“Xəbərlər” jurnalının 50-ci sayı işıq üzü görüb
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi ilə yanaşı, digər elm və təhsil müəssisələrində çalışan əməkdaşların materialları əsasında ildə dörd dəfə çap edilən “Xəbərlər” jurnalının bu ilə olan son nömrəsi işıq üzü görüb.
Yeni sayın Kimya, Biologiya, Fizika, Astronomiya, Coğrafiya və Yubileylər bölmələrində 70 müəllifin 50-ə yaxın elmi məqaləsi dərc olunub.
“Xəbərlər”in 50-ci sayında “Naxçıvan Muxtar Respublikasının qida əhəmiyyətli perspektivli yabanı meyvə bitkilərinin tədqiqi və səmərəli istifadəsi”, “Naxçıvan Muxtar Respublikası şəraitində yonca bitkisinin əsas zərərvericiləri”, “Hava axınının yerin səthi yaxınlığında hərəkət etməsinin şərtləri”, “Günəş küləyinin fiziki və dinamik xüsusiyyətləri”, “Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində bulaq və kəhriz sularının tərkibi və fiziki-kimyəvi xüsusiyyətləri” və digər mövzularda yazılar oxuculara təqdim olunub.
Nəşrin yubileylər bölməsində isə kimya elmləri doktoru Bayram Rzayevin “Görkəmli kimyaçı Əliəddin Abbasovun 65 illik həyat yolu” adlı məqaləsi yer alıb.

The 50th issue of the “Izvestia” journal published
The last issue of the “Izvestia” journal of the series of natural and technical sciences was published this year. It should be noted that, the journal is published four times in a year on the basis of materials from the staff of the ANAS Nakhchivan Divison and other scientific and educational institutions.
In the sections "Chemistry", "Biology", "Physics", "Astronomy", "Geography" and "Jubilees" of the new issue have been published about 50 scientific articles of 70 authors.
In the 50th issue of “Izvestia”, readers are presented with the articles "Research and effective use of promising wild fruit plants of nutritional value in the Nakhchivan Autonomous Republic", "The main pests of clover plants in the conditions of the Nakhchivan Autonomous Republic", "Conditions for the movement of air flow near the surface of the earth" Physical and dynamic features of the solar wind "," Composition and physico-chemical features of the fontanel and kayriz waters in the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic ", etc.
In the section "Jubilees" was reflected the article of the Doctor of Chemistry Bayram Rzayev "The 65-year life of the outstanding chemist Aliaddin Abbasov".