Dekabrın 18-də kompüter elmləri üzrə tanınmış alim, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqovun 55 yaşı tamam olur.
Əminağa Bəhmən oğlu Sadıqov 18 dekabr 1962-ci ildə Lerikdə anadan olub. 1980-ci ildə Bakı şəhərində 1 saylı respublika fizika-riyaziyyat təmayüllü orta məktəbi bitirərək, Ukraynanın Dnepropetrovsk Dövlət Universitetinin Tətbiqi-riyaziyyat fakültəsinə qəbul olub. 1992-ci ildə həmin universitetdə fizika-riyaziyyat elmləri namizədi alimlik dərəcəsini alıb. 2013-cü ildə AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Fövqəladə hallarda idarəetmə məsələlərinin həlli üçün riyazi modellər və informasiya texnologiyaları” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib və texnika elmləri doktoru alimlik dərəcəsini alıb. Həmçinin 2010-cu ildə dosent, 2016-cı ildə professor elmi adını alıb. 2017-ci il mayın 2-də "Kompüter elmləri" ixtisası üzrə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
Ə.Sadıqov əmək fəaliyyətinə 1985-ci ildə AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda kiçik elmi işçi kimi başlayıb. 1988-ci ildən AMEA-nın Rəyasət Heyətində elmi katib, baş mütəxəssis, 1998-ci ildən Rəyasət Heyəti Elmi-təşkilat şöbəsinin rəisi, 2013-cü ildən isə Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi işləyib. Alim 2015-ci ildən Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisidir. Bundan əlavə, AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Qəzaların monitorinqi və proqnozlaşdırılması laboratoriyasının müdiri vəzifəsində çalışır. O, müxtəlif illərdə universitetlərdə əvəzçiliklə pedaqoji fəaliyyət göstərib. Hazırda ictimai əsaslarla Əqli Mülkiyyət və İnnovasiya İctimai Birliyinin sədri, Respublika Elmi Tədqiqatların Təşkili və Əlaqələndirilməsi Şurasının elmi katibi, AMEA elmi müəssisələrinin direktorları şurasının məsul katibi, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda fəaliyyət göstərən dissertasiya şurasının üzvü, Milli Məclisin Elm və Təhsil Komitəsinin işçi qrupunun üzvü, Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının İntellektual mülkiyyətin qorunması və texnologiyaların ötürülməsi üzrə Məsləhət Şurasının və Elmşünaslıq üzrə Elmi Şurasının üzvü, Amerika Mülki Araşdırmalar Fondunun eksperti, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının elm və texnologiyalar üzrə işçi qrupunun üzvüdür.
Dünyanın 40-a yaxın ölkəsində keçirilmiş 60-dan çox mötəbər beynəlxalq tədbirdə Azərbaycanı təmsil edib. Amerika Birləşmiş Ştatları, İsrail, Malayziya, Almaniya, Yunanıstan, Tailand və digər ölkələrdə elm, təhsil, texnologiya və idarəetməyə dair ixtisaslaşma kurslarında, treninqlərdə iştirak edib.
Ə.Sadıqov fövqəladə hallarda obyektlərin və regionların mühafizəsinin idarə olunmasının avtomatlaşdırılması üçün riyazi modellər və bu modellər əsasında əhalinin, təsərrüfat obyektlərinin və ətraf mühitin təhlükəsizliyinin artırılması, fövqəladə hallarda itkilərin və maddi ziyanın minimuma endirilməsi üçün bir sıra metodlar və informasiya texnologiyaları yaradıb. Bu metodlar və informasiya texnologiyaları fövqəladə hallar zamanı qəbul olunan qərarların, görülən tədbirlərin operativliyini və əsaslılığını əhəmiyyətli dərəcədə artırır. Alimin sözügedən elmi nailiyyəti hazırda müvafiq dövlət qurumları və təşkilatlar tərəfindən istifadə olunur.
Əminağa Sadıqov 119 elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiya, 1 patent və 2 ixtiranın müəllifidir.
Alim Prezident İlham Əliyevin 14 dekabr 2005-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunub. Səmərəli elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə görə 3 dəfə AMEA-nın Fəxri fərmanı, Ukrayna Milli Elmlər Akademiyası prezidentinin təqdimatına əsasən “Zolotaya Fortuna”, Beynəlxalq Reytinq Akademiyasının “Şərəf, Şöhrət, Əmək” medalı ilə təltif edilib.
Görkəmli alimi 55 illik yubileyi münasibətilə ürəkdən təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elm və təhsilimizin tərəqqisi yolunda yaradıcılıq uğurları arzu edirik!

Corresponding member of ANAS Aminaga Sadigova is 55th
Known scientist in the field of computer science, head of the Science and Education Office of the Presidium Aministration, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov is 55th on December 18.
On December 18, 1962, Aminaga Bakhman oglu Sadigov was born in Lerik. After graduating from the republican secondary school in 1980 with the physical and mathematical bias N1 in Baku, he entered the Faculty of Applied Mathematics of the Dnepropetrovsk State University of Ukraine. In 1992, at the same university, he received the degree of PhD in physical and mathematical sciences. In 2013, defended doctoral thesis on "Mathematical Models and Information Technologies for the Management of Emergencies" at the Institute of Control Systems of ANAS. In 2010 he received the title of associate professor, and in 2016 - professor. On May 2, 2017 was elected as a corresponding member of ANAS on "Computer Science" specialty.
Sadigov began his career in 1985 at the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS as a junior research fellow. Since 1988, he started working as a scientific secretary and chief specialist of the Presidium of ANAS, since 1998 - as head of the Scientific and Organizational Department of the Presidium, and since 2013 as Head of the Scientific and Organizational Department.
Since 2015, the scientist is the head of the Science and Education Office of the Presidium Administration. In addition, the activities of the head of the Laboratory of Monitoring and Forecasting of Accidents of the Institute of Control Systems of ANAS. In different years, acting as a university teacher, he was engaged in pedagogical activity in universities. Currently he is chairman of the Public Association of Intellectual Property and Innovation, scientific secretary of the Republican Council for Organization and Coordination of Scientific Research, executive secretary of the Board of Directors of scientific institutions of ANAS, a member of the working group of the Committee of Science and Education of the Milli Majlis, a member of the Advisory Council on Intellectual Property Protection and Transfer technologies of the International Association of Academies of Sciences and the Academic Council on Science, an expert of America the Civilian Research Foundation, a member of the working group of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation.
Represented Azerbaijan in more than 60 authoritative international events held in approximately 40 countries around the world. He also took part in trainings and advanced training courses in science, education, technology and management in the United States of America, Israel, Malaysia, Germany, Greece, Thailand and other countries.
Developed mathematical models to automate the management of the protection of objects and regions in emergencies and, based on these models, some methods and information technologies to improve the safety of the population, production facilities and the environment, in order to minimize losses and material damage in emergency situations. These methods and information technologies significantly increase the efficiency and validity of decisions and actions taken in emergency situations. These scientific achievements are used by the relevant state bodies and organizations.
Aminaga Sadygov is the author of 119 scientific works, including 3 monographs, 1 patent and 2 discoveries.
By order of President Ilham Aliyev dated December 14, 2005, the scientist was awarded the "Tereggi" Medal for his services in the development of Azerbaijani science. For fruitful scientific and scientific and organizational activities, he was awarded 3 times with the Certificate of Honor of ANAS, Medals "Honor. Glory. Work "of the International Rating Academy "Golden Fortune".
We congratulate the prominent scientist on his 55th birthday and wish him success in his further scientific work!