AMEA Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin Elmi-Texniki Şurasının iclası keçirilib
İclasda AMEA Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Qədirov və mərkəzin direktoru, geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru Qurban Yetirmişlinin Azərbaycan Respublikasının Elm sahəsində Dövlət Mükafatına təqdim edilməsi, Nazirlər Kabinetinin 2013-cü il 16 iyul tarixli “Azərbaycan Respublikasında elmi işçilərin attestasiyasının keçirilməsi Qaydaları”na əsasən AMEA Rəyasət Heyətinin qərarına uyğun olaraq, RSXM-də keçirilən attestasiya barədə məsələlərə baxılıb. Həmçinin bu il mayın 29-dan 31-dək Bakıda keçiriləcək “ANTİLOP” proqram sistemi qrupunun VI Beynəlxalq konfransına hazırlıq, 2014-cü ildə mərkəzdə keçiriləcək elmi seminarların müəyyənləşdirilməsi məsələləri müzakirə edilib.
Daha sonra RSXM-in elmi məsələlər üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Azay Rzayevin dövlət mükafatına namizədlərlə bağlı məruzəsi dinlənilib. Şura üzvləri yekdilliklə geologiya-mineralogiya elmlər doktorları Q. Yetirmişli və F. Qədirovun mükafata təqdim edilməsi təklifini dəstəkləyiblər.
Tədbirdə mərkəzdə çalışan doktorantların elmi işlərinin hazırlıq vəziyyətinə toxunulub, onların bu ilin mart-aprel aylarında hesabat məruzələrini təqdim etməsi barədə qərar qəbul edilib.

Состоялось собрание Научно-технического совета Республиканского центра сейсмологической службы НАНА
Состоялось собрание Научно-технического совета Республиканского центра сейсмологической службы (РЦСС) НАНА.
В рамках собрания были рассмотрены вопросы о представлении академика-секретаря Отделения наук о Земле НАНА, члена-корреспондента НАНА Фахредина Гадирова и директора центра доктора геолого-минералогических наук Гурбана Етирмишли на соискание Государственной награды в области науки, а также вопросы, касающиеся аттестации, проведенной в РЦСС по решению Президиума НАНА на основании “Правил проведения аттестации научных сотрудников в АР” Кабинета Министров от 16 июля 2013-го года.
В том числе были обсуждены вопросы подготовки к VI Международной конференции программы “ANTİLOP”, которая будет проводиться в Баку с 29-го по 31-ое мая.
Затем был заслушан доклад заместителя директора РЦСС по научным вопросам доктора философии по физико-математическим наукам Азая Рзаева. Члены совета единогласно поддержали предложение о представлении докторов геолого-минералогических наук Г.Етирмишли и Ф.Гадирова на соискание Государственной награды.