“Əl-Fəcr” qəzetinin baş redaktoru Şərqşünaslıq İnstitutu barədə bir sıra yazılar hazırlayacaq
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində nəşr olunan gündəlik müstəqil siyasi qəzet “Əl-Fəcr”in baş redaktoru Şərif əl-Bassel AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda olub. Bu elm müəssisəsi haqqında bir sıra yazılar hazırlamaq üçün məlumat və material əldə etmək istəyən Şərif əl-Bassel institutun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva ilə görüşüb.
Görüşdə G.Baxşəliyeva Azərbaycanın ərəb ölkələri ilə elmi və mədəni əlaqələrindən danışıb, bu əlaqələrin möhkəmlənməsində şərqşünas alimlərin mühüm rolunu qeyd edib. Şərqşünaslıq İnstitutunda ərəb ölkələrinin tarixi, iqtisadiyyatı, ərəb dili və ədəbiyyatı ilə bağlı aparılan tədqiqatlardan, nəşr edilən kitablardan söz açan akademik G.Baxşəliyeva ərəb mənbələrində bir çox xalqların, o cümlədən Azərbaycanın tarixinə dair mühüm məlumatların olduğunu diqqətə çatdırıb. İnstitut rəhbəri elmi müəssisədə çalışan 160-a yaxın alimin üçdəbir hissəsinin ərəbşünas olduğunu bildirib.
Baş redaktorun suallarını cavablandıran G.Baxşəliyeva institutda təşkil edilən tədbirlər, nəşr olunan kitablar, bu yaxınlarda keçirilən “Müasir şərqşünaslığın aktual problemləri” (Ziya Bünyadov qiraətləri) mövzusunda beynəlxalq konfrans barədə ətraflı məlumat verib.
Görkəmli şərqşünas alim Aida İmanquliyevanın elmi fəaliyyəti ilə yaxından maraqlanan Şərif əl-Bassel bununla bağlı lazımi məlumat və fotomaterialla təmin olunub. “Əl-Fəcr”in baş redaktoruna, həmçinin Dağlıq Qarabağ hadisələri ilə bağlı ərəb dilində lazımi materiallar da təqdim edilib.

Главный редактор газеты «Аль-Фаджр» подготовит ряд статей об Институте востоковедения
Главный редактор издающейся в Объединенных Арабских Эмиратах независимой политической газеты «Аль-Фаджр» Шариф аль-Бассел побывал в Институте востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА. Главный редактор газеты встретился с директором института, академиком Говхар Бахшалиевой с целью получения информации и материалов для написания статей.
В ходе встречи Г.Бахшалиева рассказала о научных и культурных связях Азербайджана с арабскими странами, отметила важную роль ученых-востоковедов в укреплении этих связей. Рассказав об исследованиях и книгах, изданных в связи с историей, экономикой, арабским языком и литературой арабских стран, Г.Бахшалиева довела до внимания, что в арабских источниках имеются важные сведения об истории многих народов, в том числе Азербайджана.
Непосредственно заинтересованному в научной деятельности выдающегося ученого-востоковеда Аиды Имангулиевой Шарифу аль-Басселу была предоставлена необходимая информация и фотоматериалы, а также нужные материалы на арабском языке в связи с событиями Нагорного Карабаха.