“Prezident İlham Əliyev və Azərbaycan tarix elmi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Dekabrın 21-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında (DİA) “Prezident İlham Əliyev və Azərbaycan tarix elmi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
AMEA A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun və DİA-nın birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə bu ali təhsil ocağının rektoru, akademik Urxan Ələkbərov ümummilli lider Heydər Əliyevin tarix elmi qarşısında mühüm xidmətlərindən söz açıb, ulu öndərin siyasi xəttinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən əzmlə davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
U.Ələkbərov bu gün əldə edilən nailiyyətlərin əsasında Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi innovativ inkişaf strategiyasının dayandığını bildirib, bu strategiyanın reallaşdırılmasında ölkənin Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın xüsusi rolunu vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov bildirib ki, rəhbərlik etdiyi elm müəssisəsinin elmi-tədqiqat fəaliyyəti ölkə rəhbərliyinin daim diqqət mərkəzindədir.
“Tarix İnstitutunda aparılan tədqiqatlar Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü, çağırışları və tapşırıqları əsasında həyata keçirilir” – deyən institut direktoru məhz dövlətimizin başçısının qayğısı sayəsində son illərdə Tarix İnstitutunda 400-dək tədqiqat əsərinin işıq üzü gördüyünü qeyd edib.
Y.Mahmudov 2012-ci ildə Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə Qarabağın, Naxçıvanın və İrəvan xanlığının tarixinə dair silsilə əsərlərə görə Tarix İnstitutunun 13 əməkdaşına “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı laureatı” fəxri adının verildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin vəsiyyətinə uyğun olaraq İlham Əliyevin prezidentliyi dövründə Tarix İnstitutu ikicildlik “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Ensiklopediyası”nı çap etdirib. Onun sözlərinə görə, bu ensiklopediya Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tarixinin bütün sahələrini əhatə edən ilk fundamental elmi soraq əsəridir.
Daha sonra Dövlət İdarəçilik Akademiyasının professoru, siyasi elmlər doktoru, Qarabağ Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Elçin Əhmədov diqqətə çatdırıb ki, Cənubi Qafqazda lider dövlətə çevrilən Azərbaycanda təşkil olunan mötəbər beynəlxalq tədbirlər, ölkəmizin dünyaya inteqrasiyası istiqamətində atılan addımlar və əldə olunan nailiyyətlər respublikamızın, əsl mənada, inkişaf dövrü yaşamasının bariz göstəricisidir.
Elçin Əhmədov AMEA-nın 70 illik yubileyində Prezident İlham Əliyevin çıxışını xatırladaraq dövlətimizin başçısının Azərbaycan tarixinin yenidən yazılması ilə bağlı ortaya qoyduğu siyasi iradənin təqdirəlayiq olduğunu vurğulayıb. O, Prezident İlham Əliyevin Tarix İnstitutunun İrəvan tarixi ilə bağlı obyektiv araşdırmalarını və bu araşdırmaların xarici dillərə tərcümə olunmasını alqışladığını diqqətə çatdırıb.
Konfrans çərçivəsində ölkə başçısının təşəbbüsü ilə Tarix İnstitutunda çap olunan elmi əsərlərin təqdimatı və 1000-dək kitabın sərgisi olub.
Yaqub Mahmudov institutun nəşrlərini Qarabağ Araşdırmalar Mərkəzinə və DİA-nın elmi kitabxanasına hədiyyə edib.

Состоялась научная конференция на тему «Президент Ильхам Алиев и история Азербайджана»
21 декабря в Академии государственного управления при Президенте Азербайджана состоялась научная конференция на тему «Президент Ильхам Алиев и история Азербайджана».
На мероприятии, проведенном при совместной организационной поддержке Института истории имени А.Бакиханова НАНА и Академии государственного управления, ректор этого высшего учебного заведения, академик Урхан Алекберов рассказал о заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева перед отечественной исторической наукой, отметил, что политический курс великого лидера уверенно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым.
Заявив, что сегодня на основе достигнутых успехов лежит осуществляемая Президентом Ильхамом Алиевым стратегия инновационного развития, У.Алекперов подчеркнул особую роль Первого вице-президента страны Мехрибан Алиевой в реализации этой стратегии.
Выступивший затем директор Института истории, академик Ягуб Махмудов отметил, что научно-исследовательская деятельность руководимого им научного учреждения всегда находится в центре внимания руководства страны.
«Проводимые в Институте истории исследования осуществляются на основе инициативы, призывов и указаний Президента Ильхама Алиева», - отметил директор института и сообщил, что именно благодаря заботе главы государства в последние годы в Институте истории было опубликовано около 400 исследовательских трудов.
Я.Махмудов довел до внимания, что в 2012 году соответствующим Распоряжением Президента Ильхама Алиева 13 сотрудникам Института истории за цикл трудов по истории Карабаха, Нахчывана и Иреванского ханства было присуждено почетное звание «Лауреата Государственной Премии Азербайджанской Республики». Академик сказал, что согласно завещанию великого лидера Гейдара Алиева в период президентства Ильхама Алиева Институт истории издал двухтомник «Энциклопедия Азербайджанской Демократической Республики». По его словам, эта энциклопедия является первым фундаментальным научно-справочным трудом, охватывающим все сферы истории Азербайджанской Демократической Республики.
Затем профессор Академии государственного управления, доктор политических наук, руководитель Центра исследований Карабаха Эльчин Ахмедов довел до внимания, что организуемые в Азербайджане респектабельные международные мероприятия, шаги, предпринятые в направлении интеграции нашей страны в мир и достигнутые успехи, в подлинном смысле слова, являются наглядным показателем стремительного развития нашей республики.
Эльчин Ахмедов, напомнив выступление Президента Ильхама Алиева на 70-летнем юбилее НАНА, подчеркнул, что политическая воля главы государства в связи с развитием отечественной истории, заслуживает одобрения.
В рамках конференции, по инициативе главы государства состоялась презентация изданных в Институте истории научных работ и выставка около 1000 книг.