Nüvə fizikası sahəsində aparılan tədqiqatların nəticələri müzakirə olunub
AMEA Fizika İnstitutunun direktoru, Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunda Azərbaycanın səlahiyyətli nümayəndəsi, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Nazim Məmmədov və institutun laboratoriya rəhbəri, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Övsət Abdinov Rusiyanın Dubna şəhərində ezamiyyətdə olublar.
Mütəmadi olaraq ildə iki dəfə Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunda təşkil olunan görüşdə alimlər nüvə fizikası sahəsində apardıqları tədqiqatların nəticələri barədə məlumat veriblər. Müzakirələrdə Ukrayna, Belarus, Polşa, Çexiya, Gürcüstan, Bolqarıstan və digər ölkələrin nümayəndələri iştirak edib.
Səfər çərçivəsində N.Məmmədov və Ö.Abdinov Dubna şəhərində uzunmüddətli tədqiqat aparan AMEA Radiasiya Porblemləri və AMEA Fizika İnstitutunun alimləri ilə də görüşüblər, onların elmi fəaliyyətləri ilə maraqlanıblar.

Обсуждены результаты исследований, проведенных в области ядерной физики
Директор Института физики НАНА, уполномоченный представитель Азербайджана в Объединенном институте ядерных исследований доктор физико-математических наук Назим Мамедов и заведующий лабораторией института доктор физико-математических наукОвсат Абдинов были отправлены в командировку в город Дубна.
В ходе встречи, которая проходит в Объединенном институте ядерных исследований дважды в год, ученые дали информацию о результатах исследований, проведенных в области ядерной физики. В обсуждениях принимали участие представители Украины, Беларуси, Польши, Чехии, Грузии, Болгарии и других стран.
В рамках визита Н.Мамедов и О.Абдинов также провели встречу с ученымиИнститута радиационных проблем НАНА и Института физики НАНА, которые проводят долгосрочные исследования в городе Дубна.