Fəlsəfə İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Fransada beynəlxalq konfrans keçirilib
Fransanın Nitsa şəhərində Sofiya Antipolis Universiteti və AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Həmrəylik fəlsəfi prinsip və hüquq norması kimi: Fransa və Azərbaycan mövqeyindən müqayisəli yanaşma” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfransda universitetin vitse-prezidenti, professor Kristian Vallar çıxış edərək hər iki ölkənin elmi əlaqələrindən bəhs edib, həmçinin 2017-ci ilin əvvəllərində Fəlsəfə İnstitutu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu və Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzindəki görüşlərindən danışıb.
Tədbirdə Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru İlham Məmmədzadə “Həmrəylik və hüquq: problemin fəlsəfi-etik konteksti” mövzusunda çıxış edib. Alim çıxışında klassik fəlsəfi məktəbin nümayəndələrinin bu məsələyə müxtəlif münasibət bəsləmələrini diqqətə çatdırıb, problemin fəlsəfi-etik tərəfləri barədə fikrini bildirib.
Sonra Bilik Fondunun aparat rəhbəri, professor İsaxan Vəliyev “Həmrəyliyin Azərbaycan modeli: konstitusion əsaslar” mövzusunda çıxış edib. O, bu modelin hüquqi əsaslarından danışıb, həmrəyliklə bağlı Azərbaycan və Fransa qanunvericiliyinin müqayisəli təhlilini aparıb.
Konfransda AMEA-nın Azad Həmkarlar Təşkilatının sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Qabil Qurbanov, Fəlsəfə İnstitutunun əməkdaşı Zöhrə Əliyeva, Sofiya Antipolis Universitetinin hüquqi və siyasi elmlər fakültəsinin dekan müavini, professor Ksavye Latur və digərləri çıxış edərək həmrəylik məfhumunun müxtəlif aspektləri barədə öz fikirlərini bildiriblər.

Institute of Philosophy organized the event in France
University of Sofia Antipolis and the Institute of Philosophy of ANAS held an international conference on "Solidarity as a philosophical principle and legal norm: a comparative approach from the position of France and Azerbaijan" in Nice.
Vice-President of the University, Professor Christian Vallar, speaking at the conference, spoke about the scientific ties of the two countries, on his meetings in early 2017 at ANAS Institute of Philosophy, the Knowledge Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan and the Baku, International Center for Multiculturalism.
At the event, Director of the Institute of Philosophy, Doctor of Philosophy Ilham Mammadzadeh spoke on "Solidarity and Law: the philosophical and ethical context of the problem". The scientist in his speech brought to the attention that representatives of classical philosophical schools expressed their attitude to this issue. The scientist expressed his opinion on the philosophical and ethical side of the problem.
Then, head of the staff of the Knowledge Foundation, Professor Isakhan Veliyev spoke on the topic "Azerbaijani model of solidarity: constitutional foundations". He spoke about the legal foundations of this model, conducted a comparative analysis of the legislation of France and Azerbaijan.
Speaking at the conference, the chairman of the ANAS Free Trade Union, Doctor of law, Professor Gabil Gurbanov, employee of the Institute of Philosophy Zohra Aliyeva, deputy dean of the faculty of Legal and Political Sciences of the University of Sofia Antipolis, Professor Xavier Latour and others shared their views on various aspects of the concept of solidarity.