Noyabrın 28-də Azərbaycanın görkəmli geoloq alimi, Neft və Qaz İnstitutunun Quyu-lay sistemlərinin hidrodinamikasının nəzəri problemləri şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Qərib Calalovun 80 yaşı tamam olur.
Qərib İsaq oğlu Calalov 28 noyabr 1937-ci ildə Şəki rayonunun Baş Göynük kəndində ziyalı ailəsində anadan olub. 1955-ci ildə Baş Göynük kənd orta məktəbini bitirərək Azərbaycan Dövlət Universitetinin Mexanika-riyaziyyat fakültəsinə daxil olub. O, 1960-cı ildə maye və qaz mexanikası ixtisası üzrə təhsilini başa vurduqdan sonra təyinatla Azərbaycan EA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutuna kiçik elmi işçi kimi göndərilib. 1960-2003-cü illərdə Azərbaycan EA DNQYPİ-nun Neft qatının elektrik modelləşdirilməsi və lay və quyuların tədqiqi şöbəsində kiçik elmi işçi, böyük elmi işçi, şöbə müdiri olub. 2003-cü ildən AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda Layın hidroqazdinamikası şöbəsinin müdiri vəzifəsində işləyib. Hazırda AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunun Quyu-lay sistemlərinin hidrodinamikasının nəzəri problemləri şöbəsinin müdiridir. Eyni zamanda Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin Neft-qaz mədən geologiyası kafedrasında müəllim kimi də fəaliyyət göstərir.
1967-ci ildə "Quyuların debitləri müxtəlifliyinin və layın qeyri-bircinsliyinin sulaşma prosesinə təsiri məsələləri" mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə edib və fizika-riyaziyyat elmləri namizədi alimlik dərəcəsi alıb. 1990-cı ildə "Deformasiya olunan kollektorlarda neft və qaz yataqlarının işlənməsinin hidroqazodinamikası" mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edərək texnika elmləri doktoru alimlik dərəcəsini alıb. 2001-ci ildə neft və qaz yataqlarının işlənməsi ixtisası üzrə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
Qərib Calalov yeraltı hidrodinamika, neft və qaz yataqlarının işlənməsi elmi istiqamətlərinin müxtəlif sahələri üzrə tanınmış alimdir. Onun yarım əsrdən artıq fəaliyyəti deformasiya olunan böyük yatma dərinlikli məsaməli, çatlı və çatlı məsaməli neft və qaz yataqlarının kollektorlarında baş verən süzülmə proseslərinin hidroqazdinamiki modelləşdirilmə üsullarının elmi əsaslarının yaradılması, karbohidrogen yataqlarının işlənilməsi zamanı yüksək lay təzyiqi şəraitində süzülmə-tutum parametrlərinin eksperimental üsulla öyrənilməsi, elmi nəticələrin praktikaya tətbiqi məsələləri ilə bağlıdır. Alim 250 elmi əsərin, o cümlədən 5 monoqrafiyanın müəllifidir.
Q.Calalovun mühəndis və yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasında böyük əməyi var. Onun rəhbərliyi altında 1 elmlər doktoru, neft və qaz yataqlarının işlənməsi və istismarı üzrə 12 fəlsəfə doktoru hazırlanıb.
Q.Calalovun xidmətləri akademik İ.M.Qubkin adına mükafat, “Şöhrət” ordeni və “Əmək veteranı” medalı, 1997 və 2007-ci illərdə isə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanları ilə qiymətləndirilib.
Görkəmli alimi 80 illik yubileyi münasibətilə ürəkdən təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və elmimizin tərəqqisi yolunda yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzu edirik!

Correspondent member of ANAS Garib Jalalov is 80th
Head of the Department of Theoretical Problems of Hydrodynamics of Well Systems, Institute of Oil and Gas, corresponding member of ANAS, prominent Azerbaijani geologist Garib Jalalov marked the 80th anniversary on November 28.
Jalalov Garib Isag oglu was born on November 28, 1937 in the village of Bash Geynyuk in the Sheki district. In 1955 he graduated from the secondary school of the village of Bash Geynyuk and entered the Mechanics and Mathematics Department of the Azerbaijan State University. Having completed his education in the field of "Fluid and gas mechanics", in 1960, he was sent to the Institute of Petrochemical Processes of the Azerbaijani Academy of Sciences, as a junior researcher.
In the years 1960-2003 he held the posts of junior researcher, senior researcher, head of the Department of Electrical Modeling of the Oil Layer and Investigation of Reservoirs. Since 2003 he worked as Head of the Hydrodynamics Department of the Seams at the Institute of Geology and Geophysics of ANAS. At present he is the head of the Department of Theoretical Problems of Hydrodynamics of Well Systems in the Institute of Oil and Gas of ANAS. At the same time, he carries out pedagogical activities at the Department of Geology of Oil and Gas Fields of the Azerbaijan State University of Oil and Industry.
In 1967, defending his thesis "Problems of the process of watering wells, taking into account their non-uniformity and heterogeneity of the reservoir," received a Ph.D. in Physical and Mathematical sciences. And in 1990, after defending the thesis on "Hydrodynamics of the development of oil and gas deposits in deformable reservoirs," became a doctor of technical sciences. In 2001 he was elected as corresponding member of ANAS in the specialty "Development of oil and gas fields".
Garib Jalalov is a well-known scientist in various fields of underground hydrodynamics and development of oil and gas fields.
By averaging the random distribution of permeability along the elements of the area of the productive deposit, scientists have been offered a mathematical model of an inhomogeneous formation. At the same time, a single method for solving fluid filtration problems has been developed for a system of perfect and imperfect wells. The regularizing methods for solving the inverse problem on the identification of the parameters of deformable layers have been developed on the basis of the interpretation of the results of hydrodynamic studies of the seams at an unsteady filtration regime. The problems characterizing the flow of carbonated liquid in deformable porous media are solved. Taking into account the influence of inelastic deformation of reservoir reservoirs on absolute permeability and porosity, a numerical algorithm for solving the problem was developed, a computer program was developed and multivariate calculations were performed to determine the pressure, oil saturation and the character of changes in well production from time to point in the environment. The scientist is the author of 250 scientific works, including 5 monographs.
G.Jalalov has great merit in the training of highly qualified engineers and scientific personnel. Under his leadership, 1 doctor of sciences, 12 doctors of philosophy on the development and operation of oil and gas fields were trained.
For his services in the development of Azerbaijani science G.Jalalov was awarded the Academician I.Gubkin Prize, Shokhrat Order and the Veteran of Labor medal, in 1997 and 2007 the Honorary Diploma of the Presidium of ANAS.
We congratulate the outstanding scientist on his 80th jubilee and wish him new creative successes and science progress!