İnnovasiya sahibkarlığı və texnoparklara dair yeni dərs vəsaiti təqdim olunub
Dekabrın 19-da AMEA Yüksək Texnologiyalar (YT) Parkının eksperti, Bakı Mühəndislik Universitetinin dosenti İsa Qasımovun və Fərid Cəbiyevin həmmüəllifi olduqları “İnnovasiya sahibkarlığı və texnoparklar” adlı dərs vəsaitinin təqdimatı keçirilib.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada baş tutan tədbirdə AMEA YT Parkın Biznes İnkubasiya şöbəsinin müdiri Vüsal Süleymanlı  yeni nəşrin qiymətli vəsait, geniş ictimaiyyət üçün dəyərli maarifləndirici mənbə olduğunu söyləyib. Bildirib ki, YT Parkın və "Azərsu" ASC-nin dəstəyi ilə çap olunan dərslik Azərbaycanda yüksək texnologiyaların, o cümlədən innovasiyaların tətbiqinə əsaslanan sahibkarlığın inkişafının aktuallığı müstəvisində mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Sonra çıxış edən AMEA YT Parkının direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev ölkəmizdə bu sahədə ilk vəsait olan "İnnovasiya sahibkarlığı və texnoparklar" dərsliyinin məziyyətlərindən danışıb. Bildirib ki, kitabda verilən materiallar innovasiya sahibkarlığının və texnoparkların inkişafı ilə bağlı istər dünya təcrübəsinin öyrənilməsi, istərsə də innovasiya sahibkarlığının əsas dinamikası hesab olunan təşəbbüskarlığın mahiyyətinin mənimsənilməsində xüsusi rol oynaya bilər.
Qeyd olunub ki, müəlliflər innovasiya sahibkarlığı və onun mahiyyətini izah edərkən dünya ədəbiyyatında mövcud olan mənbələrdən istifadə ediblər. Dərs vəsaitində, həmçinin innovasiya sahibkarlığının inkişafında mühüm rol oynayan texnoparkların təcrübəsi müsbət nəticələr əldə etmiş dünya ölkələrinin nümunələri əsasında tədqiq edilib, faydalı müqayisələr aparılıb.
Sonda nəşrin həmmüəllifi İsa Qasımov çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına və dərsliyin işıq üzü görməsində əməyi olanlara minnətdarlığını bildirib.

Представлено новое учебное пособие об инновационном предпринимательстве и технопарках
19 декабря состоялась презентация учебного пособия «Инновационное предпринимательство и технопарки» эксперта Парка высоких технологий (ПВС) НАНА, доцента Бакинского государственного университета Исы Гасымова и Фарида Джабиева.
На мероприятии, состоявшемся в Центральной научной библиотеке НАНА, заведующий Отделом инкубаций Вусал Сулейманлы отметил, что новое издание является ценным пособием и просветительским ресурсом для широкой общественности. Было сказано, что учебник, выпущенный при поддержке ПВТ и ОАО «Азерсу», имеет важное значение с точки зрения актуальности развития высоких технологий и инновационного предпринимательства в Азербайджане.
Выступив затем, директор ПВТ НАНА, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев рассказал о преимуществах первого в нашей стране учебного пособия в этой сфере - «Инновационное предпринимательство и технопарки». Отмечалось, что приведенные в книге материалы могут сыграть особую роль в изучении мирового опыта в области развития технопарков и инновационного предпринимательства и освоении сути инициативности, считающейся основной динамикой инновационного предпринимательства.
Было доведено до внимания, что при толковании понятия и сути инновационного предпринимательства авторы обращались к мировой литературе. В учебном пособии на основе образцов стран мира, добившихся положительных результатов, изучен опыт технопарков, играющих большую роль в инновационном предпринимательстве, проведены сравнения.
В заключение соавтор издания Иса Гасымов выразил признательность организаторам и участникам мероприятия и всем, кто принимал участие в издании учебника.