Yanvar ayının 2-də görkəmli riyaziyyatçı alim, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Qeyri-harmonik analiz şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Bilal Telman oğlu Bilalovun 55 yaşı tamam olur.
Bilal Bilalov 2 yanvar 1963-cü ildə Qazax rayonunun Fərəhli  kəndində anadan olub. 1986-cı ildə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin (MDU) Tətbiqi riyaziyyat fakültəsini bitirib. 1986-1989-cu illərdə MDU-nun əyani aspirantı olub, akademik Y.İ.Moiseyevin rəhbərliyi ilə “Bəzi xüsusi sistemlərin tamlığı və bazisliyi” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib.
O, 1990-1993-cü illərdə Azərbaycan Texnologiyaları İnstitutunda assistent işləyib. 1996-cı ildə “Üstlü sistemlərin bazislik xassələri və onların ümumiləşmələri” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib. 1996-2001-ci illərdə AMEA-nın  Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda böyük elmi işçi, baş elmi işçi vəzifələrində çalışıb. 2001-ci ildən həmin institutun Qeyri-harmonik analiz şöbəsinin müdiridir. 2009-cu ildən riyazi analiz ixtisası üzrə professor, 2014-cü ildə isə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
B.Bilalovun əsas elmi fəaliyyət sahələri - approksimasiya, bazis, freym, fazzi, operatorların spektral nəzəriyyəsi, analitik funksiyalar üçün sərhəd məsələsi və tanınmanın riyazi metodlarıdır. Bu istiqamətlər üzrə alim tərəfindən bir çox mühüm nəticələr alınıb. Onun differensial operatorların spektral nəzəriyyəsində məlum Kostyuçenko məsələsi tam həll edilib.
O, 200-dən çox elmi məqalənin və 3 monoqrafiyanın müəllifidir. Alimin məqalələri "Proceedings of the American Mathematical Society", "Complex Analysis and Operator Theory", "Journal of Function Spaces and Applications", "Mathematical Notes" və digər "Thomson Reuters" bazasına daxil olan jurnallarda dərc olunub.
B.Bilalovun rəhbərliyi altında 15 fəlsəfə doktoru hazırlanıb.
Elmi nailiyyətlərinə görə o, 2013-cü ildə AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif olunub.
Alim Azərbaycan Riyaziyyat Cəmiyyətinin İdarə Heyətinin, Nazirlər Kabineti yanında Terminologiya Komissiyasının üzvü, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun rəyçisidir.
Riyaziyyatçı alimi 55 yaşı münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və elmimizin tərəqqisi yolunda yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzu edirik!

Исполняется 55 лет члену-корреспонденту НАНА Билалу Билалову
2 января исполняется 55 лет видному ученому-математику, заведующему Отделом негармонического анализа Института математики и механики, члену-корреспонденту НАНА Билалу Билалову.
Билал Билалов родился 2 января 1963 года в селе Фарахли Газахского района. В 1986 году окончил Факультет прикладной математики Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова (МГУ). В 1986-1989 годах был очным аспирантом МГУ, под руководством академика Ю.И.Моисеева защитил кандидатскую диссертацию на тему «Полнота и базисность некоторых специальных систем функций».
Он в 1990-1993 годах работал ассистентом в Институте технологий Азербайджана. В 1996 году защитил докторскую диссертацию на тему «Базисные свойства систем собственных функций некоторых дифференциальных операторов и их обобщения». В 1996-2001 годах работал старшим научным сотрудником, главным научным сотрудником в Институте математики и механики НАНА. С 2001 года - начальник отдела негармонического анализа того же института. В 2009 году ему было присвоено ученое звание профессора, а в 2014 году был избран членом-корреспондентом НАНА.
Основные сферы деятельности Б.Билалова – аппроксимация, базис, фрейм, фаззи, спектральная теория операторов, граничные задачи для аналитических функций и математические методы распознавания. По этим направлениям ученым было достигнуто множество важных результатов.
Он автор 3 монографий и более 200 научных статей. Статьи ученого опубликованы в журналах, включенных в базы "Proceedings of the American Mathematical Society", "Complex Analysis and Operator Theory", "Journal of Function Spaces and Applications", "Mathematical Notes" и "Thomson Reuters".
Под руководством Б.Билалова подготовлены 15 докторов философии.
За свои научные достижения в 2013 году он был награжден Почетной грамотой НАНА.
Ученый является членом Правления Математического общества Азербайджана, Терминологической комиссии при Кабинете Министров, рецензентом Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.
Поздравляем видного ученого-математика в связи с 55-летним юбилеем, желаем ему крепкого здоровья, новых творческих успехов во имя прогресса отечественной науки!