Elmin İnkişafı Fondunun qrantı ilə çap olunmuş “Basqal” tarixi-etnoqrafik tədqiqatının təqdimatı keçirilib
11.12.2017 09:55
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) qrant layihəsi çərçivəsində Tofiq Babayev və Tahir Şahbazovun həmmüəllifliyi ilə nəşr edilmiş “Basqal” tarixi-etnoqrafik tədqiqatının təqdimatı olub.
İsmayıllı rayon mədəniyyət evində keçirilən təqdimat mərasimində fondun icraçı direktoru Elçin Babayev 1989-cu ildə Dövlət Tarix və Mədəniyyət Qoruğu elan edilmiş Basqalın özünün plan-məkan quruluşu, memarlıq xüsusiyyətləri, tarixi abidələri, sənətkarlıq ənənələri ilə orta əsrlər şəhər mədəniyyətinin elementlərini günümüzə qədər çatdıran unikal yaşayış məskənlərimizdən biri olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, Basqal tarixən ipək məmulatı istehsalı, xüsusilə də kəlağayıçılıq sənəti ilə daha çox şöhrət tapıb. Basqallı ustaların nəfis şəkildə hazırladıqları kəlağayılara hələ uzaq keçmişdə Şərq və Avropa ölkələrində böyük maraq olub və bu nadir sənət inciləri Azərbaycanın iqtisadi və ticarət əlaqələrində mühüm rol oynayıb. Onlar zaman-zaman müxtəlif beynəlxalq sərgilərin mükafatçısı olub və bu günədək dünyanın məşhur muzeylərinin dəyərli eksponatları kimi çıxış etməkdədir. Təsadüfi deyil ki, Basqal kəlağayısının simasında Azərbaycan kəlağayısı 2014-cü ildə UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib.
Vurğulanıb ki, 344 səhifədən ibarət tədqiqat müasir İsmayıllı rayonunun inzibati-ərazi vahidliyinə daxil olan, Böyük Qafqaz sıra dağlarının cənub yamacında – Niyaldağ silsiləsinin ətəklərində yerləşən Basqal qəsəbəsinin tarixi-arxeoloji və etnoqrafik tədqiqinə həsr olunub. Nəşrin elmi redaktoru tarix elmləri doktoru, professor Qafar Cəbiyev, rəyçiləri AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun baş elmi işçisi, tarix elmləri doktoru, professor Maya Quliyeva və həmin institutun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Əsəd Əliyevdir. Tədqiqat əsəri 2014-cü il martın 13-də EİF tərəfindən Müəllif Hüquqları Agentliyində qeydiyyatdan keçirilib.
Təqdimat mərasimində İsmayıllı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Mirdaməd Sadıqov, akademiklər Teymur BünyadovNailə Vəlixanlı, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Maisə Rəhimova, professor Qafar Cəbiyev, kitabın həmmüəlliflərindən Tofiq Babayev çıxış ediblər.
Ədəbiyyat və informatorların məlumatları əsasında yazılmış kitab elmi ictimaiyyət və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub. Yurdumuzun bu dilbər guşəsini daha yaxından tanımaq istəyənlər “Basqal” tarixi-etnoqrafik tədqiqat əsərindən faydalana bilərlər.

Состоялась презентация историко-этнографического исследования «Баскал» изданного грантом Фонда развития науки
11.12.2017 09:55
В рамках грантового проекта Фонда развития науки (ФРН) при Президенте Азербайджанской Республики состоялась презентация историко-этнографического исследования «Баскал», соавторами которого являются Тофиг Бабаев и Таир Шахбазов.
На церемонии презентации, прошедшей в Доме культуры Исмаиллы, исполнительный директор фонда Эльчин Бабаев подчеркнул, что объявленный в 1989 году Государственным историко-культурным заповедником Басгал является одним из уникальных поселений, донесших до наших дней элементы средневековой городской культуры своим плановым строением, архитектурными особенностями, историческими памятниками и традициями мастерства. Отметил, что исторически Баскал больше прославился производством шелковых изделий, в частности, искусством кялагаи. Еще в далеком прошлом подготовленные в изящном оформлении баскалскими мастерами келагаи были широко известны в странах Востока и Европы. Время от времени данные изделия стали призерами различных международных выставок и по сей день продолжают выступать как ценные экспонаты знаменитых музеев мира. Не случайно, что в лице басгалских кялагаи азербайджанский кялагаи в 2014 году был включен в Репрезентативный список по нематериальному культурному наследию ЮНЕСКО.
Было подчеркнуто, что исследовательский труд, состоящий из 344 страниц, посвящен историко-археологическому и этнографическому исследованию входящего в административно-территориальную единицу Исмаиллинского района поселка Баскал, расположенного у подножья Нияльдагского хребта на южном склоне Большого Кавказа. Научный редактор книги - доктор исторических наук, профессор Гафар Джабиев, рецензенты - главный научный сотрудник Института археологии и этнографии НАНА, доктор исторических наук, профессор Майя Гулиева, ведущий научный сотрудник института, доктор философии по истории Асад Алиев. 13 марта 2014 года исследовательский труд прошел регистрацию в Агентстве по авторским правам ФРН.
На презентации выступили глава исполнительной власти Исмаиллинского района Мирдамед Садыгов, академики Теймур Буньядов, Наиля Велиханлы, директор Института археологии и этнографии, доктор исторических наук Маиса Рагимова, профессор Гафар Джабиев, соавтор книги Тофиг Бабаев.
Книга, написанная на основе литературных и информаторских данных, предназначена для научной общественности и широкой читательской аудитории. Лица, желающие поближе ознакомиться с этим живописным уголком нашей страны могут воспользоваться историко-этнографическим исследовательским трудом «Баскал».