Elmin İnkişafı Fondunun qrantı ilə çap olunmuş “Basqal” tarixi-etnoqrafik tədqiqatının təqdimatı keçirilib
11.12.2017 09:55
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) qrant layihəsi çərçivəsində Tofiq Babayev və Tahir Şahbazovun həmmüəllifliyi ilə nəşr edilmiş “Basqal” tarixi-etnoqrafik tədqiqatının təqdimatı olub.
İsmayıllı rayon mədəniyyət evində keçirilən təqdimat mərasimində fondun icraçı direktoru Elçin Babayev 1989-cu ildə Dövlət Tarix və Mədəniyyət Qoruğu elan edilmiş Basqalın özünün plan-məkan quruluşu, memarlıq xüsusiyyətləri, tarixi abidələri, sənətkarlıq ənənələri ilə orta əsrlər şəhər mədəniyyətinin elementlərini günümüzə qədər çatdıran unikal yaşayış məskənlərimizdən biri olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, Basqal tarixən ipək məmulatı istehsalı, xüsusilə də kəlağayıçılıq sənəti ilə daha çox şöhrət tapıb. Basqallı ustaların nəfis şəkildə hazırladıqları kəlağayılara hələ uzaq keçmişdə Şərq və Avropa ölkələrində böyük maraq olub və bu nadir sənət inciləri Azərbaycanın iqtisadi və ticarət əlaqələrində mühüm rol oynayıb. Onlar zaman-zaman müxtəlif beynəlxalq sərgilərin mükafatçısı olub və bu günədək dünyanın məşhur muzeylərinin dəyərli eksponatları kimi çıxış etməkdədir. Təsadüfi deyil ki, Basqal kəlağayısının simasında Azərbaycan kəlağayısı 2014-cü ildə UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib.
Vurğulanıb ki, 344 səhifədən ibarət tədqiqat müasir İsmayıllı rayonunun inzibati-ərazi vahidliyinə daxil olan, Böyük Qafqaz sıra dağlarının cənub yamacında – Niyaldağ silsiləsinin ətəklərində yerləşən Basqal qəsəbəsinin tarixi-arxeoloji və etnoqrafik tədqiqinə həsr olunub. Nəşrin elmi redaktoru tarix elmləri doktoru, professor Qafar Cəbiyev, rəyçiləri AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun baş elmi işçisi, tarix elmləri doktoru, professor Maya Quliyeva və həmin institutun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Əsəd Əliyevdir. Tədqiqat əsəri 2014-cü il martın 13-də EİF tərəfindən Müəllif Hüquqları Agentliyində qeydiyyatdan keçirilib.
Təqdimat mərasimində İsmayıllı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Mirdaməd Sadıqov, akademiklər Teymur BünyadovNailə Vəlixanlı, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Maisə Rəhimova, professor Qafar Cəbiyev, kitabın həmmüəlliflərindən Tofiq Babayev çıxış ediblər.
Ədəbiyyat və informatorların məlumatları əsasında yazılmış kitab elmi ictimaiyyət və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub. Yurdumuzun bu dilbər guşəsini daha yaxından tanımaq istəyənlər “Basqal” tarixi-etnoqrafik tədqiqat əsərindən faydalana bilərlər.

Foundation for the Development of Science presented historical and ethnographic book "Baskal"
Within the framework of the grant project of the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, was held a presentation of the historical and ethnographic research work "Baskal, co-authored by Tofig Babayev and Tahir Shahbazov.
At the presentation ceremony held at the Culture House of Ismayilli, Executive Director of the Fund Elchin Babayev emphasized that, declared in 1989the Baskal State Historical and Cultural Reserve is one of the unique settlements that have brought to our days elements of medieval urban culture with their planned structure, architectural features, historical monuments and traditions of craftsmanship.
He noted that, Baskal historically was more famous for the production of silk products, in particular, the art of Kalagai. Back in the distant past, the kelagai prepared in elegant design by the Baskal craftsmen were widely known in the countries of the East and Europe. From time to time, these products have become prizewinners of various international exhibitions and to this day continue to act as valuable exhibits of the world's famous museums. It is no coincidence that in the face of the bashgal Kalagai the Azerbaijani Kälagai was included in 2014 in the Representative List of Intangible Cultural Heritage of UNESCO.
It was stressed that, the research work, which is consisting of 344 pages, is devoted to the historical-archeological and ethnographic research of the settlement of Baskal entering the administrative-territorial unit of Ismayilli district, located at the foot of the Niyaldagh ridge on the southern slope of the Greater Caucasus. The scientific editor of the book is Doctor of Historical Sciences, Professor Gafar Jabiyev, reviewers are the chief researcher of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, Doctor of Historical sciences, Professor Maya Guliyeva, leading researcher of the Institute, Ph.D. in History Asad Aliyev. On March 13, 2014, the research work was registered with the Copyright Agency of Foundation for the Development of Science.
Athe presentation Executive Power of Ismayilli district Mirdamed Sadigov, Academicians Teymur Bunyadov, Naila Velikhanli, Director of the Institute of Archeology and Ethnography, Doctor of History sciences Maisa Ragimova, Professor Gafar Jabiyev, co-author of the book Tofig Babayev delivered paper.
The book, written on the basis of literary and informational data is intended for the scientific community and a wide readership.