”, “Şeyx Sənan” və s. əsərləri ilə H.Cavid adının Azərbaycan ədəbiyyatının qızıl səhifələrinə daxil edildiyini vurğulayıb.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Bolqarıstanda H.Cavid yaradıcılığına həsr olunan tədbirin böyük mədəni hadisə və Avropada Cavid irsinə həsr olunan ilk konfrans olduğunu söyləyib. Hər iki ölkənin akademiyaları arasında imzalanan elm və texnologiya üzrə əməkdaşlıq haqqında sazişi yüksək qiymətləndirən İ.Həbibbəyli elmi sahədə əməkdaşlıq üçün geniş perspektivlərin olduğunu qeyd edib.
Akademik İ.Həbibbəyli dramaturqun “Maral” və “Şeyda” dramlarının bolqar dilinə tərcümə edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, nəşrlərin Bolqarıstanda Cavid irsinin öyrənilməsinə kömək edəcəyini söyləyib.
BEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru Elka Traykova H.Cavid yaradıcılığının müxtəlif cəhətlərinə toxunub, ədibin əsərlərini qısa təhlil edib.
Tədbirdə AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur KərimliHüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlı, Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universitetinin Türkologiya və altayşünaslıq kafedrasının rəhbəri İrina Sarıvanova və başqaları çıxış edərək Hüseyn Cavidin mənzum faciələri və tarixi dramları ilə Azərbaycan dramaturgiyasında yeni mərhələnin əsasını qoyduğunu bildiriblər.
Konfrans çərçivəsində, həmçinin dramaturqun Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universiteti nəzdində Bakı Slavyan Universitetinin Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin direktoru Sofiya Şıqayeva-Mitreska tərəfindən bolqar dilinə tərcümə edilmiş “Maral” və “Şeyda” əsərlərinin təqdimatı keçirilib və tələbələrin ifasında Azərbaycan və bolqar dillərində sözügedən əsərlərdən hissələr səsləndirilib.

ANAS, Embassy of Azerbaijan in Bulgaria and the Center for Azerbaijani Language and Culture of the Baku Slavic University under Sofia University after St.Clement of Ohrid held conference dedicated to the outstanding poet and playwright Huseyn Javid’s 135th anniversary in Sofia.
The event was organized in accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan "On Holding the 135th Anniversary of the Outstanding Azerbaijani Poet and Playwright Huseyn Javid" on October 24, 2017.
Speaking at the conference, Ambassador of our country to Bulgaria, Nargiz Gurbanova, spoke about the rich roots of Azerbaijani literature and noted that, the pearl of the national folklore treasure dastan Kitabi-dede Korgud occupies a peculiar place among the samples of the epic genre of world literature.
N.Gurbanova reported that, Azerbaijani literature of the early XX century is characterized by the emergence of a romantic trend. She noted that, at that time the social and political events of that time, including the formation in 1918 of the first democratic republic in the Muslim East-the Azerbaijan Democratic Republic, had an exceptional impact on literature. She stressed the special role of Huseyn Javid in Azerbaijani literature as the founder of a new trend - romantic poetic drama. N.Gurbanova described the glory of H.Javid as a poet and philosopher, lyrical playwright, talented scholar and writer in Azerbaijan and abroad. The diplomat has brought to attention that the playwright H.Javid covers the universal socio-political and cultural events of his time and has a wide range of readers.
Vice-President of the Bulgarian Academy of Sciences (BAN) Vasil Nikolov said that, the conference will pave the way for the development of scientific and cultural ties between Azerbaijan and Bulgaria. Stressing that active work is being done in this direction in both academies, the scientist informed about the agreement on cooperation signed in the field of science and technology between ANAS and BAN in April this year. V.Nikolov noted that, the document envisages the implementation of joint projects between the academies, the organization of scientific conferences, seminars and symposiums.
Vice-President also talked about the position of Huseyn Javid in the history of Azerbaijani literature. He stressed that, such works as "Iblis", "Prophet", "Sheikh Sanan", name of H. Javid are inscribed in the golden pages of Azerbaijani literature.
ANAS Vice-President, Academician Isa Habibbeyli said that, the event dedicated to the creative work of H.Javid in Bulgaria is a great cultural event and the first conference dedicated to Javid's heritage in Europe. Highly appreciating the agreement on cooperation signed between the academies of the two countries in the field of science and technology, I.Habibbeyli noted that, there are broad prospects for cooperation in the scientific sphere.
Stressing the importance of translating the dramas "Maral" and "Shade" of the great playwright, Academician I. Habibbayli said that, these publications contribute to the study of Javid's heritage in Bulgaria.
Director of the Institute of Literature BAN Elka Traykova touched on various aspects of creativity G. Javid, briefly analyzed the works of the writer.
At the event Academician-Secretary of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS, Academician Teymur Kerimli, Director of ANAS Husein Javid’s Home Museum, Doctor of Philology Gulbeniz Babakhanli, Head of the Department of Turkic and Altaic Studies, Sofia University of St.Clement of Ohrid Irina Saryvanova and other speakers noted that Huseyn Javid verse tragedies and historical dramas opened a new stage in the Azerbaijani drama.
Within the framework of the conference there was also a presentation of works translated into the Bulgarian language "Maral" and "Shade" by the great playwright.