“Transformasiyaya uğrayan cəmiyyətdə fəlsəfə və dəyərlər” mövzusunda "dəyirmi masa" keçirilib
AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunda “Transformasiyaya uğrayan cəmiyyətdə fəlsəfə və dəyərlər” mövzusunda "dəyirmi masa" keçirilib.
Tədbirdə Çin İctimai Elmlər Akademiyasının (ÇİEA) Fəlsəfə İnstitutunun direktor müavini Çuy Vayxan, dosenti Çzu Çunmin, elmi işçisi Li Xe, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun aparat rəhbəri, professor İsaxan Vəliyev və digər şəxslər iştirak ediblər.
İclasda Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, f.ü.e.d., professor İlham Məmmədzadə çıxış edərək Azərbaycanla Çin arasında müxtəlif sahələrdə güclü əlaqələrin olduğunu və bu əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin vacibliyini bildirib. Alim Azərbaycan və Çin filosoflarının elmi əməkdaşlığının ilk dəfə reallaşdığını və genişləndirilərək davamlı olmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Sonra Çuy Vayxan çıxış edərək ÇİEA ilə AMEA arasında 2016-cı ildə əməkdaşlığa dair müqavilənin imzalandığını xatırladıb. Alim səfərlərinin məqsədinin Azərbaycan fəlsəfəsini və mədəniyyətini dərindən öyrənmək olduğunu bildirib. İki qurum arasında birgə mübadilənin aparılmasının vacibliyini söyləyən Ç.Vayxun azərbaycanlı filosofları 2018-ci ildə Çində keçiriləcək Fəlsəfə Konqresinə dəvət edib.
Daha sonra Bilik Fondunun aparat rəhbəri, professir İsaxan Vəliyev çıxış edərək təmsil etdiyi qurum barədə məlumat verib. Bildirib ki, Fond Azərbaycan Respublikası Prezidentinin  7 may 2014-cü il tarixli Sərəncamı ilə yaradılıb. İ.Vəliyev Bilik Fondunun elmi-texniki, sosial-iqtisadi, humanitar biliklərin artırılması, azərbaycançılıq məfkurəsi zəminində milli-mənəvi, dini dəyərlərin təbliği, ekoloji təfəkkürün formalaşdırılması, dövlətin daxili və xarici siyasətinin, mədəni quruculuq proseslərinin ictimaiyyətə çatdırılması məqsədi ilə yaradıldığını söyləyib. Fond rəsmisi sözügedən hədəflərə nail olmaq üçün hazırda akademik və professorlardan ibarət 600 mühazirəçini birləşdirdiklərini, onlardan 100 nəfərinin xarici ölkə vətəndaşı olduğunu deyib. O, çinli alimləri Fondun mühazirəçilərinə qoşulmağa dəvət edib.
Tədbirdə Fəlsəfə İnstitutunun baş elmi işçisi, f.ü.e.d. Zümrüd Quluzadənin "XXI əsrdə fəlsəfənin aktual problemləri", f.ü.e.d. Rəfiqə Əzimovanın "Qloballaşma işığında idrak fəlsəfəsi (məsələnin qoyuluşuna görə)", f.ü.e.d., professor Əli Abbasovun "Postmodernizm, aksiologiya və fəlsəfənin gələcəyi", f.ü.e.d., professor Əbülhəsən Abbasovun "Çin meqatrendi: İslahat təcrübəsinin fəlsəfi mahiyyəti", f.ü.e.d Füzuli Qurbanovun "Azərbaycan-Çin: görüş və ağıllı qüvvələrin dialoqu" və f.ü.e.d. Adil Əsədovun "Çin fəlsəfəsi: Səmaaltı Yer və Göy arasında" mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Sonda Fəlsəfə İnstitutu ilə ÇİEA-nın Fəlsəfə İnstitutu arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi barədə razılıq əldə olunub.

Прошел «круглый стол» на тему философия и ценности, потерпевшие трансформацию в обществе
В Институте философии НАНА состоялся "круглый стол" на тему «Философия и ценности, потерпевшие трансформацию в обществе».
Во встрече, приняли участи заместитель директора Института философии Академии общественных наук Китая (АОНК) Чуй Вайхан, доцент Чзу Чунмин, научный сотрудник Ли Хе, руководитель аппарата Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики, профессор Исахан Велиев и другие лица.
На заседании выступил директор Института философии, д.ф.н., профессор Ильхам Мамедзаде, который сообщил о наличии крепких связей между Азербайджаном и Китаем в различных сферах и отметил важность развития этих связей. Ученый подчеркнул необходимость расширения научного сотрудничества философов Азербайджана и Китая.
Выступивший затем Чуй Вайхан напомнил о подписании соглашения о сотрудничестве между АОНК и НАНА в 2016 году. Ученый отметил, что цель визита заключается в глубоком изучении философии и культуры Азербайджана. Отметив важность осуществления совместного обмена между двумя структурами, Ч.Вайхан пригласил азербайджанских философов в Философский конгресс, который пройдет в Китае в 2018 году.
Затем руководитель аппарата Фонда знаний, профессор Исахан Велиев в своем выступлении рассказал о деятельности представляемой им структуры. Сказал, что Фонд создан в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 7 мая 2014 года. И.Велиев довел до внимания, что Фонд знаний был создан с целью повышения научно-технических, социально-экономических, гуманитарных знаний, пропаганды национально-духовных, религиозных ценностей, формирования экологического мышления, доведения до общественности внутренней и внешней политики и созидательных процессов государства. Он сообщил, что в настоящее время с целью достижения указанных целей объедены 600 лекторов из академиков и профессоров. Он пригласил ученых Китая присоединиться к лекторам Фонда.
На мероприятии были заслушаны доклады главного научного сотрудника Института философии, д.ф.н. Зумруд Гулузаде «Актуальные проблемы философии в XXI веке», д.ф.н. Рафиги Азимовой «Философия сознания в свете глобализации (за постановку вопроса)», профессора Али Аббасова «Будущее постмодернизма, аксиологии и философии» и т.д.
В заключение была достигнута договоренность о расширении сотрудничества между Институтом философии НАНА и Институтом философии АОНК.